LETO SA KON TIKIJEM U GRČKOJ: Lutraki je more, sunce i osmeh!
Domaćini, uz osmeh u iskrenu želju da budete njihovi gosti, sami baš i nisu raspoloženi da pričaju o svom gradu. Marketinški mudro osmislili su rečenicu za koju veruju da puno kazuje. Ili sasvim dovoljno. A ona glasi: NE MORAŠ DA ZAMIŠLJAŠ… ISKUSI I OSETI LEPOTU NAŠEG MESTA!
Dodajem, “malog mista”. Ovo izgovaram jer Lutraki uistinu pomalo podseća na ono što su starije generacije rado leti konzumirale – miris i lepotu dalmatinskih gradića duž obale Jadrana. I Lutraki je na moru, uz more, na plaži koju prekriva šljunak a zapljuskuje plavetnilo nestvarno čiste morske vode. I baš ovo poslednje je karta na koju domaćini igraju kad su u pitanju zahtevni turisti kazujući da “plava zastavica” još od 1993. stoji na gradskoj plaži kao svojevrsni “pečat njenog kvaliteta”.
Ali nije samo ovo vrednost ovovremenskog Lutrakija. Mali pogled unazad otkriva i sledeće.
Terma je drevni naziv za Lutraki koji potiče od boginje Artemide “Terme Artemida “, boginje zaštitnice terapeutskih, mineralnih voda.
Grad je bio i kolevka drevne Grčke civilizacije jer je njegov centralni položaj, u kombinaciji sa poznatim lekovitim i prirodnim mineralnim vodama, bio poznat kao najcenejnije banjsko lečilište još u antičkoj Grčkoj.
Terme je bio i omiljeni grad bogova sa Olimpa, Apolona i Here, koji su imali i svoje hramove u gradu.
Na ulazu u grad, nalaze se ostaci antičkog Diolkosa, koji je izgradio Perijandar, drugi tiranin grada Korinta u 7. veku pne. Perijandar je bio sin prvog tiranina Kipsela koga je nasledio 627.godine pne.
Zanimljivo je međutim šta je Diolkos?
Reč je o sistemu rampi koji se koristio preko Korintske prevlake a kojima su se brodovi mogli prebacivati iz Korintskog zaliva u Egejsko more čime se skraćivao pomorski put oko Peloponeza.
Korišćenje Diolkosa se naplaćivalo što je donosilo izdašne prihode Korintu pa je Perijandar ukinuo poreze. Ko bi rekao tako nešto za jednog tiranina. Međutim, ovo nije kraj priče. Da li zbog Diolkosa ili ukidanja poreza tek mnogi antički autori su Periandara ubrajali među Sedam mudraca Grčke.
Ali vratimo se u stvarnost i ono što je Lutraki danas. Voda koja izvire iz prirodnih, toplih izvora u Lutrakiju je okarakterisan kao “voda života“ još od antičkih vremena.
Geotermalni izvori su nastali kao posledica mnogih ”grešaka” u sastavu tla uz obalu i nalaze se u 750 metara širokoj zoni.
Prirodne izvorske tople vode, na dnu planine Geraneija, dotiču iz velike dubine.
Na svom putu ka površini,voda se filtrira kroz porozne slojeve tla i tako se u velikoj meri obogaćuje u tragovima dragocenim elementima, solima i mineralima, koji imaju veoma jak zdravstveni efekat.
Novoizgrađeni “Lutraki Termal” je impresivna ustanova gde posetioci uživaju u spa tretmanima. Lekovita svojstva se povećavaju u ostalim wellness delovim (sauna, parno kupatilo, hidromasaže). I sve to u luksuznom okruženju.Ukoliko se odlučite da letujete u Lutrakiju zadovoljstvo posete Termalu ne propustite.
Opština Lutraki Agio Teodori se nalazi na Peloponezu. Osnovana je 1. januara 2011, u skladu sa Zakonom za reorganizaciju lokalne i regionalne javne uprave u Grčkoj.
Dve bivše opštine, Lutraki Perahora i Agio Teodori, udružile su se da bi se formirala nova, veća koja se prostire na preko 293,23 kvadratnih kilometara i danas ima oko 20.000 stanovnika.
Sedište nove opštine je grad Lutraki, letovalište udaljeno 80 km od Atine. Između slavne prošlosti i budućnosti koja mnogo obećava, sadašnjost daruje rajske destinacije, idealne za turizam tokom cele godine!
Lutraki je zapravo nalik na utočište koje pruža neograničene mogućnosti za letovanje ali i zimske odmore. Grad je izuzetno primamljiv.
Uz morsku obalu je prelepo šatalište duž kojeg je načičkamo na desetine kafea, kafića i rastorana s ponudom koja daruje osećaj da ste prispeli na destinaciju koja prevazilazi mnoga očekivanja.
Pedesetak metara dalje je glavna gradska ulica koja se završava simpatičnim i neopterećujućim gradskim trgom.
U ovom delu su zapravo i prodavnice i suvenirnice, cvećare, restorani i kafei, dobro opremljene prodavnice mešovite robe, marketi u kojima se sve kupuje, ali i hoteli jer se do obale i mora, udaljenog najviše 100 metara, lako stiže izukrštanim uličicama koje povezuju šetalište i glavnu gradsku saobraćajnicu.
I u tim poprečnim “sokacima” su opet hoteli i hoteli, ali i zgrade s dvosobnim i trosobnim apatmanima uglavnim u vlasništvu Atinjana koji u dane vikenda preplavljuju Lutraki.
Lutraki, kao turistički grad, nudi širok spektar smeštaja. Od onog vrhunskog do onog jeftinijeg.
Za visoku klasu su maloborjni hoteli s pet zvezdica koji gostima daruju maksimalno uživanje. Treba naglasiti da su svi na obali i sa plažama koje su dostupne samo gostima.
Ali Lutraki, bar kad su hoteli u pitanju nudi različite tipove. Zadovoljstvo boravka čeka vas i u poslovnim hotelima, hotelima nižih kategorija sa plažama, butik hotelima,hotelima sa noćenjem i doručkom.
Leti se u Lutrakiju živi “sto na sat”. Brojni gosti uživaju u blagodetima bez strepnje da u toj gužvi neće naći mesto za sebe.
Uprkos istini da je sve ”puno kao oko” uvek se pronađe prazan sto i tamo gde se samo svraća na piće kao i tamo gde goste čeka izobilje gastronomskih čarolija.
Grad je odlično snabdevan što i nije čudo s obzirom da je na vratima Peloponeza koji hrani pola Grčke. A do Lutrakija se i brzo stiže, KonTiki za letnju sezonu priprema ponudu s čarter letom koji traje oko sat i 30 minuta leta.
I transfer modernism klimatizovanim autobusima od arodroma do Lutrakija ne krade puno vremena. Vožnja modernim autoputem traje oko 45 minuta…
Lutraki je poseban i po tome što uz more, sunce, dobar smeštaj i još puno toga drugog svakodnevno nudi i nešto više. Počev od uzbudljivih doživljaja do različitih zabavnih aktivnosti. U dnevnom rasporedu onih koji borave u ovom letovalištu su i neponovljivi izleti.
Lokacija letovališta je idealna za obilazak Atine koja je udaljena svega 80 km, kao i brojnih i već pomenutih arheoloških nalazišta i važnih kulturnoistorijskih spomenika na Peloponezu. (Akropolj, Epidaurus, Mikena, Delfi…). Tu su i antički hramovi i vizantijske crkve nedaleko od grada, zatim svetilište Heraion na prelepom jezeru Vouliagmeni i manastiri na Geraniji.
Osim nestvarno lepe prirode, Lutraki obiluje i antropogenim atrakcijama, među kojima treba izdvojiti čuveni kazino, jedan od najstarijih i najvećih u Evropi koji privlači bogatu klijentelu iz raznih delova sveta.
(Telegraf.rs)
Video: U severnom delu Kosovske Mitrovice održan pomen Oliveru Ivanoviću
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ns
Na sajtu kontikija nema u ponudi ovo mesto..... :(
Podelite komentar
Marko Jagodinac
Bio sam u Lutrakiju pre par godina,nista posebno...imate da se iskicmite do tamo busom,pritom se necete oduseviti...ima mnogo lepsih mesta u gr. Stalno duva vetar
Podelite komentar
Jela
Ima ga Belvi
Podelite komentar