Ako vidite vaše dete da OVAKO sedi, odmah ga sprečite! (VIDEO)

  • 6

Svako dete je bar jednom pokušalo da sedi u W poziciji. Ova poza je nazvana W sedenje zbog oblika koje formiraju noge razmaknute u stranu sa savijenim kolenima i stopalima podvučenim ispod. Međutim, ovakvo sedenje nije preporučljivo zbog očuvanja detetovog zdravlja.

VAŠE DETE provede manje vremena napolju nego OSUĐENICI u zatvoru!

RODITELJI, PAŽNJA: Epidemija zaboravljene bolesti ponovo napada decu!

Deca izgleda vole ovaj položaj zato što daje osećaj sigurnosti i ohrabrenosti. Roditelji uglavnom nisu svesni koliko je takvo sedenje opasno, jer deluje prilično bezazleno na prvi pogled, piše "Time For Natural Health Care", a prenosi stranica Radija Sarajevo.

Jako je važno da se napomene da sedenje u W pozi tokom dužeg vremenskog perioda, ili iz navike, može neagitivno da utiče na rast i razvoj deteta.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Negativni efekti sedenja u ovom položaju uključuju sledeće:

- Moguće odlaganje razvoja preciznih motoričkih sposobnosti

- Ortopedske poteškoće

- Potencijalno spor razvoj kontrole stajanja i stabilnosti

Deca u ranom detinjstvu moraju da razviju strukturu kostiju, a sedenje u W sprečava pravilan rast i razvoj njihovih kostiju. Ovakva poza, takođe, pravi nepotreban napor za telo deteta i trebalo bi ih odvići od ove navike.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

W sedenje stvara pritisak na mišiće i tkiva, kao što su:

- tetive

- unutrašnji mišići rotatori

- Ahilove tetive

- karlične mišićne veze

Rizici kojima se izlažu deca koja često sede u W položaju uključuju visok rizik od dislokacije, odnosno kontrole stajanja i prenosa težine u kretanju, čime slabe njihovi mišići trupa i ometa se celokupni razvoj. Postoji poseban rizik od istezanja mišića, slaogi razvoj motoričkih sposobnosti, balansa i koordinacije pokreta, a to su samo neki od problema W sedenja.

Izgleda da je jedini realan način zaustvljanja i sprečavanja ove navike sedenja isključivo odlučan nadzor deteta. Dete je potrebno da učite kako pravilno da sedi, posebno kad se igra na podu. Preferira se podsticanje deteta da sedi na maloj stolici sa ili bez naslona koja se može da se naruči prema uzrastu deteta.

Veoma je važno pružiti roditeljima informacije i podršku u otkrivanju dnevnih navika deteta, koje mogu da budu uzrok problema u razvoju.

(Telegraf.rs)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    28. april 2016 | 18:06

    Kompletna glupost. Deca imaju fantastičnu motoriku i razgibanost koju nazalost sa godinama gube. Decu treba navići na vezbe da nebi izgubili tu veštinu. Većina ljudi ne moze da napravi korektan čučanj samo zato što im motorika ne dozvoljovava. Ukočeni su. Pogledajte kako dizači tegova čučnu pri izbačaju tegova i pri tom im se pete ne odvajaju od zemlje. Ali to su godine vezbanja, najčešće još iz detinjskih dana. Oni svoju razgibanost nisu ni izgubili.

  • Neverovatno

    28. april 2016 | 18:26

    Mnogo gluposti od kvazi stručnjaka!

  • MILICA

    28. april 2016 | 23:47

    Je sedela "po turski" čitavo detinjstvo sad imam problema sa kolenima I cirkulacijom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA