Ja volim svoju decu, ali se zaista kajem što sam ih rodila! Nek me mrzi ko hoće, to je istina
Kako je to biti majka? Lepo i teško, rekla bi polovina žena koje su rodile. A odmah potom bi se nasmejale uz konstataciju da se sve ono teško brzo zaboravlja. Međutim, nekim ženama majčinstvo je samo teško, i nikako lepo. I rešile su da o tome jevno progovore.
IZVINI, ĆERKO, ŠTO TE NISAM VOLELA KAD SI SE RODILA: Foto-ispovest ove mame topi srca
DNEVNIK BUDUĆEG TATE: Najsmešniji i najtačniji vodič kroz trudnoću za muškarce! (FOTO)
Biti majka jeste težak posao, možda i najteži od svih, nevezano da li je reč o porođajnim bolovima ili podizanju malenog bića koje tek mora da naučiti sve o strašnom i zbunjujućem svetu u kom živimo.
Dete zapravo menja život roditelja preko noći... Žena tu promenu oseti i koji mesec ranije, a potom shvati da je to promena zauvek.
Ali govoriti o poteškoćama koje donosi majčinstvo i dalje nije poželjno, a žaliti zbog odluke da se postane majka društvo, a posebno porodica, dočekaće na nož. Žal zato što ste postali roditelji jedan je od poslednjih tabua današnjice koji očajnički želi da izađe na površinu kako bi bio srušen. A u tome bi, zahvaljujući društvenim mrežama, mogao uspeti.
U poslednje vreme internetom se kao virus proširi poneko pismo neke majke kojoj je teško, ali toliko teško da to mora da podeli sa svetom.
Ukoliko javno ne mogu da govore o majčinskim problemima, utočište nalaze u anonimnosti interneta. Rizikujući virtuelno spaljivanje na lomači, jer i ostatak sveta takođe koristi anonimnost ovog prostora i ispaljuje najbrutalnije osude.
The Independent prenosi ispovesti kontroverzne Facebook stranice pod nazivom “Žalim što imam decu”.
Majka dvoje dece, sedmogodišnjaka i četvorogodišnjaka, napisala je:
– Volim ih, ali nisam srećna. Uzeli su svu moju slobodu, ne mogu da pronađem posao, a moj muž jedva zarađuje dovoljno da proslavimo praznike. Bila sam stjuardesa, slobodna kao ptičica pre rođenja dece. Sve što sada radim jesu kućni poslovi kojima nema kraja.
Druga je majka pisala o tome koliko joj muke zadaje njena trogodišnja ćerka koja jednostavno ne želi da spava. Jednom je od stresa povraćala jer je devojčica zaspala samo na dva sata.
– Nemamo život. Moj muž mi pomaže, ali to nije ni blizu toga da bi mogao da se sruši kao ja. Nemamo porodice ni prijatelje. Ni podrške. Šta da radim?
Javila se i žena koja je odlučila da rodi zbog muža. Odlagala je majčinstvo koliko je mogla, a na kraju je zaključila kako će se najverovatnije prilagoditi. Ali to se nije dogodilo.
– Imam osećaj kako se moj predivan život okrenuo naglavačke. Ne osećam se kao majka. Nedostaje mi moj stari život, pa poželim jednostavno da odem i ostavim svog muža i sina.
Majka sa sličnim željama završila je svoju ispovest molbom: - Molim vas, nemojte me mrzeti, to je ono što želim reći. U stvari smatram sebe osobom punom ljubavi.
Neke majke pisale su i o razočaranjima kada je reč o očevima njihove dece koji se nisu pokazali dobrim roditeljima. Jedna majka objasnila je koliko je želela decu, ali da sada žali najviše zbog toga što se pokazalo da je njen muž nasilni, manipulativni lažljivac.
– Osećam veliku krivicu zbog činjenica da žalim što sam postala roditelj. Ne zbog toga što sam loša u tome već zato što ne želim biti roditelj. Ne mogu da objasnim zašto se tako osećam, jednostavno se dogodilo.
Robin Simon, profesorka sociologije koja je specijalizirala psihičko zdravlje nakon porođaja, objašnjava koliko je ženama teško da sebi priznaju takva osećanja jer oni dovode u pitanje svetost majčinstva koja je utkana duboku u naše društvo.
Prema standardima koje postavlja društvo, osobe koje se odluče na majčinstvo očekuju budući period kao nešto fantastično, ali u stvarnosti ono predstavlja šok, kako za psihu tako i za zdravlje celog tela.
Arabela Rasel, savetnica za veze, kaže kako je sasvim normalno osećati krivicu, biti pod stresom, biti umoran, frustriran i dosađivati se. Osim toga, majke koje preuveličavaju doživljaj majčinstva često dolevaju ulje na vatru, stvarajući pogrešna mišljenja, pa je zato ženama još teže da pogovore o svojim pravim osećanjima.
– Ako smatrate majčinstvo teškim, nemojte to držati u sebi. Naročito je važno razgovarati o tome s partnerom i porodicom – savetuje Raselova i dodaje kako pomaže i rasprava s drugim majkama na društvenim mrežama, jer razgovor o emocijama može pomoći da se one srede.
– Ne osuđujte ih jer to su veoma teške emocije koje ih mogu navesti da se osećaju krivima. Budite oprezni i sa simptomima postporođajne depresije jer to je sasvim druga stvar i mora se tretirati drugačije.
Pogledajte kako slučajni prolaznici reaguju na bebu ostavljenu samu u parku:
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Majka
Klasican debilizam evropskih zena .Zamisli ona je bila stjuardesa,slobodna kao ptica!!! Neznaju one sta je materinstvo,sebicne kucke nista vise.Drago mi je sto sam rodjena i svoju decu rodila ovde i sto ne "patim" za slobodom.Cak i kada nemam da im pruzim sve..nikada mi na pamet nije palo da se pokajem sto sam ih rodila.Prestanite da nam trujete omladinu i da im ispirate mozak takvim clancima.Pisite o Balkanskim majkama i temama.Ne zelimo Evropski ni Americki stil zivota ,nedaj boze ni mentalitet!
Podelite komentar
plavi safir
Biti majka je nesto najlepse ali ujedno i najteze u zivotu! Ne mislim sada samo na taj fizicki napor, nespavanje itd vec na tu obavezu da od tog malog bica napravimo dobre ljude! Nije lako izaci na kraj sa svim problemima koje dete donosi sa sobom! Mogu da razumem i ove majke...
Podelite komentar
Zo
Ja se samo kajem i zao mi je sto nisam imao jos dece a imam ih dvoje sina i cerku. Supruga je napustila posao odmah, malo teze zivimo ali kada vidim sina, cerku i suprugu ispred mene srce mi je puno i sebi kazem Zorane ti si najbogatiji covek na svetu.
Podelite komentar