HIV, SIDA, AIDS: Mislili ste da je sve to ISTO, ali NIJE!
Od prvog decembra 1988. godine, svake godine se obeležava Svetski dan borbe protiv side. Uprkos tome što se o ovoj bolesti mnogo priča, mnogi i dalje ne znaju na šta se misli kada se kaže HIV, a na šta kad se kaže AIDS ili sida.
IMALA SAM SEKS ZA JEDNU NOĆ: A onda sam otišla da se testiram na HIV... (FOTO)
VAŽNO UPOZORENJE ZA SVE: Ove aplikacije su krive za širenje HIV-a
HIV je skraćenica koja nam dolazi iz engleskog jezika, kojom se označava “human immunodeficiency virus”, u prevodu “virus humane imunodeficijencije”. U pitanju je lentivirus iz grupe retrovirusa, koji svojim delovanjem izaziva opadanje sposobnosti imunog sistema organizma, a krajnji sindrom je poznat kao sindrom stečene imunodeficijencije. HIV za najčešću metu napada CD4+ limfocite, glavne pokretače odbrambrenog sistema. Kada je proizvodnja ovih ćelija ravna nuli, imunitet čoveka skoro da i ne funkcioniše.
Skraćenica SIDA u naš jezik ušla je iz francuskog jezika od “syndrome d’immunodéficience acquiseili”, ali se vremenom uvrežila kao zasebna reč, koja se piše malim slovima – sida. Tim terminom označava se sindrom stečene imunodeficijencije, odnosno misli se na prenosivu bolest koja predstavlja poslednji stadijum infekcije organizma virusom humane imunodeficijencije (HIV), a karakteriše je progresivno slabljenje imunog sistema što pojedince čini podložnim širokom sprektru infekcija i tumora. Nažalost, krajnji ishod vrlo često je fatalan.
AIDS je isto što i sida, samo što je ova skraćenica uvezena iz engleskog, gde označava “acquired immune deficiency syndrome”. S obzirom na to da je termin AIDS globalno uvrežen, neretko se i domaći autori koriste upravo njim. Svejedno je za koji ćete se opredeliti, jer nijedan nije pogrešan.
U ČEMU JE KLJUČNA RAZLIKA?
Postoji razlika između pojmova HIV pozitivna osoba i osoba obolela od side. To su dve povezane, ali različite stvari, koje se često pogrešno poistovećuju. HIV pozitivna osoba je zaražena virusom (HIV-om), ali to još uvek ne znači da ima bolest, odnosno sidu.
Do pojave bolesti može da prođe vremenski period od dve do deset ili, u slučaju da osoba uzima lekove, i mnogo više godina. HIV pozitivna osoba izgleda potpuno zdravo, sposobna je za rad ili bilo koju drugu aktivnost, kao i da nema virus u krvi.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.