Većina lekara pre bi izabrala smrt nego hemoterapiju!
Iako je savetuju svojim pacijentima obolelim od raka, većina lekara izbegla bi hemoterapiju, jer su svesni da takvo agresivno lečenje često postaje veći teret od same bolesti
Verovali ili ne, naučno je dokazano da se većina lekara, da oboli od terminalne faze neke, bolesti poput uznapredovalog zloćudnog karcinoma, ne bi podvrgnula agresivnim lečenjima poput hemoterapije, iako to sugerišu svojim pacijentima.
Tako je barem utvrdilo istraživanje Stenford univerziteta, objavljeno u časopisu “Plos ONE”, u kojem se otkriva da bi 88,3 odsto doktora izabralo da ih ne drže na aparatima za veštačko održavanje života, niti da ih reanimiraju u slučaju srčanog zastoja.
Ova studija ujedno je nastala kao reakcija na novi američki zakon kojim je pacijentima omogućeno da imaju više kontrole u odlučivanju o zadnjim danima svog života. U studiju je bio uključen 1081 doktor, kojima su 2013. godine postavili različita pitanja, ali i 790 doktora iz Arkanzasa koji su još 1989. odgovorali na ista ta pitanja. Za tih 25 godina stavovi lekara nisu se mnogo promenili.
Većina njih izbegla bi teške terapije poput hemoterapije, jer su svesni da lečenje koje produžava život najčešće postane veći teret od same bolesti, kako za pacijenta, tako i za njegovu porodicu.
Redakciji Daily Maila se pre dve godine javila doktorka Kejt Grejndžer, koja je u 29. godini obolela od terminalnog karcinoma. Napisala im je da je odustala od hemoterapije, jer joj je od nje bilo strašno loše. Izjavila je da bi radije živela svoj stari život, pa makar to bilo i na samo par meseci, ali bez patnje.
- Prihvatila bih dalje lečenje samo kad bi se poboljšao kvalitet, a ne kvantitet dana koji su mi ostali - izjavila je tada doktorka Grejndžer.
- Velika većina lekara svesno je činjenice da, kada im specijalista saopšti da imaju uznapredovali karcinom, da je došlo vreme za predaju i da, u najboljem slučaju imaju šanse od pet posto da prežive još pet godina - smatra dr Martin Skur koji i sam kaže da se ne bi podvrgnuo takvom lečenju.
- Zatvorio bih svoju ordinaciju u Londonu, zatvorio se u svoju kuću u Norfolku, nabavio zalihe džina i tonika i dobro se provodio dok mi ne dođe kraj - zaključio je on.
(Telergaf.rs / DailyMail)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Луди ђока?
Веома поражавајуће изјаве.Али то је истина и то сурова,тужна,и обесхрабрујућа за пацијенте. Медицина значи губи битку са овом опаком болеш ћу,јер наводно лечење је тешко ,као и сама болест. Недај боже никоме да се разболи. А болеснима не треба узимати наду јер то није хумано.
Podelite komentar
MrX
Trenutno moja majka prima hemoterapiju...kada smo donosili odluku ona je bila za terapiju, dok ja smatram da će joj to više odmoći nego pomoći, jer nema terapije koja deluje na konkretan problem! Pitanje je, ukoliko terapija uspe da pomogne u konkretnoj stvari, kakve će posledice da ostanu na drugim organima!Žalosno, ali nema smrti bez....
Podelite komentar