Magičnim pečurkama protiv depresije
Psihodelične supstance oduvek su se koristile kao droge koje „šire um“. Dugo se smatralo da one zapravo „rade“ tako što povećavaju moždanu aktivnost. Međutim, prema najnovijim saznanjima, zapravo se dešava da psilocibin podstiče opadanje aktivnosti u određenim delovima mozga i to baš onim koji su najgušćim neuronskim vezama povezani sa drugim oblastima nervnog sistema. Ova svojevrsna čvorišta zaslužna su za skladištenje informacija o načinu na koji poimamo svet i sređivanje svakodnevnog iskustva, pa usporavanje njihovog dejstva može pomoći čitavom organizmu da se, makar nakratko, rastereti od stresa.
Osim halucinacija, koje se javljaju u vidu izmenjene percepcije vremena i prostora ili raznorodnih čulnih senzacija, naučnici su primetili da psilocibin ima blagotvorno dejstvo upravo na one delove mozga zadužene za osećaj ličnog identiteta i emocionalni doživljaj, pa se tako može koristiti u terapiji pacijenata koji se muče sa depresivnim mislima. Takođe, konzumacija halucinogenih pečurki i strogo kontrolisanim dozama pomaže i ljudima koji imaju takozvane „klaster glavobolje“.
Doktor Dejvid Nat, koji je vodeći autor dve nedavno objavljene studije na temu uticaja psihodeličnih gljiva na ljudski um, nastaviće sa ispitivanjem psilocibina kao potencijalnog terapeutskog sredstva i smatra da čovečanstvo ne bi trebalo olako da odbaci mogućnost da one zaista imaju lekovito dejstvo.
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.