5 saveta za proslavu pravoslavnog Božića u Sibiru
Ako još uvek niste odlučili gde ćete otpuvati za Božić, a iz nekog razloga ne želite da ga provedete kod kuće gde bi trebalo, i još ste avanturista, uvek možete udariti put Sibira. Da, da, dobro ste čuli, i ne šalimo se — put Sibira. Uslovi su tamo surovi, ali baš oni čine Sibir posebnim mestom za praznikovanje.
A onda je to i spoj lepog i korisnog: kad već niste kod kuće, spojite pustolovinu i putovanje sa vanserijskim duhovnim iskustvom koje donosi proslava Roždestva u najhladnijem i najčarobnijem delu Ruske Federacije. Ali u Sibir se ne ide biciklom: mi vam dajemo pet bazičnih saveta, a ostalo je na vama.
1. Dobro se opremite zbog svirepih zimskih uslova
Niske temperature su ono po čemu je Sibir poznat — ima delova gde se idiomska „živa u termometru“ može spustiti i do -50°C. Ponesite dakle sve što treba, oblačite se toplo i slojevito, ne škrtarite na kvalitetu odeće i posebno obuće, ne zaboravite rukavice, kape, šalove.
Imajte u vidu da se ne radi samo o zaštiti od hladnoće: ako budete imali šta da obučete za njihove vremenske uslove, bićete u prilici da sa Rusima učestvujete u svim njihovim aktivnostima na otvorenom, koje Božić čine Božićem, a posebno u Sibiru.
Dakle, zaprežne saonice, motorne sanke, šetnja kroz snežne šume, klizanje po zaleđenim rekama, sve to može biti nezaboravno ako ste utopljeni, a ako niste, opet nezaboravno ali na način koji ostavlja gorak ukus u ustima (i privremene promrzline).
Ukus koji ni aktivnosti u zatvorenim prostorijama (uz topla pića, pokoju čašu votke, tradicionalna ruska jela, i vatru koja pucketa u ognjištu) — neće moći da odagnaju.
2. Istražite podrobno sve lokalne crkve i manastire
Rusi su počeli da prodiru u Sibir posle 1580. i dovršili su njegovo osvajanje tek dva veka kasnije; ipak, bili su temeljni, i usput su gradili crkve i manastire, kojima se Sibir, naročito zapadna polovina onog što zovemo Sibirom, danas diči.
A zaista u toj nestvarnom prirodnom megarezervatu kakav je Sibir postoji mnogo prelepih svetinja, koje su često okružene snegom pokrivenim šumama, i sve odišu toplotom i ljubavlju.
Imajte na umu irkutski Bogojavljenski sabor i Znamenjski manastir, koji su sagrađeni krajem XVII veka, ali i novija zdanja poput Spasopreobraženjskog sabora u Habarovsku na Ruskom dalekom istoku, koji je podignut početkom ovog veka, u duhu staroruske arhitekture.
Hoćemo da kažemo — u Sibiru ima svega, ali što ste bliži Uralu, što ste bliži užoj, istorijskoj Rusiji, to su stariji hramovi, kao što je Svetotrojicki manastir u Tjumenu; iako čak ni u gradovima poput Tomska, duboko u Aziji, hramovi nisu mladi (i oni imaju Bogojavljenski sabor, osnovan 1630, sa sadašnjom građevinom koja datira iz 1784).
Sibir je svet za sebe, u izvesnom smislu on je duhovni potkontinent, i ne možete otići na odmor računajući da ga celog obiđete kao da je mikroregion; ali gde god da odete, ne možete da pogrešite: čini se da to garantuje (polu)netaknuta zimska idila u kombinaciji sa hrišćanskim prazničnim duhom.
3. Iskusite sibirsku kuhinju
Roždestvo u Rusiji, Roždestvo u Sibiru, nezamislivo je bez tradicionalne praznične trpeze. Ni Sibir ni Rusija u celini nisu preterano čuveni po kuhinji, ali ona postoji — a nakon božićnog posta, vreme je da se uživa u bogatoj hrani, pripremljenoj s ljubavlju i na tradicionalan način.
Kutja, ono što mi zovemo koljivom (ili žitom), dakle, zaslađena mešavina kuvane pšenice, meda, oraha i suvog grožđa, gdegod i maka, a koja simbolizuje blagostanje i duhovno obilje, u Sibiru se priprema dodavanje borovnica ili kedrovih oraha, dakle onoga što se nalazi „na lokalu“.
Tu su i peljmeni (knedle sa mlevenim mesom), koji se naziva „srcem ruske kuhinje“ a koji je možda nastao upravo u Sibiru (drugi kandidat je Ural); boršč (tradicionalna supa od cvekle, koja u svojoj sibirskoj varijanti dolazi sa ćuftama); usoljena riba; kavijar, tamo veoma popularan i znatno jevtiniji nego drugde.
Topli čaj od lokalnog bilja, bagrema ili šumskih bobica, prijaće vašem promrzlom organizmu ali i vašoj duši. Računajte da sibirski domaćini vole velike porodične večere u vreme praznika, pa ako budete u prilici, nemojte odbiti njihovu ponudu da im se pridružite.
4. Doživite čaroliju prirode i pustolovinu koju donosi
Već smo pomenuli (polu)netaknutu prirodu po kojoj je Sibir nadaleko čuven. Ne postoji bolje vreme da se iskusi taj deo sveta, sa svojim neverovatnim pejzažima, nego u vreme Božića.
Pomenuli smo zaprežne saonice: postoje irvasi, postoje pseće zaprege, postoje i konjske uostalom — u jednom trenu možete da uđete u svet Tolstojevih i Gogoljevih romana i pripovedaka.
Jezero Bajkal, najdublje na svetu, sa izuzetno čistom vodom, ako je prekriveno debelim slojem leda, a u zimsko doba najčešće jeste, pruža jedinstveno iskustvo: možete se klizati a možete se i šetati po njemu — samo vam treba obuća s kramponima, ako ne mislite da skupljate delove nosa. Istovremeno, obratite pažnju na njegovu nestvarnu boju: tirkizna je!
Pustolovi među vama otisnuće se motornim sankama u šumu, ići će na zimski „safari“, tražiće susret s divljim zverima, otkrivaće krajolik, očijukaće sa polarnom svetlošću. Mogućnosti su beskrajne.
5. Uključite se u lokalne tradicije i običaje
Kao i u našim krajevima i u užoj Rusiji, pravoslavni Božić i u Sibiru odlikuje tradicija koledovanja, pa zato spremite slatkiše za posetu raspevane dečice, a računajte i na to da se u mnogim sibirskim selima organizuju božićni vašari i festivali, koji vam pružaju priliku da se nagledate tamošnjih narodnih igara i naslušate muzike.
Na tim događajima često lokalne zanatlije prodaju ručno izrađene suvenire, ruske marame, ukrase za jelke, drvene igračke: kupite sve što možete, u suprotnom ćete se kajati.
I još nešto: brojni neruski narodi žive u Sibiru, poput Jakuta i Burjata. Mnogi među njima nisu hrišćani; recimo Burjati su većinski budisti, mada praktikuju i šamanizam.
Niko vas ne tera da učestvujete u njihovim ritualima, ali morate da ih poštujete jer ste u njihovoj zemlji i na njihovoj zemlji; a možete upoznati njihovu kulturu i bez učestvovanja u ritualima. Kad ste već tamo, sada i ko zna kada.
(Telegraf.rs)
Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lala
Jel imate 5 saveta za proslavu Bozica na pustom ostrvu u Indijskom okean
Podelite komentar