Mozak raste zbog saradnje sa drugima

 
  • 0

Timski rad možda bi mogao da objasni zbog čega ljudi imaju veći mozak, pokazala je studija škotskih i irskih naučnika

U poređenju sa svojim precima, Homo sapiens je cerebralni džin, a to je zagonetka koju su naučnici dugo vremena pokušavali da reše. Stručnjaci sada veruju da odgovor možda leži u društvenoj interakciji. Rad sa drugima pomogao je čoveku da preživi, ali je on zato morao da razvije dovoljno veliki mozak kako bi se izborio sa kompleksnošću društva.

Tim istraživača je uz pomoć kompjuterskog modela simulirao ljudski mozak i omogućio mreži neurona da evoluiraju odgovarajući na seriju društvenih izazova. Postojala su dva scenarija. Prvi je podrazumevao dva partnera u zločinu koje je uhvatila policija i svaki je morao da odluči da li će ocinkariti onog drugog. Drugi scenario podrazumevao je dve osobe zarobljene u vozilu u snežnoj lavini koje moraju da odluče da li će zajedno pokušati da se izvuku ili će sve prepustiti onom drugom.

U oba slučaja, pojedinac bi više dobio ukoliko bi bio sebičan. Istraživači su, međutim, bili intrigirani činjenicom da su vremenom, sa razvojem veza pojedinci ipak birali saradnju.

- Velike grupe nepovezanih pojedinaca često sarađuju i to iziskuje kognitivne sposobnosti kako bi se vodilo računa ko šta radi i uz pomoć kojih bi menjali svoje ponašanje - objasio je jedan od autora studije Luk Meknali sa koledža Triniti u Dablinu.

Meknali je ukazao i na činjenicu da saradnja podrazumeva i proračunatost.

- Ako vi sarađujete sa mnom, a ja varam, sledeći put kada budemo nešto zajedno radili vi možete da odlučite da zbog toga ne sarađujete samnom. U principu, sarađujete danas da bi i ubuduće sarađivali - objasnio je on.

Meknali je rekao i da se timski rad i veća sposobnost mozga hrane jedno drugim.

- Prelazi u kooperativna, kompleksna društva dovode do razvoja većeg mozga. Sa porastom inteligencije i saradnja prelazi na mnogo viši nivo - objasnio je on.

Komentarišući studiju, evolucioni antropolog sa Oksforda Robin Danbar rekao je da ova otkrića doprinose razumevanju razvoja mozga, ali je dodao da psihološka ograničenja ipak postoje.

- Čoveku bi bio potreban mozak veličine kuće kako bi na planeti ispunjenoj ljudima saradnja bila savršena. Veličina našeg mozga danas limitira veličinu zajednice sa kojom možemo da sarađujemo. Naša lična društvena mreža ograničena je na oko 150 pojedinaca, a grupa od 500 iziskivala bi duplo veći mozak. Kako bi stvorili veću društvenu integraciju, veću društvenu koheziju samo, na primer, u Francuskoj, da zanemarimo EU ili svet, moraćemo da pronađemo druge načine, a ne da čekamo evoluciju - smatra Danbar.

(Tanjug)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA