IZ DEČIJEG UGLA: Deda, smaraš!
Jedno od troje dece priznalo je da "hoće da umre od dosade" slušajući ratne, ljubavne i istorijske priče svojih ostarelih predaka
Verovali ili ne, ali dragocena svedočanstva o događajima iz minulih vremena mogla bi zauvek pasti u zaborav, jer kako istraživanja pokazuju, čak 40 odsto mališana jednostavno nema živaca da sluša pripovesti svojih deka i baka.
Pored priča o ličnim iskustvima ostarelog člana porodice, klincima današnjice uopšte nije zanimljivo ni da slušaju o veštinama koje su njihove pretke krasile u prošlosti, a posebno ih nerviraju tirade o pešačenju od kuće do škole i spavanju na slamarici. Samo 14 odsto mlađih od 19 godina trudi se da na dobrovoljnoj bazi sedi uz deku i baku i sluša o tome kako je to bilo u njihovo vreme.
No, ono što posebno zabrinjava je što svega 19 odsto roditelja reaguje na ovakav stav svoje dece, posebno kad se zna da novi naraštaji mogu mnogo toga o životu naučiti iz priča ljudi koji se, iz prve ruke, sećaju događaja iz vremena svetskih ratova, nastanka rokenrola, razvoja mode...
Srećom, ipak 68 odsto majki i očeva shvata kakvo nasleđe može da predstavlja deljenje porodične istorije sa novim generacijama, iako njihovi mališani nisu raspoloženi o tome da slušaju sve dok malo ne poodrastu.
- Okružena kompjuterskim igricama, telefonima, televizijskim programom, današnjoj deci je teško zadržati pažnju na klasičan način. Veoma je važno da roditelji nađu vremena i načina da ih upute u porodične priče i familijarnu istoriju. Da bi se omladina zainteresovala za dobra stara vremena, potrebno je pronaći načina da se ove storije upakuju u što interesantniju formu, jer će im kasnije saznanje o životu predaka pomoći u izgradnji sopstva i ličnog identiteta - poručuje Liz Frejžer, porodični psiholog.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.