Kako najbolje da pomognete osobi u depresiji

  • 7

Za osobe koje pate od depresije nema ničeg beskorisnijeg od saveta tipa "trgni se, saberi se, potrudi se". Prva i najvažnija stvar da se nekome u tom stanju pomogne jeste da dobije odgovarajuću lekarsku pomoć.

Ono što je depresivnoj osobi najbitnije jeste da joj se ponudi emotivna podrška što uključuje razumevanje, strpljenje, ljubav i ohrabrivanje, pri čemu se mora imati na umu da depresivne osobe ne žele da budu depresivne.

Stručnjaci savetuju da bližnji uključe depresivnu osobu u razgovor i pažljivo je slušaju, da je pozovu u šetnju, bioskop, ohrabre u aktivnostima koje su je nekada radovale... Takođe, depresivnu osobu ne treba terati da preuzme previše zadataka, jer je tim osobama potrebna zabava i društvo, a preveliki zahtevi joj samo mogu pojačati osećaj neuspeha.

Lekari upozoravaju da depresivnu osobu ne treba optuživati za lenjost ili da se pretvara da je bolesna, a posebno ne treba očekivati da se sama "izvuče" iz depresije.

Inače, depresija - savremena bolest čovečanstva, kako procenjuje Svetska zdravstvena organizacija, do kraja ove decenije biće vodeći faktor obolevanja u razvijenim zemljama. I u Srbiji, psihički poremećaji su među vodećim zdravstvenim problemima. S druge strane, dok se u svetu povećava broj onih koji zbog psihičkih problema odlaze u prevremenu penziju, u Srbiji se smanjuje.

U Srbiji su, do pre desetak godina, psihička oboljenja bila druga po ozbiljnosti, kod svake šeste osobe koja je otišla u invalidsku penziju, razlog su bile psihičke bolesti. Danas, svaki deseti po osnovu duševnih poremećaja ode u prevremenu penziju, a razlog tome je povećanje broja kardivaskularnih oboljenja i tumora, ali i promena propisa.

Najčešći duševni poremećaji koji dovode do potpunog gubitka radne i funkcionalne sposobnosti su teške depresije, bipolarni poremećaji, šizofrenija, poremećaji ličnosti, psihoze.

 

Stresovi, strepnja od neizvesnosti, gubitak posla ili nemogućnost zaposlenja, genetska predispozicija, najčešći su uzročnici depresije na koje niko ne može biti imun. Prvi simptomi depresije najčešće su nesanica, uznemirenost, jutarnji umor, napetost, gubitak perspektive, a obzirom da taj poremećaj upošte nije bezazlen, posetu lekaru ne bi trebalo odlagati.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sanja

    28. jun 2014 | 09:07

    Kod Nas je ocigledno depresija nesto kao prehlada, jer moja Mama ima depresiju a Firma je sili da radi i kazu da ce joj biti bolje kad radi. Tako se navodno Leci depresija. Tako da je morala. Znaci uzas.bole njih uvo za radnike i posledice. Glavno je da imaju ko da radi.

  • Dejan B.

    28. jun 2014 | 10:01

    20E UJUTRU,20E UVEČE

  • momazver

    29. jun 2014 | 09:01

    Sve je to leeepo napisano...ALI..depresivci su kao narkomani 98 procena se ne spasi..a i oni/porodica/ upadnu u istu jer nisu strucni i nemaju toliko zivvaca,jer i njih ubija SVE ONO STO JE TU OSOBU I UTERALO U DEPRESIJU,a kad zajedno krenu da traze pomoc..redovi,zakazivanje/dodjite za 2 meseca..*.a pokusajte u privatnoj praxi*../,pa ajde terapijska savetovanja, pa kupovina lekova..onda i zdrava osoba PROLUPA

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA