ISPRAVKA Crveni luk ne leči štitnu žlezdu
Na našem portalu u oktobru 2015. godine objavljeno je da je lekar iz Sankt Peterburga, Igor Knjazkin, zapisao recept za lečenje štitne žlezde u kom je glavnu ulogu ima crveni luk. Portal Telegraf preneo je taj recept sa portala PortalOko, uz navode da on leči štitnu žlezdu.
Na osnovu analize portala Raskrinkavanje.ba ova informacija nije tačna. Kako navodi Rskrinkavanje.ba, podseća se da se hipotireoza dijagnostikuje krvnim testovima, ultrazvukom ili skeniranjem pomoću radioaktivnog joda za testiranje funkcije štitne žlezde, navedeno je u članku Healthlinea iz jula 2017. godine. Kako bi dijagnostikovao stanje, lekar može uraditi krvne pretrage za merenje nivoa hormona koji stimuliše rad štitne žlezde(engl. thyroid stimulating hormone, TSH) i hormona štitne žlezde. Visok nivo TSH-a i nizak nivo tiroksina mogu značiti da je štitna žlezda nedovoljno aktivna. Ovi nivoi mogu ukazivati na to da žlezda hipofiza oslobađa više TSH-a kako bi pokušala da stimuliše štitnu žlezdu da proizvodi svoje hormone.
Glavni tretman za hipotireozu jeste uzimanje hormona štitnjače u tabletama. Važno je pravilno odrediti dozu, jer uzimanje previše hormona štitnjače može uzrokovati simptome hipertireoze.
Dakle, hipotireozu dijagnostikuje lekar i za ovo stanje postoji terapija u vidu hormona koji se uzimaju u tabletama.
Je li luk lek?
Google pretraga ne daje rezultate koji bi potvrdili da postoje verodostojni izvori ili istraživanja koja dokazuju da trljanje lukom ima bilo kakav uticaj na stanje i funkciju štitne žlezde.
Crveni luk bogat je antioksidansima i hranjivim materijama poput selena i vitamina C te ima probiotička svojstava. Prema istraživanju iz 2018, luk deluje protiv parazita i mikroba u probavnom sistemu, navedeno je u članku portala Healthline. Studija pod nazivom “Povezanost između unosa luka ishranom i subkliničke hipotireoze kod odraslih: studija zasnovana na populaciji iz područja bogatog jodom” iz jula 2021. pokazala je da je česta konzumacija luka obrnuto povezana s ranim, blagim oblikom hipotireoze (SCH) kod odraslih žena iz područja bogatih jodom. Dakle, ispitanice koje su konzumirale više luka imale su manje SCH vrednosti. Ovi rezultati dobijeni su na osnovu konzumacije luka, ne na osnovu nanošenja na kožu.
Naglašeno je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se istražila uočena uzročna veza.
Napomena: Na osnovu analize portala Raskrinkavanje.ba sporni delovi prvobitno objavljenog teksta su uklonjeni ili izmenjeni, promenjeni su naslov i podnaslov.
(Telegraf.rs)
Video: Šapić: Raskid ugovora sa svakim ko ne ispunjava bezbednosne uslove
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
gepard
Najbolji efekat ima kada se tako namažete, i odete na ljubavni sastanak?
Podelite komentar
vesna
Zavisi da li je hipo ili hiper.
Podelite komentar
milan
odgovor korisniku pod imenom predrag,ti nemas niti ces imati moje znanje,edukuj se,pa onda pisi,bez obzira dali je hipo ili hiper,orahovo ulje je najsigurniji i najefikasniji lek,to je u toliko klinickih istrazivanja dokazano da vise u naucnim krugovima to predstavlja uobicajen podatak,ali kad vec ti ne znas onda nemoj tvrditi nekom drugom,jer na taj nacin skreces osobu sa pravog puta,znaci nauci nesto pa onda pisi
Podelite komentar