PAŽNJA: Elektronske cigarete su pune otrovnih supstanci!
Čak 90 odsto sadržaja elektronske cigarete čini otrovna supstanca propilen-glikol, koja može izazvati trajno oštećenje respiratornih organa, tvrde nemački stručnjaci!
Direktorka Federalnog centra za zdravstveno obrazovanje u Kelnu dr Elizabet Pot objašnjava da ovo jedinjenje, koja se e-cigaretama dodaje da bi se postigao ekekat pušenja pravih cigareta, može da izazove akutnu iritaciju respiratornog sistema. Zato nije ni čudo što je njihova upotreba zabranjena u Australiji i Kanadi.
Proizvođači u zavodljivim reklamama tvrde da su elektronske cigarete zdrave i da poništavaju negativno dejstvo nikotina. Kako piše u uputstvu za upotrebu, elektronske cigarete rade pomoću baterija koje zagrevaju tečnost obogaćenu nikotinom, pa se tako udiše nikotinska para. Dim koji se izdiše je zapravo para, koja se izgubi u vazduhu i nije štetna ni za okolinu, ni za samog pušača.
Ipak, da bi se stvorila para obogaćena nikotinom, dodat je propilen-glikol, otrovna supstanca koja zapravo čini do 90 odsto sadržaja e-cigarete.
Još 2009. američki FDA analizirao je punjenje e-cigareta i pronašao tragove karcenogenog nitrozamina i drugih potencijalno opasnih sastojaka kod nekoliko proizvođača. Ipak, sami proizvođači ističu da nitrozamina ima mnogo više u običnim cigaretama.
Budući da su e-cigarete u slobodnoj prodaji i nisu klasifikovane kao medicinski aparati, samim tim ne podležu ni regulaciji duvanskih proizvoda, barem ne u većini država.
Čak i u razvijenim zemljama poput Velike Britanije uvoz mnogih brendova e-cigareta prolazi bez inspekcije, zbog čega stručnjaci ističu da je nužno uvođenje regulacije e-cigareta kako bi se osigurao garantovani standard.
E-cigarete zabranjene su u Kanadi, Australiji i nekim američkim državama. Nedavno je zabranjena i njihova upotreba u gradskim kancelarijama i prevoznim sredstvima u nemačkom Hanoveru. Iako se elektronske cigarete reklamiraju da se mogu “zapaliti” i u nepušačkom delu, očigledno mnogima ova ideja nije uopšte prihvatljiva.
U Srbiji se ovaj proizvod i dalje prodaje bez ikakve zabrane.
(24sata.hr; Telegraf.rs)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Doktor
Probudio se duvanski lobi.
Podelite komentar
Milicev
To prosto nije istina. Medicina koristi propilen-glikol kao magistralu za intravensko davanje pojedinih lekova. Ja parim duze od godinu dana tecnost koja je u osnovi 80% PG i osim sto se osecam puno bolje (narocito respiratorni sistem) i sto nisam zapalio NITI JEDNE obicne cigarete nemam drugih "zdravstvenih problema"! Uostalom puno korisnika upotrebljava tecnosti na bazi biljnog glicerina. TACKA!
Podelite komentar
Gorana
Nije istina da je zabranjeno u Kanadi! U svakoj prodavnici se mogu naci I kupiti.....
Podelite komentar