VUNA, SVILA, PAMUK, VISKOZA, POLIESTER: Evo kako se održava i pere odeća od različitih materijala!
Većina ljudi slabo poznaje tkanine. Njihovo znanje se svodi na to da je svila nežna, da vuna potiče od ovce i da je poliester veštački materijal.
Poznavanje svojstava različitih materijala može biti veoma korisno.
To znanje može da vam zatreba kad birate odeću koju ćete kupiti, a posebno je korisno kada perete stvari, jer u protivnom ih možete upropastiti.
Nije na odmet upoznati se s različitim vrstama materijala, makar onim osnovnim, kako biste na pravi način vodili računa o svojoj odeći.
Upoznaćemo se vunom, pamukom, poliesterom, viskozom i svilom.
VUNA
Vuna se dobija od različitih vrsta životinjskog krzna, uglavnom od ovce. Materijal se sastoji od malih kovrdžavih vlakana koja zadržavaju vazduh između sebe, pa je vuna odličan termoizolator i odlično štiti od hladnoće.
Neka vuna grebe na dodir, dok ima i takvih kombinacija koje su veoma mekane i nežne. Elastična je, brzo će se vratiti u normalno stanje nakon što je rastegnete, otporna je na habanje i prljavštinu.
Vuna odlično apsorbuje vodu, može da upije čak 30 odsto vode a da ne bude vlažna.
Uglavnom je glomazna i teška, ali neke sorte poput češljane vune mogu biti jako lagane i mekane.
Kako se održava:
Nemojte prati vunu previše često. Često pranje će istrošiti materijal i skratiti njegov vek trajanja. Umesto pranja možete je povremeno očetkati, a možete je i ostaviti u kupatilu punom pare posle kupanja, to će je osvežiti.
Ako je perete u mašini treba koristiti poseban, delikatan program za vunu, a ako je perete ručno ne smete je trljati. Takođe, niada je ne smete sušiti u sušaču.
PAMUK
Pamuk je makan i udoban. Njegovo najbolje svojstvo je to što može da “diše”, odnosno, lako upija i otpušta vlažnost. Pamuk je veoma kvalitetan prirodni materijal, može da izdrži visoke temperature i dugo traje.
Nažalost, sklon je gužvanju i ako hoćete da vam odeća izgleda pristojno, stalno morate da je peglate.
Prvi put kada se opere skupiće se, pa i na to treba obratiti pažnju pri kupovini.
Kako se održava:
Pamuk je zahvalan za održavanje, možete ga prati na visokim temperaturama, običnim praškom ili deterdžentom za veš.
Može se sušiti u sušaču, ali treba biti oprezan kod odeće tamne boje, jer hoće brže da izbledi, pa je onda bolje okačiti je da se osuši postepeno.
Mora da se pegla redovno i treba paziti da se pri peglanju materijal ne preklopi, jer ćete tako napraviti falte koje je posle teško otkloniti.
POLIESTER
Ovaj veštački materijal ima pomalo lošu reputaciju. Međutim, danas se prave tkanine od poliestera koje su veoma prijatne za nošenje. Njegovo najbolje svojstvo je to što je otporan na gužvanje i zadržava oblik, zbog čega se često dodaje pomučnim tkaninama, da se ne bi toliko gužvale.
Poliester je veoma otporan materijal, teško se oštećuje, dugo traje i lako se pere.
Tkanine koje su napravljene od 100 odsto poliestera mogu biti veoma mekane i nežne, skoro kao saten.
Kako se održava:
Možete ga prati u mašini i sušiti u sušaču na nižoj temperaturi, ali možete ga jednostavno ostaviti da se osuši jer se brzo suši.
Poliester obično ne zahteva peglanje, ali ako ima potrebe, nemojte ga peglati na visokoj temperaturi.
VISKOZA
Viskoza je prirodni materijal, nalik na svilu, odlično “diše”, poput pamuka, lagana je i ima lep, elegantan “pad”.
Mana joj je što se, isto kao i pamuk, veoma lako gužva, pa je morate držati na ofingeru i često peglati.
Kako se održava:
Viskoza je osetljiva kad je pranje u pitanju. Ako je u pitanju majica ili nešto slično, možete prati u mašini na programu za lagano pranje, a haljine ili neke važnije komade odeće je bolje prati ručno u mlakoj vodi, bez prevelikog uvrtanja da se nebi pocepala.
Peglajte je na srednjoj temperaturi, obavezno sa parom.
SVILA
Svila je prirodni materijal koji se pravi od vlakana dobijenih iz čaure svilene bube, koja se upredaju u veoma nežnu, glatku i sjajnu tkaninu.
Svila dobro apsorbuje vlažnost, pa ako se nosi zimi onda greje, a leti hladi, a visok stepen apsorpcije čini je i veoma prijemčivom za sve moguće boje.
Svila je najluksuzniji od svih materijala, ne gužva se, zadržava oblik i ima veoma elegantan pad koji fenomenalno ističe figuru.
Kako se održava:
Održavanje svile mnogo zavisi od tipa svile, pa se preporučuje da pažljivo proučite o kojoj svili se radi.
Ako izričito ne piše da sme da se pere u mašini, perite je ručno – zlatnom vodom i blagim deterdžentom, nemojte je grubo trljati i isperite je hladnom vodom.
Neke vrste svile morate nositi na hemijsko čišćenje.
Treba biti pažljiv i kod sušenja. Najbolje je da se prvo prosuši na peškiru, pa tek kad većina vode ispari i tkanina više nije teška, onda je stavite na ofinger kako bi dobila elegantan pad.
Nemojte je sušiti na suncu jer može da izbledi ili da požuti.
Ako je baš neophodno peglajte je na niskoj temperaturi.
(Telegraf.rs / JoanneFaith)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.