Evo na koliko stepeni umire TRIHINELA!
Meso zaraženo trihinelom ne bi trebalo ni da stigne u mesare, a kamoli da završi na trpezi, ali, budući da se to ipak dovoljno dešava, otkrićemo vam kako da vudete sigurni da se ovaj parazit ne nađe u našem obroku.
PANIKA U ČAJETINI: Zbog širenja trihinele 200 ljudi kod lekara
Oko 70 životinjskih vrsta mogu biti nosioci trihinele, a za nas je najvažnija svinja, jer ostale vrste su uglavnom divlje životinje. Kod divlje svinje bi trebalo dobro pripaziti, jer je manja verovatnoća da je to meso prošlo kroz potrebne kontrole.
Da biste bili sigurni da u vašem tanjiru neće biti trininele, potrebno je da duže vreme kuvate ili pečete meso na temperaturi većoj od 70° C. Što je temperatura veća, to će pre prodreti u unutrašnjost mesa i ubiti parazite.
Dakle, ako ste kuvali meso 30 minuta na 100° C ili ste ga pekli u rerni 15 minuta na 200° C, možete biti sigurni da čak i ako je bilo trihinele, više je nema, odnosno, nema šanse da dobijete trihinelozu.
Naravno, jasno vam je već da šunke, kobasice, slanina, kulen i ostale suhomesnate poslastice ne dolaze u obzir sve dok niste potpuno sigurni u ispravnost mesa, odnosno da poseduje sertifikat da sme da se koristi termički neobrađeno.
(Telegraf.rs)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ljubo
Larve trihinele ne mogu da se uniste niti kuvanjem niti pecenjem ,kako je ovde navedeno ( postoje pretpostavke da se moze unistiti kuvanjem pod visokim pritiskom ali nije sto posto provereno )zato nemojte da verujete u ovo.Trihinela je larva koja moze da zivi u vasem organizmu godinama , a da to ne znate , zato ne treba konzumirati neprovereno meso.
Podelite komentar
Dr. za rock and roll
Pa znaci ovi jeli zivo meso...
Podelite komentar
gugi
Jeli su suseno tj verovatno samo dimljeno meso
Podelite komentar