Kako izgleda život u zemlji Pabla Eskobara 2017. godine: Otmice i pljačke su svakodnevica, ali kako odoleti prelepim plažama? (FOTO)
Da li ste znali da magični realizam ima jako uporište u Kolumbiji, a razlog za to je što se u ovoj zemlji Južne Amerike stvarnost i fantastika stalno prepliću.
Ipak, posle vesti da je žena iz Australije uhapšena na proputovanju zbog optužbi u vezi sa drogom, mnogi su počeli da postavljaju pitanje: zašto uopšte ići na ovo mesto?
Ispovest Beograđanke koja je uspela u Bogoti: Kolumbijci vole moje sarme i ćevape
Kasandra (22) je poslužila kao mula kolumbijskom narko-kartelu, za koji je u Australiju trebalo da prenese 5,8 kilograma kokaina u vrednosti od 2 miliona dolara.
Umesto da uživa, sada se suočava sa kaznom zatvora u trajanju od 25 godina.
Na ovu regiju upozoravaju vlade mnogih država, prvo zbog toga što Kolumbija i dalje ima jednu od najvećih stopa kidnapovanja u svetu.
Čak i obično zaustavljanje taksija na ulici može da se pretvori u pljačku i nestanak koje predvode gerile poput Revolucionarne oružane snage Kolumbije (FARC) i Vojske nacionalnog oslobođenja (ELN).
Iz tog razloga se turistima savetuje da izbegavaju pogranične delove, posebno one sa Venecuelom i Ekvadorom.
Čak ni glavni grad Bogota nije pošteđen, pa se dešavalo da planinaru upere pištolj u potiljak. Ipak, oni koji su se odlučili na život u kolumbijskoj prestonici, pričaju drugu priču.
Australijka Sara Dankan živi u Bogoti od 2012. godine i kaže da nikada nije doživela opasnu ili neprijatnu situaciju.
- Uvek vodim računa da ne idem sama po noći i držim se mahom poznatih delova grada i za sve vreme boravka ovde nikada nisam videla da neko na ulici prodaje drogu - objasnila je ona i dodala da je najviše privlači istorija ove regije.
- Imala sam prilike da posetim Zlatni muzej (jedan od najvećih takve vrste u Južnoj Americi), Guatavita jezero (koje je povezano sa nastankom legende El Dorado), pa i da u lokalnim restoranima jedem hranu u količini moje kilaže - ispričala je Dankanova.
Prema njenom priznanju, ne uživaju baš svi u nacionalnoj kuhinji Kolumbije, ali njoj su omiljeni popularni specijaliteti poput arete (kukuruznog kolača), raznovrsnih supa i ljute čokolade poslužene sa sirom.
- Zvuči pomalo čudno, ali se mora probati! - zaključila je ova Australijanka.
Pored hrane, turistima se preporučuje obilazak prelepih plaža na Karibima i Pacifiku, starog arheološkog nalazišta Izgubljenog grada, farmi kafe i neverovatne flore i faune kojima obiluje zemlja.
- Jesam li spomenula da je zemlja u nekoliko navrata proglašena za najsrećnije mesto na planeti. Definitivno je treba posetiti! Da budem iskrena, ne mogu dovoljno da nahvalim ovo mesto. Ljudi su otvoreni, gostoljubivi i željni da se oslobode stereotipa koji vladaju u vezi sa zemljom - dodala je Dankanova.
Rasti Jang, koji živi u Kolumbiji već osam godina i uskoro očekuje objavu knjige "Kolumbijano", takođe je oduševljen ovom zemljom.
- Ovih dana je veoma bezbedno mesto. Volim ga, fanatastičan je! Čak su i nakadašnje siromašne lokacije transformisane u prave arhitektonske dragulje. To je slučaj sa Bibliotekom Espana, veoma popularnog javnog mesta za čitanje i druženje - navodi on i za obilazak izdvaja i Medeljin, drugi po redu grad u državi, koji je čak i Njujork tajms uvrstio na listu gradova koje treba posetiti 2015. godine.
Šta vi mislite o tome?
(Telegraf.rs / News.com.au)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dudule
Neka hvala ja cu ipak do Grcke..
Podelite komentar
Giks
Na Adu
Podelite komentar
Buga
..."specijaliteti poput arete.." ?!...arete (nausnice, mindjuse) arepa, kukuruzni kolac/hlebcic...!!!!
Podelite komentar