Znate li kako se mamurluk leči širom sveta? (GIF)
Naočare za sunce, kafetin, turska kafa i jaja na oko: to bi verovatno bio srpski način lečenja mamurluka. Kad se lepo provedete uveče, često i sledećeg dana plaćate ceh.
Međutim, znate li kako se od ove "party" nuspojave leče različite nacije? Mamurluka niko nije pošteđen, koje god rase ili nacionalnosti bio, a ovo su globalni lekovi za preživljavanje pijanstva.
Engleska
U Engleskoj se kao brzi lek protiv mamurluka koristi kobasica umotana u masno lisnato testo, ali najbolje rešenje je kompletan engleski doručak. Jaja, slanina, kobasice, grašak, paradajz, pečene paprike, pečurke i hleb ili tost namazan puterom, plus obavezni umaci sa sirćetom i paradajzom... vaš srčani udar službeno ima novog najboljeg prijatelja.
Škotska
Njihovi susedi Škoti vole takođe prženo, a uz to ne mogu da odole ni “haggis” kobasicama (od ovčijih iznutrica) i crnom pudingu s pecivom od krompira. Sve to lepo zaliju Irn-Bruom, voćnim bezalkoholnim pićem bogatim kofeinom, neonsko narandžaste boje, poznatim i kao škotsko “drugo nacionalno piće”. Nakon što ste noć pre preterali s viskijem... prvim nacionalnim pićem.
Italija
Italijani uglavnom ne komplikuju, savetuju da ispijete espresso ili tri, zadremate ispod sunčanih naočara i istrpite dok ne prođe. Ali, na Siciliji se s istim problemom nose na svoj način i koriste stari lek, žvakanje suvog penisa bika. Iako ima ukus kao sušena govedina, genitalije bika su malo žilavije - kažu ti koji su probali...
Turska
U Turskoj su svi ludi za škembićima (tripicama), koje kombinuju sa sirćetom, slatkim paprikama, lukom - belim i crnim, mlekom, jajima ili limunom. Ako ne volite škembiće (ako ima takvih?), ni nemački “lek za mamurluk” neće vam zvučati ništa bolje. “Katerfrühstück”, tj. ukiseljena haringa, krastavac i luk, jelo poznato i kao “rollmops”, bogato je proteinima koji nakon burne noći vraćaju u život.
Tajland
Na Tajlandu jedu prikladno nazvane „pijane nudle/rezance“, začinjeno jelo od rezanaca od pržene riže s mesom ili tofuom, sojinim umakom, lukom, povrćem i jakim čilijem, dok je u Južnoj Koreji pravi hit “haejangguk” supa puna svinjetine, kupusa, jaja, klica graška, rotkvice i zgrušane krvi bika. Bolje zvuči bez ovog poslednjeg sastojka, zar ne?
Novi Zeland
Na Novom Zelandu se opijene duše leče pitom od mlevenog mesa i sira te čokoladnim mlekom s malo soli. U Meksiku je lek protiv mamurluka ljuti “cheviche”, koji još nazivaju “vuelva de la vida” (povratak u život), možda zato što se nakon previše tekile osećate kao da umirete. Kombinacija je to škampa, plodova mora, školjaka i ostriga mariniranih u limeti, s umakom od seckanog paradajza, avokada, luka i čilija.
Brazil
Kada posetite Brazil, onda se od nebrojnih “caipirnha” izlečite bahijskim ribljim gulašem s kokosovim mlekom, lukom, belim lukom, korijanderom i palminim uljem.
Kanada
Kanađani pak jedu “poutine”, čips umočen u hrpu svežeg sira i smeđi umak, a tradicionalni američki lek je ispijanje prerijske ostrige, pića s Worcestershire sosom, solju, šećerom, biberom, "živim" jajem, ljutim umakom i sokom od paradajza.
Las Vegas
Las Vegas nudi poseban tretman, autobus zvan „Raj za mamurluk“, gde možete u potpunosti da preskočite brojne pokušaje i platite stručnjacima za mamurluk da vam vrate izgubljenu tečnost preko infuzije i da vas napumpaju vitaminima. I spremni ste za novi izlazak!
(Telegraf.rs/SlobodnaDalmacija)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slavko
Klin se klinom izbija!!Srpski provereno!!
Podelite komentar
zox
Ma rasol je zakon ahah
Podelite komentar
Antonella. Hr
Kad dođem sa pijanke , prije nego legnem popijem bocu gazirane vode. Nije lako popiti al prisilim se, i kad se ustanem budem bez mamurluka!
Podelite komentar