BORBA PROTIV RAKA: Bolje je sprečiti nego lečiti!
Stručnjaci upozoravaju da umerena fizička aktivnost 150 minuta nedeljno može da smanji rizik od mnogih vrsta raka, a posebno tumora dojke i debelog creva.
- U Srbiji se svake godine otkrije neki oblik maligniteta kod oko 33.000 osoba, a godišnje od te bolesti umre oko 21.000 ljudi. Kod žena je najučestalije obolevanja od raka dojke, potom debelog creva i grlića materice, po čemu se nalazimo među vodećim evropskim zemljama – izjavila je ranije Tanjugu dr Ana Jovićević iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Rak grlića materice je drugi najčešći maligni tumor kod žena i četvrti po učestalosti umiranja, a svake godine ta dijagnoza postavi se kod skoro 1.300 žena u Srbiji, koja je prva u Evropi po učestalosti te bolesti. Što se tiče muškaraca, oni najčešće boluju i umiru od karcinoma pluća, prostate i debelog creva.
Doktorka Jovićević je rekla da se zdravim stilovima života i redovnim odlaskom kod lekara ova bolest može u velikoj meri sprečiti, istakavši da je rak u 90 odsto slučajeva izlečiv ako se otkrije u ranoj fazi. Jovićević je navela da, međutim, ohrabruje činjenica da zahvaljujući brojnim kampanjama raste svest kod građana o značaju preventivnih pregleda, pa je tako primećeno da sve veći broj ljudi dolazi radi kontrole, a ne samo kada oseti tegobe.
Preventivne aktivnosti trebalo bi intenzivirati, a devojke uzrasta od 19 do 25 godine trebalo bi bar na svake dve godine da posete ginekologa, a nakon 25 jednom godišnje. Stručnjaci ukazuju da samo 20 odsto žena redovno dolazi na ginekološke preglede, a veoma je važno da se taj broj poveća da bi se ta bolest sprečila.
Princeza Katarina: Na prevenciju raka mora da se misli svaki dan
Povodom 4. februara, svetskog Dana borbe protiv raka, princeza Katarina Karađorđević uputila je poruku ženama Srbije u kojoj kaže da o prevenciji raka treba misliti svakog dana u godini, kao i da se mora pomoći članovima porodice i prijateljima da rade to isto. Princeza Katarina u poruci apeluje na sve žene Srbije da preuzmu kontrolu nad sopstvenim zdravljem jer, brinući o svom zdravlju, istovremeno brinu o svojim voljenima.
Na sajtu Svetske zdravstvene organizacije upozorava se da je fizička neaktivnost četvrti vodeći faktor rizika za sve smrtne slučajeve, a da se 31 odsto svetske populacije nimalo ne bavi sportom. Tokom 2008. godine, skoro 460.000 žena u svetu umrlo je od raka dojke, dok je blizu 610. 000 muškaraca i žena umrlo od kancera debelog creva.
Neki od faktora rizika su nezdrav stil života, konzumiranje cigareta, različite infekcije, genetski faktor, fizička neaktivnost, preterana izloženost sunčevoj svetlosti i prekomerna telesna težina.
Radioterapija i dalje najmoćnije oružje protiv raka
Dve trećine obolelih od raka prima radioterapiju u određenom trenutku lečenja, što predstavlja 200.000 terapija godišnje u Francuskoj, objavilo je Francusko udruženje za onkološku radioterapiju (SFRO).
- Radioterapija (zračenje) je i dalje metod koji najviše leči sve vrste raka – istakao je francuski radiolog Bruno Kutuli.
Taj metod koji omogućava uništavanje na sve usmereniji način ćelija tumora omogućava izlečenje 40 odsto osoba obolelih od raka, saopštio je SFRO. Osim toga, u Francuskoj su pojačane mere bezbednosti, nakon incidenta u gradu Epinalu, na severoistoku te zemlje, kada je određen broj pacijenata primio više zračenja nego što je trebalo.
(Tanjug)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.