Frenk Sinatra je lekovit
Pesme Frenka Sinatre, ali i neki drugi evergrin hitovi, kao i klasična muzika, imaju blagotvorno dejstvo na pacijente tokom operacija koje se obavljaju pod lokalnom anestezijom
Zvuci Sinatrine muzike pomažu pacijentima da se opuste i brže zaleče. Pesme poput "I've got you under my skin" mogu znatno da ublaže faktor straha kod pacijenata tokom operacije pod lokalnom anestezijom, navode istraživači bolnice "Džon Redklif" u Oksfordu, koji su sproveli ovaj muzički eksperiment.
Naučnici su analizirali podatke prikupljene od 96 pacijenata, koje su podelili u dve grupe. Prva grupa je za vreme operacije slušala muziku, dok su pacijenti iz druge grupe bili operisani u standardnim uslovima.
Svi pacijenti bili su podvrgnuti nekoj plastičnoj operaciji, a nivo njihovog straha meren je na osnovu ritma disanja.
Gotovo trećina pacijenata koji su operisani uz muziku bili su opušteniji i manje nervozni od drugih, a broj udisaja je bio 11 u minuti, dok je kod ostalih pacijenata bio 13.
- Operacija može da bude veoma stresno iskustvo, zato bi pronalaženje načina da pacijetnima bude što udobnije tokom zahvata trebalo da bude jedan od prioriteta bolničkog osoblja – smatra vođa istraživanja Hazim Sadidin.
- Za to postoje i dobri medicinski razlozi - opušteniji pacijenti bolje podnose bol i brže se oporavljaju - dodao je on.
- Muzika u pozadini odvlači pažnju pacijenta od operacije i pomaže mu da se opusti. Najbolje su melodije Betovena, Vivaldija i Sinatre – kazao je hirurg Apul Parih.
Nervoza pre operacije može negativno da utiče na pacijenta, tako da izazova upale i da produži proces oporavka.
Ranija istraživanja pokazala su da svakodnevno slušanje muzike posle srčanog udara pomaže bržem oporavku, a blagotvorno deluje i na ljude koji pate od demencije.
(Tanjug)
Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.