Koje države imaju jednodelne nazive? Izgleda da niko na svetu nema takvih suseda više od Srbije

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nekako smo navikli da, kad pomislimo na neku zemlju, tj. na neku državu koja je monopolizovala vlast u određenoj zemlji, uvek razmišljamo u kontekstu dvodelnog imena: prvo ide šablonski deo naziva koji ukazuje na oblik vladavine, a zatim jedinstveno ime države, koje gotovo uvek korespondira imenu zemlje (a nekad mu čak i prethodi).

Tako su države republike (danas najčešće, što nije bio slučaj do pre samo stotinak godina), kraljevine, sultanati, kneževine, emirati, federacije, konfederacije, ponekad upravo države; ponekad tvorcima države jedna denominacija nije dovoljna, pa dodaju savezne/federalne, narodne, demokratske, socijalističke, sovjetske, si ostale atribute.

Na svetu ima malo izuzetaka. Među njima, čini se da je najviše ostrvskih zemalja, od Kapirskog mora do Pacifika: Antigva i Barbuda, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Sveta Lucija (ili Sent Luša), Sveti (Sent) Vinsent i Grenadini, Solomonska Ostrva, Tuvalu, Novi Zeland.

Zatim je tu Gruzija, koja se na gruzijskom jeziku zove Sakartvelo: u pitanju je složenica koja znači „Zemlja Kartvelâ”, što je gruzinski endonim (tako oni sami sebe zovu). Malezija, Turkmenistan i Ukrajina takođe nemaju u svojim nazivima naznačen oblik državnog uređenja, već samo ime zemlje.

Jamajka, Karibi Jamajka. Foto: Pixabay/Nadi17

Slučaj Irske, koja se po njihovom ustavu iz 1937. prosto zove zove Éire, odnosno Irska, posebno je interesantan. Naime, Zakon o Republici Irskoj donet 1948. kaže da će opis Irske ubuduće glasiti „Republika Irska”, ali zakon zapravo ne kaže da se država tako zove (ona je samo tako opisana, što nije isto), budući da bi to bilo u koliziji s ustavom.

Ujedinjeno Kraljevstvo je sve do 1998. i Sporazuma na Veliki petak, Irsku nazivalo „Republika Irska”. Nakon što je referendumom održanim u Severnoj Irskoj taj sporazum odobren, a istog dana glasači u Irskoj glasali za izmenu ustavu kako bi se ta zemlja odrekla potraživanja Alstera, London je počeo Irsku zvati „Irska”.

Što se tiče našeg dela sveta, izgleda da niko na svetu više od Srbije nema toliko suseda koji nemaju naznačen oblik uređenja u zvaničnom nazivu: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Rumunija i Mađarska.

Dablin, Irska Predeo u Irskoj. Foto: Pixabay/seanegriffin

Mađarska se sve do 2012. zvanično zvala „Republika Mađarska”, ali je tada Orban uspeo da progura izmenu i izbacio „republiku”, mada je zemlja ostala republika. Slično Gruzinima, i Mađari za svoju zemlju imaju složenicu, Magyarország, što znači „Zemlja Mađara”.

Često se posleratni Japan navodi kao zemlja bez dužeg imena, ali ona to zapravo nije. Kolokvijalno, Japanci svoju zemlju zovu Nippon ili Nihon, ali državne institucije koriste zvanični oblik Nippon-koku ili Nihon-koku, što znači „Država Japan”.

Kanada se takođe pogrešno stavlja u taj koš: njeno zvanično ime je Dominion of Canada, Dominion Kanada. Retko se upotrebljava; tamošnje državne institucije su to prestale da čine još ranih šezdesetih, iako formalno nikada nisu izmenili naziv države. Ipak bi to na izvestan način sugerisalo odbacivanje britanskih krune.

(Telegraf.rs)

Video: Margareta - simbol čistote i nevinosti, ponovnog rođenja i večnog života

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA