Predsednici (i još neki "uljezi"): Znate li da postoji apoen od 100.000 dolara i čiji lik je na njemu?
Kao što verovatno znate, na papirnim novčanicama američkog dolara nalaze se portreti ličnosti koje su, mahom, bile predsednici SAD. Ali, među njima su i neki "uljezi" koji nisu bili na čelu države.
Znate li koji predsednici se trenutno nalaze na tamošnjoj valuti?
Džordž Vašington je na novčanici od 1 dolara, Tomas Džeferson na 2, Abraham Linkoln na 5, Endru Džekson na 20 i Julisiz S. Grant na novčanici od 50 dolara.
A šta je s novčanicama od 10 i 100 dolara? E, na njima se nalaze dva "nepredsednika" - Aleksandar Hamilton na 10 i Bendžamin Frenklin na 100 dolara.
Hamilton je bio američki vojni oficir, državnik i jedan od osnivača Sjedinjenih Američkih Država koji je služio kao prvi sekretar trezora SAD od 1789. do 1795. godine tokom predsedništva Džordža Vašingtona.
S druge strane, Franklin je bio istaknuti pisac, naučnik, pronalazač, državnik, diplomata, štampar, izdavač i politički filozof.
Među najuticajnijim intelektualcima svog vremena, bio je i jedan od osnivača Sjedinjenih Američkih Država, jedan od tvoraca i potpisnika Deklaracije o nezavisnosti, i prvi generalni direktor Američke poštanske službe (United States Postal Service, poznata i po skraćenici USPS), objašnjeno je na sajtu Banke federalnih rezervi u Atlanti.
A šta je sa licima na novčanicama koje više nisu u štampi?
Ako budete imali priliku da posetite Muzej monetarne politike federalnih rezervi u Atlanti, videćete te novčanice (i još više), zajedno sa odgovorom na to pitanje.
Novčanice u apoenima od 500, 1.000, 5.000 i 10.000 dolara poslednji put su štampane 1945. godine, ali su bile u opticaju do 1969. Sve te novčanice osim jedne imale su predsednike: Vilijama Mekinlija na novčanici od 500 dolara, Grovera Klivlenda na 1.000 dolara i Džejmsa Medisona na novčanici od 5.000 dolara.
Tu se ponovo uglavio jedan "nepredsednik", Salmon Čejs, koji je prikazan je na novčanici od 10.000 dolara; bio je sekretar trezora pod predsednikom Abrahamom Linkolnom i glavni sudija Vrhovnog suda.
Predsednik Vudro Vilson, koji je potpisao Zakon o federalnim rezervama, bio je prikazan na zlatnom sertifikatu od 100.000 dolara, koji se koristio za transfer bilansa između banaka Federalnih rezervi.
Pošto taj sertifikat nikada nije ušao u opticaj, nikada se zvanično nije smatrao valutom.
Zanimljivosti koje verovatno niste znali o američkim dolarima
- Tehnički je nelegalno posedovati novčanicu od 100.000 dolara jer je ona proizvedena samo za podršku transferima između banaka Federalnih rezervi.
- Svaka novčanica ima dva potpisa na svojoj prednjoj strani: potpise sekretara trezora i blagajnika SAD-a. U decembru 2022. godine, prvi put, ti potpisi pripadali su dvema ženama: sekretarki trezora Dženet Jelen i blagajnici Lin Robež Malerba.
- Svi preminuli predsednici su počastvovani svojim portretom na novčiću kao deo programa "Predsednički novčić od jednog dolara". Novčić u čast poslednjeg preminulog predsednika, Džordža H. V. Buša, izdat je 2020. godine, a prvi predsednik koji se pojavio na novčiću od jednog dolara bio je Dvajt Ajzenhauer.
- Sekretarijat za trezor planira da zameni Endrua Džeksona na novčanici od 20 dolara sa abolicionistkinjom i socijalnom aktivistkinjom Harijet Tabman do 2030. godine.
- Samo su dva predsednika prikazana na više od jedne novčanice. Portret Grovera Klivlenda bio je na novčanici od 20 dolara od njenog prvog izdavanja 1914. godine do 1929. godine, kada ga je zamenio Endru Džekson. Predsednik Klivlend bio je, kako je gore napomenuto, i na novčanici od 1.000 dolara. Endru Džekson bio je prikazan na novčanici od 10.000 dolara od njenog prvog izdavanja do povlačenja te novčanice iz opticaja. Njegov portret stavljen je na novčanicu od 20 dolara 1929. godine.
- Prema podacima Federalnih rezervi SAD, ukupan iznos valute i kovanica u opticaju 29. decembra 2022. godine iznosio je gotovo 2,3 biliona dolara.
- Kovanice i novčanice imaju brojne reference na 13 elemenata koji se odnose na prvobitnih 13 kolonija.
- "Where's George?" je veb-sajt koji vam omogućava da unesete serijski broj novčanice kako biste je pratili ili videli gde je bila ako je već u programu praćenja.
- Prema podacima Federalnih rezervi, prosečan životni vek novčanice od 5 dolara iznosi 4,7 godina, što je najkraće od svih novčanica, dok je životni vek one od 100 dolara gotovo 23 godine. Novčanica od 1 dolara ima prosečan životni vek od 6,6 godina.
(Telegraf.rs)
Video: Neverovatan prizor: Fića od pre 50 godina viđen na ulicama grada
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.