AU ŠTO JE ŠKOLA ZGODNA: Obrazovanje je dobro za zdravlje dece
Kao i svaki roditelj, želeli biste da dete ostvari što bolji uspeh u školi. Međutim, važnije od svega vam je zdravlje deteta i zato se trudite da ga vaspitate tako da izbegava rizična i štetna ponašanja.
Trebalo bi da znate da su ova dva aspekta povezana – istraživanja pokazuju da učenici koji razviju snažan osećaj pripadništva školskoj zajednici imaju i bolji uspeh i zdravije se ponašaju. Osećaj povezanosti zadovoljava detetovu potrebu za pripadanjem – to je, u stvari, njegov doživljaj da ga i nastavnici i drugi đaci vole i da im je stalo do njegovog uspeha i zdravlja.
Zašto je važno da se vaše dete oseća povezano sa školom?
Istraživanja pokazuju da oni koji osećaju takvu snažnu povezanost:
• Postižu bolji uspeh na kraju godine
• Dobijaju bolje ocene
• Provode više vremena u školi
• Redovnije pohađaju časove
Takođe, učenici koji osećaju snažniju vezu sa školom:
• Ređe počinju da puše
• Nerado probaju alkohol
• Nisu skloni nasilju
• Mnogo ređe razmatraju (ili pokušaju!) samoubistvo
Šta možete da učinite da biste kod deteta pojačali osećaj vezanosti za školu?
1. Ohrabrite dete da otvoreno razgovara s vama, kao i da bez straha iznosi svoje ideje, potrebe ili strahovanja pred nastavnicima, pedagozima i svima ostalima koji rade u školi.
2. Saznajte šta se u školi očekuje da dete nauči i kako bi trebalo da se ponaša. To znači da treba da razgovarate sa nastavnicima, da redovno odlazite na roditeljske sastanke i da čitate materijale koje vam, eventualno, pošalju iz škole. Kad to saznate, potkrepite i vi ta očekivanja – objasnite detetu zašto je važno da postigne ono što se očekuje od njega.
3. Pomozite detetu pri izradi domaćih zadataka i pokažite mu kako da dobro iskoristi vreme koje ima na raspolaganju. Pobrinite se da ima sve što mu je potrebno za rad – knjige, pribor i miran kutak.
4. Ohrabrite dete da pomaže odraslima – kod kuće, u školi ili u vašoj široj zajednici – na primer, da radi lakše kućne poslove, da bude saradnik u biblioteci, da pomaže mlađim učenicima pri učenju.
5. Podstičite dete da učestvuje u vannastavnim aktivnostima.
6. Redovno odlazite kod nastavnika da popričate o ocenama i ponašanju svog đaka.
7. Predložite nastavnicima jednostavne promene kojima bi ambijent u školi mogao da se učini prijatnijim – možda je to izložba dečjih crteža povodom nekih praznika ili mogućnost da porodice zajednički koriste salu za fizičko vaspitanje kad ima slobodnih termina.
(YuMama.com)
Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.