PROMUKLI STE? BOLI VAS GRLO? Lekovi se nalaze u vašoj kuhinji!

  • 3

Najčešći uzrok upale grla su prolazne, sezonske viroze, a problemu doprinosi i suv vazduh u nedovoljno provetravanim prostorijama. Iako najverovatnije nemate temperaturu ili barem ne visoku, promuklost i bolove najčešće prati curenje iz nosa i nezgodan kašalj - što je sasvim dovoljno da vam poremeti normalno funckionisanje.

Ipak, pre nego što se odlučite da provedete sate u krcatim čekaonicama domova zdravlja ili posegnete za skupim lekovima probajte prvo sebi da olakšate problem pomoću prirodnih sredstava koje sigurno imate u svojoj kuhinji.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Med i limun

Ublažavaju neprijatne simptome, jer limun čisti grlo od sluzi koja se sliva iz nosa u ždrelo, a med oblaže sluzokožu i ublažava iritaciju.

Đumbir

U pitanju je prirodno protivupalno sredstvo. Najbolje je đumbir konzumirati narendanog u salati, čaju ili dodati jelu, pred kraj kuvanja.

Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/happykanppy Foto-ilustracija: FreeDigitalPhotos/happykanppy

Grgoljanje slanog rastvora

Topla slana voda umiriće upalu i umanjiti neprijatne simptome. Dovoljno je da u četiri decilitra mlake vode dodate kašičicu morske soli i nekoliko puta dnevno ispirate grlo.

Bombone

Najbolje su one biljne, bez šećera, s eukaliptusom, mentom ili limunom, jer će one ne samo ublažiti kašalj, već i potpomoći obnovu nadražene sluznice.

Foto-ilustracija: ForWallpaper.com Foto-ilustracija: ForWallpaper.com

Šta NE SMETE da radite

Trebalo bi izbegavati uzimanje lekova za skidanje tepmerature ako je ona niža od 38°C. Isto tako, ne preporučuje se samoinicijaticno uzimati kapi za nos ili neke od protivupalnih preparata za grlo. Na ovaj načim poremetićete prirodne fiziološke mehanizme odbrane i usporićete oporavak.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Šta ako se simptomi pogoršaju?

Treba imati na umu da promuklost, kašalj i bol mogu da budu simptomi bakterijske upale grla uzrokovane streptokokom. U tom slučaju javlja se i opšta malaksalost i povišena temperatura koja ne prolazi danima. Ovo je situacija kada MORATE KOD LEKARA.

On će proceniti koliko je grlo crveno, da li su primetni gnojni čepići, a ako je potrebno, poslati vas da uradite bris, kako bi se utvrdilo da li je zaista reč o streptokoknoj infekciji ili nečem drugom. U slučaju da jeste, tada je terapija antibitiocima neizbežna, ali i odmor kod kuće.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MILUTINOVIC SAVIC BRANISLAVA

    20. januar 2015 | 10:11

    Proveren lek kod gusobolje je caj od orahovog lista, supena kasika suvog caja , mada je svez jos bolji , no zimi ga nema, popari se sa 200ml. vrele vode. Ostavite ga da odstoji bar tri sata, pijete ga tri put dnevno i nemate vise gusobolju. Prirodni antibiotik je pored zalfije i caj od trave Petrovac , savrseno stiti od svih bakterija, jaca imunitet , te ga treba piti zimi , da biste bili zdravi. BELI LUK , CRNI LUK, PRAZILUK, SREMUS, prirodni antibiotici , sirokog spektra, od kojih ste uvek zdravi. Konzumacijom sintetskih antibiotika iz apoteke , narusite prirodnu otpornost organizma za sest meseci . Mislite o tome kad uzmete kutiju sint.antibiotika. Drugarski pozdrav.

  • Ana Marija

    8. jun 2015 | 20:56

    Promukla sam vec 3 dana sta da radim?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA