MAMURLUK: Istine i zablude

  • 0

Prvo žestina, a onda pivo

Teorija: Ovo bi trebalo da ima funkciju preventive. Prvo se piju žestoka pića, a potom pivo (ili obrnuto) i ujutro nema glava da boli.

Istina: Mešanje alkoholnih pića, po kom god to redosledu bilo, nikako nije dobra ideja.  Ukoliko popijete previše od ove kombinacije glavobolja vam ne gine.

Kafa trezni

Teorija: Uobičajena filmska scena u kojoj devojka želi da pomogne drugarici i nosi joj šoljicu kafe.

Istina: Kafa predstavlja jednu od najgorih stvari koji možete dati nekome ko je pijan. Crni napitak samo će razbuditi osobu, a da bi se otreznila potrebno je pre svega da dobro odspava. Nije joj potrebno još i to da bude dodatno fokusirana na sve propratne simptome pijanstva.

Klin se klinom izbija

Teorija: Nastaviti s alkoholom čim oči otvorite možda jeste kreativna, ali definitivno pogrešna varijanta.

Istina: Mamurluk se na ovaj način samo odlaže. Simptomi trežnjenja počinju u trenutku kada nivo alkohola u krvi počinje da opada, a najgore je kada ga više uopšte nema. Bolje je popiti energetsko piće.

Pre alkohola treba se dobro najesti

Teorija: Jaka i masna hrana (neki čak preporučuju tubu majoneza pre izlaska u grad) navodno bi trebalo da blokira put alkoholu i samim tim se nećete napiti.

Istina: Tačno je da će vaš želudac biti prezauzet varenjem hrane, pa se u tom stanju napetosti nećete toliko napiti kao onda kada je jedini posao vašeg organizma da procesira sam alkohol. Međutim, daleko od toga da ćete ostati trezni. Štaviše, pijanstvo će biti lakše, ali će trajati duže. Idealna varijanta je pojesti normalan obrok i popiti ne više od dva pića. Sasvim dovoljno da budete blago pripiti, nedovoljno da sutradan zažalite.

Tableta pre spavanja

Teorija: Jedan-dva aspirina pred odlazak u krevet sprečiće glavobolju sutradan

Istina: Tablete protiv bolova prestaju sa dejstvom nakon otrpilike četiri sata. To znači da vam do jutra nema pomoći. Uostalom, uzimanje bilo kakvih lekova trebalo bi da bude poslednja opcija. Bolje se probudite ranije nego što ste planirali, popijte malo vode i pojedite nešto, a zatim odremajte još malo.

Ukoliko primetite da neka vama bliska osoba ili član porodice već neko vreme preteruje s provodom, koji uključuje i alkohol, do te mere da stvari već počinju da izmiču kontroli, vreme je da preduzmete nešto i potražite stručnu pomoć.

Dugogodišnje iskustvo u lečenju alkoholizma ima Specijalna bolnica za lečenje bolesti zavisnosti dr Vorobjev. Besplatne konsultacije s lekarom možete zakazati na broj telefona +38111/3168-620, +38163/24-77-77 ili posetiti sajt www.lecenjezavisnosti.rs.

(Telegraf.rs)

 

 

 

 

 

 

 

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA