Iskopali smo nešto zanimljivo: Poternica za „gospodinom doktorom Pavelićem” iz 1929. godine

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0
Ante Pavelić Foto: Wikipedia/Willy Pragher

Šta je Ante Pavelić radio tokom Drugog svetskog rata, dobro je poznato našoj javnosti, a za ono što se pouzdano ne zna, posebno s kraja rata, o tome se nagađa; manje-više je javnosti poznato, barem u okvirnim crtama, i njegovo bivanje u emigraciji tridesetih godina, pre svega u Italiji, Austriji i Mađarskoj.

Šta je bilo dvadesetih s Pavelićem, to je bilo maltene nepoznato ovdašnjem svetu, sve dok se lik Pavelića, u interpretaciji Bojana Navojeca, nije pojavio u seriji „Senke nad Balkanom” — mada je u pitanju fikcija, utemeljena je u stvarnosti.

Jer, do iseljenja iz zemlje budućeg ustaškog poglavnika, nije došlo slučajno. On je u stvari pobegao. Bila je to prirodna posledica njegovog delovanja od kraja Velikog rata pa sve do zavođenja Šestojanuarske diktature.

NDH, Nezavisna država Hrvatska, Ante Pavelić Ante Pavelić pozdravlja sabor Nezavisne Države Hrvatske 1943. Foto: Wikimedia/audiovis.nac.gov.pl

I pre rata hrvatski nacionalista i pristalica pravaške ideologije, „frankovac”, posle rata postao je on sekretar i potpredsednik Hrvatske stranke prava, nastale ujedinjenjem bivših pripadnika Čiste stranke prava i elemenata obične Stranke prava, koja u celini nije bila dovoljno radikalna mnogim pravašima.

HSP se isticao po odbijanju jugoslovenskog ujedinjenja; već 1. marta 1919. usvojen je njihov „Republikanski program”, u kojem se kaže da hrvatski narod ne prihvata novu državu i da nastavlja borbu za svoju vlastitu i samostalnu.

1921. godine postao je predsednik stranke i zagrebački gradski zastupnik, i bio uhapšen zbog protivdržavnog delovanja; nakon što je pušten, branio je na sudu svoje „drugove” koji su ostali u zatvoru, čini se uspešno, mada to već zavisi od izvora do izvora.

Tih godina se mešao i u sukob Centralističke partije i Hrvatske seljačke stranke, i stupio u brak sa Marijom Lovrenčić, koja je po majci bila Jevrejka, a po ocu Martinu „pravaškog” porekla (venčanje se odigralo u Crkvi Svetog Marka na Markovom trgu u zagrebačkom Gornjem gradu).

Ante Pavelić, Benito Musolini Ante Pavelić prilikom „državne” posete Rimu, u društvu svog nekadašnjeg mentora i jataka Benita Musolinija. Foto: Wikipedia/Federico Patellani

Postao je i potpredsednik Hrvatske advokatske komore, a onda posle izbora 1927. i narodni poslanik, kao pripadnik Hrvatskog bloka. Iste godine predstavljao je Zagreb na Evropskom kongresu gradova u Parizu.

Tada je preko svojih austrijskih konekcija, tačnije preko Hrvatskog komiteta koji je u Beču okupljao bivše austrougarske habzburgofilske oficire, uhvatio vezu s vladom fašističke Italije; krajem te iste godine branio je Makedonce optužene za terorizam (prikazano u „Senkama”).

Ta veza će kasnije biti, iz terorističkog ugla gledanja, plodna — iz ugla gledanja svih ostalih zla. 1928. godine je osnovao paravojnu formaciju, ili prosto oružanu grupu, „Hrvatski domobran”, koja je stavljena van zakona i čije je delovanje zabranjeno.

To je verovatno bilo nakon Atentata u Narodnoj skupštini, kada je Puniša Račić (čovek o čijem se moralu jedva može govoriti), skrivajući se iza patriotizma, 20. juna 1928. pucao u nenaoružane ljude, štaviše, narodne poslanike iz redova Hrvatske seljačke stranke, dvojicu ubivši na mestu a teško ranivši Stjepana Radića, koji je mesec dana kasnije preminuo.

Pavelić je tada bio prisutan u skupštinskoj sali; izvesno je intenzivirao protivjugoslovensko delovanje nakon toga, jer je odmah posle zavođenja Šestojanuarske diktature 1929. izašao iz zemlje, prešao u Italiju, i potom u Beč.

Gde se nalazio u petak 3. maja 1929. godine, kada je u broju 7545. dnevnog lista „Politika” izašla na naslovnoj strani vest o „poternici za g. dr. Pavelićem”, ne znamo pouzdano. Ispod slike, na kojoj se Pavelić jedva prepoznaje, novinar koji je bio u blaženom neznanju u pogledu sudbine tog čoveka i zločina koje će početi da čini samo 12 godina kasnije, napisao je:

Državni sud za zaštitu države u Beogradu izdao je poternicu za g. Antom Pavelićem, advokatom i g. Gustavom Perčecom, biv. novinarom iz Zagreba, koji imaju da se sprovedu u istražni zatvor, pošto su optuženi po zakonu i zaštiti javne bezbednosti i poretka u državi.”

(Telegraf.rs)

Video: Pogledajte kako slonovi ŠTITE MLADUNCE tokom zemljotresa u San Dijegu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA