Muškarci moraju da plaču! Za to postoji vrlo dobar razlog

 ≫ 
  • 7

Zašto se u većini kultura muškarci od malih nogu uče da ne plaču? Da bi očvrsnuli? Da bi bili veći muškarci? Problem je u društvu, u načinu na koji definišemo muškost i muževnost, smatra Gas Šeridan, televizijski i radijski voditelj u Australiji.

I muškarci imaju svoju nežnu stranu, samo je kriju od vas!

VEROVALI ILI NE: Muškarci su emotivniji od žena!

On je istraživao zašto se muškarci u Australiji ubijaju. Samo u 2015. od ukupnog broja ljudi koji su izvršili samoubistvo, 75 odsto su bili muškarci. I svuda svetu muški pol češće diže ruku na sebe.

Gas smatra da je problem duboko ukorenjen u našoj kulturi i vaspitanju, u načinu na koji vaspitavamo dečke i pristupamo muškarcima. Od njih se očekuje da ne pokazuju osećanja, da uvek budu jaki, da ne plaču i da znaju da se nose sa svim životnim izazovima.

Niko ne može da živi bez posledica ukoliko potiskuje ono što oseća.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Za Gasa je to i problem privatne prirode, što ga je nagnalo da počne još više da istražuje. Njegov najbolji prijatelj ubio se pre 10 godina. Njemu je trebalo osam godina da počne razgovarati o tome sa svojom ženom i decom.

- To je tako velika tabu-tema u Australiji. Pomislio sam da neko mora da otkrije zašto gubimo toliko lepih, mladih Australijanaca svakoga dana. To je nacionalna sramota. Moramo početi da pričamo, a ne da šapućemo o tome - ispričao je Gas.

U svom dokumentarcu "Čovek gore" ili "Očvrsni malo" istraživao je visoku stopu samoubistava među muškarcima. Došao je do zaključka da su tome često uzrok nagomilane emocije.

Printskrin: Youtube/John Castelli Printskrin: Youtube/John Castelli

- Dopustite muškarcima da ne budu dobro. To mora da postane norma, a ne ono što je sad normalno. Da ako pokažete bilo je kakvu emociju - da to ne znači da ste manje muškarac - apeluje Gas i dodaje da muškarci treba što više da razgovaraju o svojim brigama i emocijama i da treba postane normalno da plaču i izražavaju emocije na način koji im odgovara.

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Berane

    17. novembar 2016 | 11:38

    Povećajte prava muškarcima, pa će onda žene da češće izvršavaju samoubistva! Privilegovane svuda, pa onda se to jako zloupotrebljava. Ne smeš više ženu krivo da pogledaš, a obrnuto, mogu da rade šta hoće muškarcima, i nikom ništa. I onda, naravno, više samoubistava muškaraca.

  • Ana

    17. novembar 2016 | 12:00

    Ja za 9 god svog muza nikad videla nisam sa suzama u ocima...a jos manje da place...a bilo je trenutaka za to....Sve drzi u sebi a to je jako lose

  • Milan

    18. novembar 2016 | 08:19

    Potiskivanje emocija može dovesti do depresije i bolesti. Velika je glupost što se od polova prave bezosećajni monstrumi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA