Ispiranjem mozga protiv traumatičnog iskustva
Dosad je oko 40 pacijenata u svetu koristilo inovativnu terapiju koja deluje na traumatična sećanja čineći ih prihvatljivim, a na kojoj od 2007. godine radi laboratorija za traumatski stres u Tuluzu.
Reč je o antimigrenoznom jedinjenju propanololu, koji su koristili pacijenti u Tuluzu, Montrealu i Bostonu. Ovaj lek se uzima oralno sat i po pre reaktiviranja traumatičnog sećanja i mogao bi da smanji emocionalno opterećenje vezano za problematičnu uspomenu.
Kanadski profesor Alen Brine prvi je isprobao ovo jedinjenje pre desetak godina u Montrealu, kod osoba obolelih od hroničnih postraumatskih simptoma nakon pretrpljene agresije ili proživljene saobraćajne nesreće.
U periodu od 2006. do 2007. godine, Brine je došao u Tuluz da podeli s ostalim naučnicima zaključke do kojih je došao, odnosno da je uspeo jednom seansom terapije propanololom da smanji psihološku reaktivnost na sećanja (znojenje, poremećaj srčane aktivnosti...).
Subvencija ministarstva zdravlja, dobijena pre tri godine, omogućiće proširivanje ispitivanja u Francuskoj i poređenje uticaja toga leka u odnosu na placebo (lažni lek).
(Tanjug)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.