ĆELAVOST VIŠE NIJE PROBLEM: Imamo rešenje!

  • 2

Problem gubitka kose, sa kojim se u današnje vreme susreće veliki broj muškaraca, a u poslednje vreme i žena, se često povezuje sa slabom cirkulacijom kože glave, nedostatkom vitamina, pojavom peruti, masnoće i seboreje, pa čak i od preteranog nošenja kapa i šešira. Muška ćelavost može početi u dvadesetim ili tridesetim, dok je kod žena drugačije – javlja se opadanje kose u dvadesetim i nakon menopauze.

Ovako bi izgledali poznati da nisu presadili kosu! (FOTO)

Rezultati nekih istraživanja pokazali su da 13% žena pati od opadanja kose pre menopauze, dok se taj procenat znatno menja nakon ulaska u menopauzu i iznosi 37%. Opadanje kose kod žena je izuzetno kompleksan problem i nepovoljno utiče na psihofizičko stanje svake žene. Budući da je kosa simbol lepote, u staroj Grčkoj snage i zdravlja, gubitak je veoma stresan za svaku damu bez obzira na njene godine.

Uprkos tvrdnji da se gubitak kose prenosi sa očeve strane, istraživanja su pokazala da se ćelavost nasleđuje po majci, ujaku što će reći majčinoj strani. Svakako neretko je da majka, cela familija sa njene strane ima odličnu kosu a sa očeve da imaju lošu pa da osoba ipak nasledi ćelavost sa očeve strane. Takođe, preterano opadanje kose se javlja kao posledica starenja i disbalansa hormona. Osim toga, može biti uzrokovano opekotinama ili traumama.

Foto: Promo Foto: Promo

Vrste alopecija (opadanja kose)

Razlikuje se više vrsta podela gubitka kose. Prema lokalizaciji i rasprostranjenosti, opadanje kose može da bude difuzno (cela regija) ili da se odvija u ograničenim zonama, dok prema krajnjem ishodu ćelavost može da bude prolazna i trajna. Tipovi alopecije su Androgena alopecija, Alopecija Areata i cikatricialna alopecija. Androgena alopecija se javlja kod muškaraca i glavni uzrok je  stimulacija folikula dlake muškim polnim hormonima (androgenima).

Alopecija areata ili opadanje kose u pečatima predstavlja kružna ili ovalna polja bez kose. Do ovog stanja dolazi kada bela krvna zrnca napadanu folikul, koren dlake, čiji se broj tada smanjuje, usporava ili gotovo prekida rast kose. Glavni uzročnici gubitka kose u pečatima su infekcije usne šupljine, upala krajnika i pokvareni zubi. Ožiljna ili cikatricialna alopecija, je redak, ali ozbiljan poremećaj i nastaje kao posledica opekotina, radioterapija, hirurških zahvata obrva i mekog tkiva lica.

Opadanje kose kod žena je drugačije nego kod muškaraca koji najčešće gube kosu lokalizovano (zalisci, teme), dok pripadnice lepšeg pola uglavnom pate od difuznog proređeja kose. Vlasi postaju tanje, a broj dlaka koji zauvek opadne je sve veći i veći.

Foto: Promo Foto: Promo

Transplantacija kose kao jedino rešenje?!

Uprkos mnogobrojnim različitim preparatima, biljnim melemima, kapima i masažama, jedino trajno rešenje protiv gubitka kose je transplantacija kose. Budući da u Srbiji, a i okolnim zemljama ima nekoliko ordinacija koje se bave presađivanjem kose, veoma je važno procedure raditi u ordinaciji koja se isključivo bavi tom delatnošćui i usko je specijalizovana za istu.

Na samom vrhu, nalazi se ordinacija koja ima najviše iskustva, koja je prva donela FUE, DHI a sada usavršavanjem metoda primenjuje najsavremeniji metod AHT (Advance Hair Transplantation). AHT ordinacija je najrelevantnija za presađivanje kose, brade, obrva i ostalih kosmatih delova kao i bavljenjem problema opadanja kose u globalu.

AHT metod je potpuno bezbolan, daje potpuno prirodne rezultate bez vidljivih ožiljaka. Zahvaljujući zavidnim rezultatima, AHT metod transplantacije kose je postao vodeći metod na Balkanu za transplantaciju.

Foto: Promo Foto: Promo

Poznati koji su presadili kosu

Činjenica je da poznate svetske zvezde pred kamerama uglavnom možemo videti u krajnje “skockanom” izdanju, gde je svaka dlaka na svom mestu. Međutim, ni oni nisu izuzetak kada se radi o problemu ćelavosti. Čarima estetske hirurgije podlegli su Metju Mekonahi, Dejvid Bekam, Robi Vilijams, Džon Travolta, Mel Gibson, Šon Pen, Džud Lo i drugi. Pored njih, fudbaler Vejn Runi je pre nekoliko godina prvi javno rekao zbogom ćelavosti, te uradio transplantaciju u jednoj klinici u Londonu.

(Telegraf.rs/ PR)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ivan

    4. mart 2017 | 17:06

    Kao i mnogi muskarci, susreo sam se sa problemom gubitka kose. Nema sta od preparata nisam probao i sad ozbiljno razmisljam da pokusam sa transplataciom kose AHT mretodom. Par mojih prijatelja je ili iskuslilo ili culo od drugih da vredi i da je uspeh dobra, a pri tom da je presadjivanje kose profesionalno i sigurno.

  • Domagoj Z

    30. novembar 2017 | 21:48

    Moj prijatelj je radio prosli mesec presađivanje kose AHT metodom i prezadovoljan je. Ja sam mu nasao tekst ovde pa sam želeo i napisati komentar. Moja preporuka

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA