PROMUKLI STE? BOLI VAS GRLO? Lekovi se nalaze u vašoj kuhinji!
Najčešći uzrok upale grla su prolazne, sezonske viroze, a problemu doprinosi i suv vazduh u nedovoljno provetravanim prostorijama. Iako najverovatnije nemate temperaturu ili barem ne visoku, promuklost i bolove najčešće prati curenje iz nosa i nezgodan kašalj - što je sasvim dovoljno da vam poremeti normalno funckionisanje.
Ipak, pre nego što se odlučite da provedete sate u krcatim čekaonicama domova zdravlja ili posegnete za skupim lekovima probajte prvo sebi da olakšate problem pomoću prirodnih sredstava koje sigurno imate u svojoj kuhinji.
Med i limun
Ublažavaju neprijatne simptome, jer limun čisti grlo od sluzi koja se sliva iz nosa u ždrelo, a med oblaže sluzokožu i ublažava iritaciju.
Đumbir
U pitanju je prirodno protivupalno sredstvo. Najbolje je đumbir konzumirati narendanog u salati, čaju ili dodati jelu, pred kraj kuvanja.
Grgoljanje slanog rastvora
Topla slana voda umiriće upalu i umanjiti neprijatne simptome. Dovoljno je da u četiri decilitra mlake vode dodate kašičicu morske soli i nekoliko puta dnevno ispirate grlo.
Bombone
Najbolje su one biljne, bez šećera, s eukaliptusom, mentom ili limunom, jer će one ne samo ublažiti kašalj, već i potpomoći obnovu nadražene sluznice.
Šta NE SMETE da radite
Trebalo bi izbegavati uzimanje lekova za skidanje tepmerature ako je ona niža od 38°C. Isto tako, ne preporučuje se samoinicijaticno uzimati kapi za nos ili neke od protivupalnih preparata za grlo. Na ovaj načim poremetićete prirodne fiziološke mehanizme odbrane i usporićete oporavak.
Šta ako se simptomi pogoršaju?
Treba imati na umu da promuklost, kašalj i bol mogu da budu simptomi bakterijske upale grla uzrokovane streptokokom. U tom slučaju javlja se i opšta malaksalost i povišena temperatura koja ne prolazi danima. Ovo je situacija kada MORATE KOD LEKARA.
On će proceniti koliko je grlo crveno, da li su primetni gnojni čepići, a ako je potrebno, poslati vas da uradite bris, kako bi se utvrdilo da li je zaista reč o streptokoknoj infekciji ili nečem drugom. U slučaju da jeste, tada je terapija antibitiocima neizbežna, ali i odmor kod kuće.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
MILUTINOVIC SAVIC BRANISLAVA
Proveren lek kod gusobolje je caj od orahovog lista, supena kasika suvog caja , mada je svez jos bolji , no zimi ga nema, popari se sa 200ml. vrele vode. Ostavite ga da odstoji bar tri sata, pijete ga tri put dnevno i nemate vise gusobolju. Prirodni antibiotik je pored zalfije i caj od trave Petrovac , savrseno stiti od svih bakterija, jaca imunitet , te ga treba piti zimi , da biste bili zdravi. BELI LUK , CRNI LUK, PRAZILUK, SREMUS, prirodni antibiotici , sirokog spektra, od kojih ste uvek zdravi. Konzumacijom sintetskih antibiotika iz apoteke , narusite prirodnu otpornost organizma za sest meseci . Mislite o tome kad uzmete kutiju sint.antibiotika. Drugarski pozdrav.
Podelite komentar
Ana Marija
Promukla sam vec 3 dana sta da radim?
Podelite komentar