RAKIJA KOJA LEČI: Orahovačom protiv bronhitisa i problema sa štitnom žlezdom (RECEPT)

  • 7

Orahe možemo koristiti u različitim preparatima i proizvodima poput rakije i likera, kako bismo pomogli svom telu u borbi s nekim oboljenjima. Proizvodi sa orasima brzo deluju i veoma su efikasni za probleme sa štitnom žlezdom, grlom, respiratornim traktom, bronhitisom, imunitetom...

Orasi i med

Dvadeset mladih zelenih oraha dobro operite i osušite suvom krpom. Iseckajte svaki plod na 4 dela i stavite u posudu, najbolje staklenu teglu. Orahe prelijte sa pola koligrama meda, najbolje bagremovog i zatvorite dobro teglu. Ovo treba da odstoji mesec dana na suncu.

Dok seckate mlade orahe, stavite na ruke zaštitne rukavice kako biste izbegli fleke po koži koje se teško skidaju.

Možete probati i ovaj recept

Jedan litar lozove rakije stavite u teglu gde ste prethodno stavili 40 mladih iseckanih zelenih oraha. Prelijte sa kilogramom domaćeg meda. Promešajte plastičnom kašikom i dobro zatvorite (najbolje plastičnim poklopcem). Neka stoji na suncu 40 dana.

I jedan i drugi preparat, nakon perioda stajanja, procedite i pijte svakodnevno po jednu rakijsku čašicu.

Orahovača je dobra za štitnu žlezdu

Rakija od oraha se od davnina u narodnoj medicini koristi kao prirodni lek za bolesti štitne žlezde. Koriste se zeleni orasi jer su oni najbogatiji jodom.

Oko 40 komada vrlo mladih oraha zasecite nožem, stavite u veću staklenu posudu i prelijte sa 2 litra domaće komovice. Zatim dodajte šećer u količini koju želite, ali ne previše. Posudu dobro zatvorite i neka odstoji na suncu 6 nedelja.

Procedite i sipajte u flaše vaš domaći liker od oraha. Na prazan stomak pijte ujutru po jednu rakijsku čašicu.

Liker od zelenih oraha je prirodni preparat za lečenje bolesti želuca, sluzokože usta i grla, a posebno je dobar za štitnu žlezdu, jer je bogat jodom.

Foto: Foter/vic_burton Foto: Foter/vic_burton

Kada brati zelene orahe

Zelene orahe berite početkom juna jer su tada najlekovitiji. Neka budu zdravi plodovi bele boje kada ih presečete.

U liker, osim oraha, komovice i šećera, možete dodati malo karanfilića, štapić vanile, cimet ili osušenu koru limuna ili pomorandže.

Veoma zanimljiv napitak ćete dobiti i ako se u proceđenu tečnost doda i 700 ml crvenog vina ukuvanog s pola kiograma šećera.

Liker od zelenih oraha, pre posluženja, blago promućkajte da se podigne lekoviti talog. Služite kao aperitiv ohlađeno i to u čašicama s dodatkom malo leda i kriškom limuna.

(Telegraf.rs / MojeZdravlje)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja pa ja pa ja

    9. decembar 2015 | 15:40

    Nit imam loze, nit mladog orasa, a ni domaceg meda:(

  • Andrea

    15. jun 2016 | 11:02

    Pripremila sam orahovacu kao i svake prethodne godine, ali ovog puta nesto nije u redu. Naime, proslo je mesec dana kako stoji na suncu, ali orascici kao da nisu pustili jod. Pre mi bude tamna za par dana, a sada ima svetliju boju i od vinjaka. Da li je neko imao slicno iskustvo i u cemu je problem?

  • milan

    10. decembar 2015 | 09:57

    orahovaca se koristi u gotovo svim krajevima evrope,nikad nije stekla popularnost kao neko ukusno pice ali se koristilo kao recimo pomocno lekovito sredstvo,no medjutim ako se orah koristi u obliku ulja,ono je efikasnije cak od vecine lekova,jedna stara izreka kaze da je orah hrana bogova

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA