SAMO PRANJE, NIŠTA BRIJANJE: Nova pravila šokiraće i pacijente i njihove hirurge!
Pacijente koji će biti podvrgnuti operativnom zahvatu ne bi trebalo brijati, kako je dosad bila praksa, već ih samo uputiti da dobro operu deo tela na kojem će se izvesti operacija, uz davanje antibiotika pre i za vreme zahvata koji će sprečiti infekcije, ali ne i nakon zahvata, objavila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).
Doktori uspeli da razdvoje sijamske blizance! Operacija trajala skoro 17 sati (FOTO) (VIDEO)
Evo kako izgleda operacija promene boje očiju (UZNEMIRUJUĆI VIDEO)
Naučnici su ustanovili da se brijanjem delova tela pre operativnog zahvata organizam izlaže većem broju infekcija, stoji u saopštenju SZO.
Delovi tela poput glave, prepona i ruku rutinski se briju pre operacije već decenijama.
- Uklanjanje dlaka s dela tela na kome će se izvesti operativni zahvat povećava rizik od mikroskopskih posekotina, kao i od rezova, koji otvaraju put ulasku opasnih mikroba u organizam, kaže stručnjak SZO Ed Kelei.
U skladu sa novim smernicama svetske organizacije, čiji je cilj da spreči širenje potencijalno smrtnonosnih infekcija koje nastaju kao posledica zaraze superbakterijom u bolnicama i klinikama širom sveta, potrebno je voditi računa o savršenoj čistoći i higijeni, kao i o opreznom davanju antibiotika.
Kada je posredi higijena i čistoća, savet se odnosi na pacijente koji bi pre operacije trebalo da se okupaju ili istuširaju, a stručno osoblje mora proći kroz uobičajeno precizno pranje ruku.
Stručnjaci SZO sugerišu samo skraćivanje dlaka kako bi se olakšao pristup mestu na kojem će se uraditi operativni zahvat.
Pritom, SZO od bolnica traži da prestanu da propisuju antibiotike pacijentima nakon operacije kao rutinsku preventivnu meru.
Naime, tu vrstu lekova treba propisati isključivo ako se nakon operacije razvila upala. Ograničeno propisivanje antibiotika usporilo bi razvoj bakterija koje su otporne na takve lekove. Upravo suprotno, SZO savetuje da se pacijentima antibiotici daju dva sata pre operacije i za vreme operacije.
Po podacima SZO, oko 11 odsto pacijenata u siromašnim zemljama infekciju zaradi za vreme operativnog zahvata. U afričkim zemljama, na primer, petini žena podvrgnutih carskom rezu rana se inficira tokom zahvata.
Iako nema međunarodnih statističkih podataka o infekcijama koje se jave nakon operacije, SZO procenjuje da su svake godine u opasnosti milioni života, do čega dolazi zbog rezistentnosti organizma na antibiotike.
Zbog takvih komplikacija u Sjedinjenim Državama pacijenti svake godine u bolnicama provedu 400.000 dodatnih dana, a to košta 900 miliona dolara.
(Telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.