Ovo je najveća greška koju pravite kada se opečete!
Uvreženo je mišljenje da na opekotine, na primer tokom kuvanja treba pustiti hladnu vodu kako bi se koža ohladila, te se tako sprečilo stvaranje plika. Ipak, studija objavljena u jednom magazinu koji se bavi estetskom hirurgijom kaže da ovo nije tačno.
Pokazalo se da topla voda smanjuje oštećenje tkiva i pomaže pri uspostavljanju normalne cirkulacije u povređenim delovima. Naime, tokom 24 sata od povrede kod identičnih opekotina koje su tretirane toplom vodom rane su bile površnije.
“Hladna voda pomaže u smanjenju osećaja boli jer hladi kožu i nervne završetke. Međutim, nakon 20 minuta bol se javlja jer je temperature kože bila na preniskoj temperature”, kaže Reto Vitstajn, plastični hirurg iz Bazela.
Odmah po nastanku opekotine treba pustiti hladnu vodu, ali samo na minut, a potom topliju kako bi se podstakla cirkulacija. Preporučljiva temperature vode je od 20 do 30 stepeni Celzijusa.
(Telegraf.rs / Magazin.hr)
Video: Pogledajte kako izgleda sajam antikviteta u Ljubljani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Koja86
Na opekotinu stavljajte umuceno belance, kada se stegne na kozi sponovite i tako nekoliko puta. Nezavisno od toga kolika je opekotina bol nestaje za kratko vreme,nema ni crvenila ni plika ni oziljka...
Podelite komentar
мадафаканабрзака
Кисело млеко на опекотину!!!!Лећи ће ко будали шамар! (⌒▽⌒)
Podelite komentar
Savremeni Seljak
So je zakon jes da ubija bol ali.....provereno
Podelite komentar