Emocionalna inteligencija je stvar vežbe
Psiholozi već dugo koriste pojam inteligencija, koju je teško definisati, jer je većina ljudi obično brka s pameću, iako bi zapravo bilo tačnije govoriti o bistrini. Psiholog Danijel Goleman je u svojoj knjizi 1995. godine uveo novi pojam - emocionalna inteligencija, a reč je o sposobnosti razumevanja osećanja, i svojih i tuđih.
Tačnije, kako kažu psiholozi, radi se o samosvesti, samomotivaciji i samokontroli. Istraživanja su pokazala da opšta inteligencija nije nužno povezana s emocionalnom, jer ponekad visoko inteligentnim osobama na vodećim mestima nedostaje razumevanja tuđih motiva, nastojanja i težnji, odnosno nedostaje im saosećanje.
Međutim, saosećanje se može uvežbati, a psiholozi savetuju da osoba ne bi trebalo da misli da se svet vrti samo oko nje, da nauči manje da kritikuje, a češće da hvali, da bude iskrena prema sebi i drugima, da izbegava naređivanje i kontrolisanje i da bude promišljena, po principu "ispeci, pa reci".
Stručnjaci ukazuju da je neretko slučaj da nepismena osoba ima bolje rezultate na testovima inteligencije od fakultetskog profesora. Inače, testovi inteligencije uvedeni su u prvoj polovini prošlog veka u Americi i reč je o nizu pitanja klasifikovanih u nekoliko kategorija.
Iako često osporavani, testovi se i danas koriste pri upisu na fakultete, pri zapošljavanju... Odavno je poznato da postoji više vrsta inteligencije, među kojima su spacijalna (snalaženje u prostoru), verbalna (rečitost, veština govorništva), matematička (nadarenost za brojke), muzička (talenat za muziku), apstraktna (opšta ili generalna), ali i ova emocionalna.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
EFT
EFT (emotional freedom technique)...ovo smo morali znati mnogo ranije...samopomoc...mene je ovo spasilo...delite, pricajte, pomagajte...srecno...
Podelite komentar