KOJI STE TIP HRKAČA: Testera, bušilica ili Dart Vejder?
Tipovi hrkanja zavise od problema koji ih prouzrokuju. Kako bi se čovek rešio problema, potrebno je da najpre prepozna tip hrkanja koji mu je svojstven i koji prouzrokuje noćne "serenade", a tek onda da pokuša da ga se reši.
Testerisanje
Najčešći uzrok intenzivnog i glasnog hrkanja propraćenog vibracijom je prekomerna težina. Višak masnog tkiva u području vrata ometa rad disajnih puteva, zbog čega nastaju zastoji u disanju, kao i hrkanje. Tada glasne žice vibriraju kako vazduh ulazi u pluća. Najbolji "lek" za ublažavanje ovog tipa hrkanja je mršavljenje. U pomoć mogu da priskoče i jastuci namenjeni sprečavanju hrkanja. Oni podupiru vrat i glavu i sprečavaju pritisak na disajne puteve, kao i propadanje jezika u grlo.
Zvižduk
Muškarci koji hrčući zvižde ne mogu da dišu na obe nozdrve, imaju slabije čulo mirisa i ispuštaju zvižduke dok hrču iako nos nije začepljen. Najčešći uzrok ovog tipa hrkanja je anatomska deformacija nosa. Zbog toga je jedna nozdrva uža od druge i kroz nju vazduh ne može slobodno da prolazi. Čest uzrok su i polipi u nosu koji mogu smanjiti čulo mirisa. Ako je neprijatnost mala, problem se može rešiti spavanjem na boku ili stomaku, kao i sprejom koji sadrži malu količinu steroida koji proširuju nozdrve. Ukoliko je problem veći, jedino trajno rešenje je operacija kojom bi se uklonile smetnje.
Pijano hrkanje
Ovaj tip hrkanja obično se javlja nakon koje čašice više, pa ga zato nazivaju i pijanim hrkanjem. Takođe, podstiču ga i cigarete, jer utiču na sinuse i zatvaranje disajnih puteva. Hrkanje nastaje zbog smanjene aktivnosti mišića, pa jezik pada dublje u grlo i vazduh prolazi otežano. I kod pijenja i kod pušenja disajni putevi mogu da oteknu i da se suze. Lek za ovaj tip hrkanja je izbegavanje alkohola dva do tri sata pre spavanja ili korišćenje sprejova za ovlaživanje grla.
Bušilica
Ekstremno glasno hrkanje posledica je čestog buđenja tokom noći, kao i velikog umora nakon buđenja. Uzrok je apneja, ozbiljno stanje koje zahteva pomoć lekara. Tkivo u grlu se u ovom slučaju znatno oštećuje, a nakratko se prekida i disanje. Apneja može biti okidač visokog krvnog pritiska i srčanog udara, a najveći rizik preti ljudima koji često piju alkohol, uzimaju tablete za smirenje, ali i onima sa prekomernom telesnom težinom. Za umerenu apneju predlaže se promena životnog stila, a kod težih slučajeva obavezno je nošenje maske s kiseonikom koja organizam snabdeva vazduhom usled prekida disanja.
Dečje hrkanje
Oko deset odsto dece hrče, a najčešći uzroci su infekcije zbog kojih dolazi do blokade disajnih puteva. Uzrok, takođe, mogu biti povećani krajnici, ali i rast lobanje. Hrkanje je najčešće privremeno i lečenje se ne preporučuje.
Sezonsko hrkanje
Najčešći uzrok hrkanja koje se javlja samo u određenim periodima tokom godine su alergije na prašinu, polen ili životinjske dlake. Nakon kontakta sa alergenom, histamin u krvi se preterano luči i stvara sluz koja začepljuje nos. Lek protiv hrkanja je lečenje alergije, obično antihistaminicima, kapima i sprejovima za nos.
Hrkanje poput Darta Vejdera
Tip hrkanja koji nalikuje govoru lika iz "Ratova zvezda", Dartu Vejderu, tipično je za ljude s uskom i malom uvučenom bradom. Takvo hrkanje je grlato i oštro, a čovek koji ovako hrče je obično mršav ili umerene telesne težine. Postoje uređaji koji mehanički sprečavaju upadanje brade, te tako sprečavaju hrkanje i začepljenost disajnih puteva.
Hrkanje u trudnoći
Hrkanje u drugom stanju javlja se iz više razloga, najčešće zbog naglog dobitka na težini, povećanog protoka krvi i povišenog nivoa estrogena koji uzrokuje rinitis. Protiv hrkanja u trudnoći nema leka, jer se ne preporučuje uzimanje tableta i sprejova za nos na bazi steroida, a naročito ne mršavljenje.
( Tamara Milić / 24sata.hr )
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.