VEŽBAJTE SA TELEGRAFOM: Budi FIT mama!
Mnoge trudnice su se već po samom saznanju o blagoslovenom stanju pozdravile sa vitkom figurom. Vredno su spremile sva moguća opravdanja za višak kilograma i opskrbile se kesicama čipsa, baklavica i ostalih poslastica koje će biti pojedene ispred televizora u toku devet meseci. Međutim, naša priča demantuje da u trudnoći morate postati i ostati velike kao kuća.
Ako je pevačica Bijonse za samo pet meseci uspela da skine 30 kilograma, zašto ne biste i vi? Znate li u čemu je njena tajna?
Prvo se oslobodite zablude da je vežbanje u trudnoći zabranjeno, da drugo stanje zahteva strogo mirovanje i unos hrane za dvoje. Neophodno je da pre bilo kakve aktivnosti konsultujete lekara, koji će odlučiti koliko je vaša trudnoća vitalna, te koje su aktivnosti preporučljive za vas.
Aktivnosti koje se preporučuju i trudnicama
Vežbanje nikako ne treba da bude u rangu takmičarskih priprema profesionalnih sportista. Dovoljno je da svakog dana odvojite po pola sata za neku fizičku aktivnost. Vežbanjem doprinosite manjem dobijanju kilograma, jačajući trbušnu muskulaturu, poboljšavate cirkulaciju i izdržljivost, čime sebi olakšavate porođaj. Takođe, ukoliko je majka aktivna u trudnoći, deca su manje gojazna i nisu sklona dijabetisu u kasnijim godinama.
Raspitajte se da li u vašoj okolini postoji fitnes centar u kome se održavaju vežbe namenjene specijalno za trudnice. Ako ih nema, možete se priključiti bilo kom programu slabijeg intenziteta. No, nikako ne zaboravite da obavestite instruktora o tome da ste trudni.
Obratite pažnju na odeću. Odaberite pamučne stvari koje vas neće previše stezati niti narušiti slobodu pokreta, kao i adekvatne patike kako bi zglobovi bili zaštićeni. Pazite da prostorija u kojoj vežbate bude dobro provetrena i da u blizini obavezno imate flašicu sa vodom.
Šetnja će vam prijati sve do termina porođaja. Pored udobne stolice, na relaciji koju planirate da prepešačite treba da se nalaze klupe za odmor, ali i neki kafić ili restoran ukoliko budete imali iznenadne potrebe.
Ukoliko ste pre trudnoće aktivno trčali, verovatno će vam ovaj vid rekreacije nedostajati. Nažalost, trčanje nije preporučljivo, pa je najbolje praktikovati brzi hod, uz obavezan pravilan položaj tela. Brzi hod doprinosi i pripremi karličnog pojasa za predstojeći porođaj.
Vežbanje u teretani može biti veoma korisno, s tim što ne treba koristiti velike težine. Dovoljno je lagano opterećenje sa akcentom na misićima kičmenog stuba i nogu. Ovim vežbama oslobodićete se bolova u vratnom i leđnom delu kičme.
Ukoliko ste pristalica aerobika, odaberite neki od programa niskog intenziteta, bez visokih skokova, naglih okreta ili komplikovane koreografije. U trudnoći centar za ravnotežu je oslabljen, naročito u kasnijim mesecima, pa treba izbegavati aktivnosti koje zahtevaju balansiranje.
Plivanje ili aerobik u vodi je najbolja aktivnost za trudnice. Mogućnosti za povrede su minimalne, poboljšava se rad srca, jačaju grudni i leđni mišići, a može biti odlična priprema za one dame koje praktikuju neki od modernih načina porođaja, poput rađanja u bazenu. Vežbe akvabika su odlične za oblikovanje mišića i imaju dvostruko veći efekat od vežbanja na parteru.
Oprezno sa pilatesom!
Vežbe pilatesa ili joge potpomažu ravnomerno disanje, što će vam biti neophodno za vreme porođaja. Ipak obratite pažnju na neka ograničenja. Pilates povećava fleksibilnost mišića, jača leđa i abdomen, ali naprezanje trbušnog zida treba svesti na minimum.
Joga, pored blagotvornog delovanja na telo, deluje i na um, ali nemojte izvoditi komplikovane pokrete. Naime, telo tokom trudnoće luči hormon relaksin, čija je funkcija podmazivanje zglobova kako bi trudnoća bila lakša, a telo fleksibilnije, pa bi trebalo izbegavati preterano istezanje jer može doći do povreda. Najbolje je što više vežbi raditi na boku, a manje ležeći na leđima.
Ukoliko osećate da vam je vežbanje prenaporno, da vam je muka, imate vrtoglavicu, previše se znojite ili imate bol u leđima, prestanite ili se odmorite. Važno je da slušate svoje telo. Obavezno konsultujte ginekologa o tome i objasnite mu šta ste radili kada su se simptomi pojavili. Moguće je da samo nakratko morate odsustvovati sa treninga. Kondicija će vam biti neophodna u prvim danima sa bebom, zato na vreme ojačajte telo i duh.
(Ljiljana Vučetić)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.