Kako je "britanski Šindler" spasao 669 dece od nacista: Mnogi po povratku kućama nisu zatekli nikoga
Asaf Auerbah (93), jedno od Vintonove dece, preminuo je u Pragu u nedelju. On je, zajedno sa svojim bratom, bio među 669 uglavnom jevrejske dece koje je britanac Nikolas Vinton spasao odlaska u koncentracione logore.
Smrt Auerbaha objavljena je na sajtu Memory of the Nation project, najveće javno dostupne baze podataka o pričama svedoka u Evropi.
Auerbah je rođen u maju 1928. godine u kibucu u današnjem Izraelu. Njegova porodica došla je iz Čehoslovačke, u koju su se vratili 1930. i gde se njegov otac pridružio organizaciji Rote Hilfe, koja je brinula o političkim izbeglicama.
Posle marta 1939. njegovi roditelji su saznali za mogućnost da pošalju Asafa i njegovog brata u Englesku, gde se preselio porodični poznanik iz kibuca.
Ona je uspostavila zajednicu u Engleskoj koja je bila voljna da prihvati grupu dece iz Čehoslovačke.
Sredinom jula 1939. godine braća su otišla jednim od vozova koje je organizovao Nikolas Vinton.
U leto 1945. godine, Auerbah se vratio u Prag, ali njegovi roditelji nisu bili živi u to vreme. Ubijeni su u koncentracionom logoru Aušvic. U Čehoslovačkoj je uspeo samo da pronađe svoju baku i sestru svoje majke.
- Povratak je bio strašno razočarenje. Ali opet, meni je bilo bolje od nekih drugih koji su došli i nisu našli nikoga ovde - opisao je svoja osećanja nakon povratka u domovinu pre nekoliko godina u intervjuu za Denik.cz.
Vintona, koji mu je verovatno spasao život, nije upoznao sve do početka 1990-ih, kada je Britanac došao u Prag.
- Prvi put smo za njega saznali 1988. godine. Tada je BBC organizovao sastanak dece koju je spasao. Naravno, informacije o tome su se pojavile i van novina, a onda mi je neko poslao kopiju članka. Do tada, nisam imao pojma o njemu - rekao je pre mnogo godina.
Nikada nije zaboravio pomoć koju je dobio kao dete, i tokom života je pokušavao da pomogne deci u nevolji.
Ko je bio britanski Šindler?
Vinton, koji je dobio nadimak britanski Šindler, spasao je mališane 1939. godine iz Čehoslovačke tokom Drugog svetskog rata, a koji su trebali da budu poslati u koncentracione logore. Zbog toga su sva ta deca poznata kao Vintonova deca.
Umro je u 106. godini, na isti dan kada je pre 76 godina voz koji je prevozio najveći broj dece - 241 - krenuo iz Praga.
Šindler je radio na pronalaženju britanskih porodica koje su spremne da daju 50 funti da se brinu o dečacima i devojčicama u njihovim domovima.
Njegovi napori nisu bili poznati skoro 50 godina. Među decom koju je spasao je Lia Leser (84).
- Nismo znali da više nikad nećemo videti svoje roditelje - rekla je ona.
Zuzana Maresova, koja je rođena u Pragu i kasnije se vratila tamo, rekla je da nije znala da je njena majka organizovala put.
Rekla je da joj je majka dala knjigu o cveću i rekla joj da "ide na mesto na kojem ovo cveće raste".
- To je sve što sam znala - rekla je ona.
Humanitarne ciljeve Vintona, koji je rođen u okrugu Hempsted u severnom Londonu u maju 1909. godine, pomogao je zakon parlamenta iz 1938. koji je dozvoljavao ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo dece izbeglica koja su mlađa od 17 godina, pod uslovom da postoji depozit za njihov eventualni povratak kući.
Otvorio je kancelariju u hotelu u Pragu i ubrzo su ga opkolile porodice očajne da svoju decu izvedu pre nego što nacisti napadnu Čehoslovačku.
- Bio je dugačak red i na kraju reda bila je mala kancelarija, i dobili smo neke formurale da popunimo - rekla je Rut Halova, koja je rođena u Pragu.
Ona je rekla da su u roku od tri meseca dobili imena usvojitelja koji su bili spremni da ih prime.
- Moji su bili gospodin i gospođa Džons iz Birmingema - rekla je ona.
Vinton je organizovao osam vozova iz Praga, a drugi oblici transporta organizovani su iz Beča.
- Bili smo uzbuđeni jer smo mislili da je u pitanju neka avantura - rekla je Maresova.
Međutim, kaže da je slika svih roditelja sa licima pritisnutim na prozorima i suzama koje su tekle niz njihova lica ostala zauvek u njenom sećanju.
- Mi smo se pitali zašto plaču - rekla je ona. Deca nisu znala da roditelje više nikada neće videti u životu.
Leser kaže da je u prvim danima po dolasku u Britaniju dobijala pisma od roditelja preko Crvenog krsta, a onda je pošta prestala da stiže.
- Mislim da su tada bili u Aušvicu. Kada se rat završio, shvatila sam da su mrtvi - rekla je ona.
Vintona, čije se delo poredi sa delom "spasitelja" jevrejskih zatvorenika Oskara Šindlera, kraljica je proglasila vitezom u martu 2003.
Video: Telegraf u logoru Westerbork iz koga je Ana Frank poslata na put bez povratka: Spomen žrtvama
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gaga
Kakav bre britanski da je britanski sve bi ih pobio i razapeo !
Podelite komentar