PROLEĆE JE, A VAMA SE SPAVA: Saznajte šta s vama nije u redu!

  • 0

Početak proleća je doba godine tokom kojeg mnogi ljudi znaju da se osećaju vrlo pokunjeno i bez snage za životom. Nedostatak energije, mrzovolja, vrtoglavica, napetost mišića, gubitak apetita i poremećaj spavanja samo su neki od simptoma prolećnog umora.

Evo zašto smo u bedaku kad je napolju šugavo vreme!

Prolećni umor može da dovede do peckanja u očima, problema s pamćenjem, znojenja i opšteg osećaja da nešto nije u redu. Zašto dolazi do ovog problema baš kad krenu lepi dani?

GLAVNI KRIVAC JE NEPRAVILNA ISHRANA

Nedostatak sunčeve svetlosti tokom zime i nedostatak fizičke aktivnosti samo su neki od faktora za razvoj prolećne depresije. Lošija ishrana, koja ne snabdeva organizam potrebnim vitaminima, mineralima i drugim vitalnim elementima, takođe je razlog za pojavu umora.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Ako ste tokom zime uglavnom konzumirali masnu hranu i ugljene hidrate, a niste jeli dovoljno voća i povrća, rizik od prolećne depresije je vrlo visok. Sad pokušajte da uravnotežite svoju ishranu. Trebalo bi da ograničite unos masti i šećera i povećate potrošnju vlakana.

Masna hrana i slatkiši mogu dovesti do inertnosti. Trebalo bi da pijete što više vode koja će uravnotežiti nivo minerala u telu. I riba je odlična hrana protiv umora. Nedavne studije pokazuju da dnevna konzumacija ribe podstiče dobro funkcionisanje tela i daje potrebnu energiju. Riba deluje poput hranljivog tonika na organizam.

PONEKAD JE U PITANJU I NEŠTO OZBILJNIJE

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Prolećni umor može da predstavlja simptom mnogih ozbiljnih bolesti. Na primer, ako se osećate umorno i gojite se bez očiglednog razloga, onda možda imate problema sa štitnom žlezdom. Zato prolećni umor može biti vrlo ozbiljan zdravstveni problem.

Ako se stalno pospani i loše raspoloženi, najverovatniji razlog je nedostatak gvožđa. Gvožđe igra veoma važnu ulogu u formiranju hemoglobina i vrlo je korisno za imuni sistem. Preporučeni dnevni unos gvožđa za odrasle osobe iznosi oko 15 mg - zapravo stručnjaci preporučuju 10 mg za muškarce i 18 mg za žene. Glavni izvori gvožđa su soja, spanać, orasi, crveno meso, perad i riba. Mleko i mlečni proizvodi sadrže malo gvožđa. Gvožđe se apsorbuje bolje ako je količina vitamina C u telu na normalnom nivou.

Nedostatak gvožđa može dovesti do mnogih ozbiljnih bolesti, poput anemije. Funkcionisanje imunog sistema je lošije i organizam postaje manje otporan na infekcije i viruse. Osobe koje pate od nedostatka gvožđa teže se koncentrišu i često pate od respiratornih problema. Niska količina gvožđa u telu povećava rizik od raka i srčanog udara.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Kao što vidite, prolećna depresija može da predstavlja vrlo ozbiljno zdravstveno stanje, ali može da bude i samo prolazan trend dok se vaš organizam ne adaptira na činjenicu da je vreme za pokret. Opskrbite svoje telo potrebnim hranljivim materijama, budite aktivniji i lakše ćete se nositi s prolećnim umorom.

(Telegraf.rs / Net.hr)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA