PUŠAČKA KRIZA: Evo zašto je tako teško bataliti cigarete! (VIDEO)

  • 26

Iako pušači vrlo dobro znaju koliko je ta grozna navika loša za njihovo zdravstveno i finansijsko stanje, njima veoma teško pada da ostave cigarete. Zato, da bismo bolje razumeli sve muke kroz koje svako ko puši prolazi, prvo treba objasniti kako to duvan uopšte deluje na ljudsko telo, a potom i kako izgleda pušačka apstinencijalna kriza.

Nikotin ulazi u krvotok kroz usta ili nos i širi se po celom organizmu trujući ga i zagađujući. Utiče na srce i krvne sudove, hormone, metabolizam, mozak... Tokom trudnoće, nikotin slobodno prelazi placentu, pa je otkriven u amnionskoj tečnosti i krvi pupčane vrpce u novorođenčadi.

Razni faktori utiču na to koliko brzo se organizam oslobađa od nikotina i njegovih nuspojava. Aktivnim pušačima će, na primer, u organizmu ostati još nekoliko dana nakon prestanka pušenja.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

KAKO NASTAJE ZAVISNOST OD NIKOTINA?

Nikotin stvara osećaj prijatnosti, pa se pušačima želja za njim pojačava. Budući da se nervni sistem navikava na nikotin, korisnici duvana su primorani da polako povećavaju dozu.

To povećava količinu nikotina u njihovom krvotoku, pa im sve više cigareta treba da bi postigli željeni efekat.

Tokom određenog perioda, telo do tada bivšeg nenepušača dosegne određeni nivo nikotina, a onda mora da se nastavi s pušenjem jer se u suprotnom telo buni.

Pasivnim pušenjem, odnosno kada nepušači udišu dim pušača oko sebe, takođe se u organizam unosi visok udeo nikotina. Pasivni pušači unose 3,6 miligrama, a aktivni 4,5 miligrama nikotina od jedne ili dve popušene cigarete.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

PROBLEMI S OSTAVLJANJEM CIGARETA

“Skidanje” s nikotina je i psihička i fizička tortura. Fizički, telo reaguje na uskraćivanje nikotina. Mentalno i emocionalno, čovek je suočen sa odustajanjem od navike, a to traži velike dugoročne promene u ponašanju.

Kako biste se uspešno odvikli od nikotina trebalo bi voditi računa i o psihičkim i o fizičkim aspektima odvikavanja. A to je živa muka.

Oni koji su redovno koristili duvan nekoliko nedelja ili duže i onda naglo prestali ili bitno smanjili unos imaće simptome odvikavanja. Simptomi počinju obično nakon nekoliko sati i dođu do vrhunca nakon 2-3 dana kada nikotin i njegovi nusproizvodi napuste telo.

Simptomi odvikavanja mogu trajati nekoliko dana ili nedelja. No. svakim danom postajaće slabiji, i to je utešno.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Simptomi koji se pojavljuju u početku odvikavanja:

Vrtoglavica (može trajati samo dan ili dva nakon prestanka pušenja), depresija, osećanja frustracija, nestrpljenja, ljutnje, teskobe, razdražljivosti. Problemi sa spavanjem koji mogu da idu od nesanice do nemirnog sna, pa čak i noćnih mora. Javljaju se problemi s koncentracijom, nemirom, glavoboljama, umorom, povećanim apetitom te sporijim otkucajima srca.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Sad kad znate šta vas čeka, vreme je da se upustite u tu avanturu i prestanete da pušite jednom za svagda!

(Telegraf.rs / MojeZdravlje)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sergej

    16. februar 2015 | 23:34

    Cudan smo mi narod, znam gomilu ljudi koji umesto hleba kupuju cigarete, a i nesmetano deci zakidaju da bi imali za paklicu. Skroz posrnuo narod.

  • Deda Novica

    17. februar 2015 | 00:50

    Posle 33 godine sam ostavio duvan. Znaci, nikada jedan dan nisam bio bez bar 1 dima. Na kraju sam pusio 3 pakle dnevno. Eto sad, jave mi se krize, smesne, drzim se i dalje... 20 dana je proslo....

  • Luka

    14. decembar 2016 | 00:18

    Pusio sam od svoje 12te godine. Sada imam 27, napunio 1 Decembra, 9tog decembra 2016, ostavio cigarete, pre ostavljanja, po danima, broj popusenih cigareta isao je: 25,26,5,3,0,0,0... sada mi je 5ti dan, i vec imam daleko manje krize nego 1og i 2gog dana. Sto je najzanimljivije, ni ne treba neki karakter, samo da niste bas obicna krpa. Do sada (izracunao sam grubo) imam oko 10000e bacenih na cigarete. 180000 popusenih cigareta 2 godine zivota manje (s bolestima i lekovima verovatno i jos +10000e i 20god manje) Ustedeo za 5 dana ne pusenja: 1250din 10 sati zivota 130 ne popusenih cigareta..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA