Pored otisaka prstiju, još 4 stvari nas čine jedinstvenim. Ona pod 3 će vas iznenaditi (VIDEO)

  • 3

Svako ko zna išta o kriminalu, barem iz filmova, jasno mu je da je prva stvar kojom se detektivi koriste u identifikaciji osumnjičenih - otisak prsta, koji je jedinstven za svakog čoveka. Ova praksa poznata je već hiljadama godina i seže u daleku Kinu, gde su pisma bila zapečaćena glinom s autorovim otiscima.

Ali šta je s ostalim delovima tela? Svako voli da veruje u svoju posebnost pa zvuči poražavajuće saznanje o otisku prsta kao jedinoj karakteristici po kojoj se razlikujemo. Stvari su ipak lepše - još su bar četiri detalja koji svakog čoveka čine posebnim na celom svetu.

Uši

Verovatno nikad niste na ovaj način razmišljali o njima, ali svačije uši imaju drugačije linije i obline, od kojih je najposebniji rub ušne školjke, odnosno, ušna resica. Za razliku od otisaka prstiju, koji se mogu menjati u skladu s nastalim ožiljcima ili se jednostavno “izliže”, resice ostaju iste tokom celog života, pokazuje istraživanje Univerziteta u Sautemptonu.

- U trenutku rođenja uši su već kompletno formirane. Resica se s godinama malo spušta, ali sve ostaje isto - objašnjava autor studije, Mark Nikson.

Foto: sxc.hu / 13dede Foto: sxc.hu / 13dede

Šarenica oka

Zajedno sa otiscima prstiju i retina skenerima, skeneri irisa ili očnih šarenica postali su još jedan koristan alat u forenzici. Šarenica je mišić koji kontroliše veličinu zenice i daje očima boju u zavisnosti o količini melatonina u njima.

Dok su boja i struktura irisa uveliko određene genetikom, detalji uzorka na njemu nisu. On se formira od čvrsto sklopljenih membrana tkiva još u majčinoj utrobi i onda, pre rođenja, stvara mrežnjaču. Ovim procesima stvara se jedinstveni strukturni uzorak šarenice.

Foto: freeimages.com Recep Tiryaki/Vaughan Willis/gökçe özaslan Foto: freeimages.com Recep Tiryaki/Vaughan Willis/gökçe özaslan

Jezik

Otisci zuba analiziraju se u sudskim predmetima od 1970-ih godina, ali ispostavlja se kako je jedini poseban deo usne šupljine zapravo jezik, koji, takođe, celog života ostaje nepromenjen.

Iako nije u potpunosti dokazano kako svaki čovek ima jedinstven jezik, istraživači tvrde da je upravo ovaj organ adekvatan za identifikaciju osumnjičenih ili žrtava iz razloga što je nemoguće falsifikovati njegov otisak.

Foto: Wikipedia/Arnold Reinhold Foto: Wikipedia/Arnold Reinhold

Hod

Neki hodaju pogrbljeno, neki poskakuju ili, pak, vuku noge. Svako se kreće na svoj način i to nije stvar samo pomeranja nogu, već celog tela. U sklopu ovog koncepta, istraživači su otkrili 24 komponente koje čine nečiji hod i prema kojima se svako može prepoznati u masi. Njihova kombinacija čini svaki hod drugačijim od drugih.

(Telegraf.rs / 24 sata.hr)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA