Imala je bolest koja je do juče bila NEIZLEČIVA, a sada su pronašli lek! (FOTO) (VIDEO)
Multipla skleroza je teško oboljenje od kojeg pati sve veći broj ljudi u svetu. Naučnici decenijama izučavaju tipove ove bolesti kako bi našli najbolju terapiju, koja deluje i na dugogodišnje pacijente. Najnovija istraživanja su imala dovoljno dobar učinak, pa se očekuje da će najnovija terapija uskoro delovati na sve obolele od ove opake bolesti.
Da li je ovo lek za MULTIPLU SKLEROZU?
ČUVAJTE MLEČNE ZUBE! To vašem detetu može da spasi život!
Multipla skleroza je autoimuno i neurodegenerativno oboljenje, koje zahvata duga nervna vlakna mozga i kičmene moždine, čiji krajevi oštećuju mijelinsku opnu. Sve ovo dovodi do atrofacije mišića i blokiranja nervnih centara u mozgu, što napreduje sve do totalne paralize organizma.
Kanadski naučnici su tokom prošle decenije obavili ispitivanje na 24 pacijenta, obolela od različitih tipova ove autoimune bolesti, piše Independent.
Učesnike u istraživanju su unapred obavestili da pripremaju veoma agresivnu terapiju, koja uključuje mnoge rizike, među kojima je i pogoršanje zdravstvenog stanja.
Naime, stručnjaci su odlučili da izoluju matične ćelije iz kostiju pacijenata za koje veruju da sadrže kvalitetna antitela, koja mogu da obrazuju snažan imuni sistem.
Ovu intervenciju je neophodno izvršiti pre nego što se bolesnici izlože jakoj hemoterapiji. Kada se proces lečenja završi, matične ćelije se vraćaju u organizam.
Takav vid transplantacije matičnih ćelija može da bude rizičan ukoliko oslabljeni organizam pacijenata stvori blokadu prema zdravim ćelijama i krene da ih tretira kao virus.
Rezultati kanadskih istraživača su zapanjujući. Kod 70 odso pacijenata postiglo se stopiranje širenja multipe skleroze, a čak 40 odsto nih je regeneracijom imunog sistema vratilo mnoge izgubljene funkcje.
Dženifer Molson je jedan od onih koji su se volonterski prijavili za ovo istraživanje.
Ona je obolela od multiple skleroze u svojoj 21. godini. Nakon šest godina se podvrgla terapiji transplantacije matičnih ćelija uz agresivnu hemoterapiju. Pored pretrpljenih bolova i strahova, terapija je urodila plodom.
- Pre transplantacije nisam bila u mogućnosti da govorim, radim, a živela sam uz pomoć personalnog asistenta. Nakon oporavka, mogu samostalno da se krećem i da živim u svojoj kući, kao i da radim puno radno vreme - priča Dženifer.
- Uspela sam i da se udam, kao i da otpešem prvi ples sa mojim ocem i suprugom. Čak sam uspela i da skijam. Transplantacija mi je dala drugu šansu za život - dodaje ona.
Deset godina posle lečenja, Dženifer Molson je odlučila javno da govori o procesu kroz koji je prošla.
Terapija košta 6,7 miliona kanadskih dolara, a sve troškove snosi Društvo za multiplu sklerozu Kanade.
U Velikoj Britaniji, naučnici su već neko vreme posvećeni sprovođenju ove terapije, a njihova zapažanja su takva da smatraju da se ovakvo lečenje može upotrebljavati za sve autoimune bolesti.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić u Davosu: Zadovoljan sam razgovorima sa Fon der Lajen, Švabom i kompanijom Arčer
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Broj Jedan
konoplja je LEK...
Podelite komentar