Patrijarh Irinej počivaće u hramu na Vračaru: Gde su sahranjivani drugi srpski verski poglavari?
Patrijarh srpski Irinej preminuo je u 90. godini, a njegova sahrana održaće se u nedelju. Kovčeg sa telom patrijarha biće prenesen u kriptu Hrama Svetog Save.
U kriptama brojnih hramova počivaju ostaci nekih od navećih verskih poglavara, a evo gde su sahranjivani srpski arhiepiskopi i patrijarsi.
Rastko Nemanjić, crkveno Sveti Sava, prvi srpski arhiepiskop preminuo je 1236. godine. Upokojio se u bugarskoj prestonici Velikom Trnovu.
Njegove mošti je u manastir Mileševu preneo njegov nećak, kralj Vladislav 1237. godine.
Drugi arhiepiskomp srpski bio je Arsenije I Sremac. Preminuo je 1266. godine, a mošti mu se inače nalaze na tlu današnje Crne Gore.
Sava II Nemanjić bio je treći srpski arhiepiskop. Brat vladara, kralja Uroša, preminuo je 8. februara 1271. godine, a njegove mošti se nalaze u Hramu Svetih Apostola u Peći.
Nakon što se na toj poziciji Danilo I zadržao samo oko godinu dana pre nego što je smenjen, arhiepiskom srpski postao je Joanikije I.
Povukao se 1276. godine, a preminuo u Zahumlju 1279. godine. Njegove mošti prenela je kraljica Jelena Anžujska i sahranila u manastiru Sopoćani.
Od 1279. pa do 1286. godine srpski arhiepiskop bio je Jevstatije I Srpski. Bio je na poziciji sve do smrti, a mošti mu počivaju pod sprudom u hramu Pećke patrijaršije.
Pećki patrijarsi
Prvi patrijarh novouspostavljene Pećke patrijaršije bio je Joanikije II, a do izbora za patrijarha bio je visoki činovnik kralja Dušana.
Umro je septembra 1354. godine u Polumiru, na Ibru. Sahranjen je u Pećkoj patrijaršiji. Telo patrijarha Joanikija položeno je u srednju crkvu Manastira Pećka patrijaršija, gde se i do danas nalazi, u crkvi Svetih apostola. Iznad njegovog groba naslikana je na zidu freska koja izobražava njegovo usnuće u Gospodu.
Joanikija je nasledio Sava IV koji je bio pećki patrijarh do 1375. godine. Preminuo je u aprilu te godine, a sahranjen je u Crkvi Svetog Dimitrija u Peći.
U manastiru u Peći nalaze se i mošti patrijarha srpskog Jefrema koji je bio pećki patrijarh u dva navrata, od 1375-1379. godine, i ponovo nakon Kosovskog boja pd 1389. do svoje smrti 1399. godine.
U periodu između, patrijarh je bio Spiridon, koji je prema predanju, pričestio srpsku vojsku pred Kosovsku bitku uoči Vidovdana. Njegove mošti nalaze se takođe u Crkvi Svetog Dimitrija u Pećkoj patrijaršiji.
Pred turskim osvajanjem Patrijaršija je prenesena u manasir Žiču.
Jedan od najznačajnijih poglavara iz kasnijeg perioda bio je Arsenije III Čarnojević, pećki patrijarh (1674-1690) i vođa velike seobe Srba, a potom i mitropolit i patrijarh Srba u Austriji.
Umro je u Beču, odakle je prenesen u Srem i sahranjen u manastiru Krušedol.
Karlovački mitropoliti i patrijarsi
Isaija Đaković bio je mitropolit krušedolski (karlovački) 1708. godine. Iznenada je umro prilikom posete Beču radi crkveno-narodnih poslova. Sahranjen je takođe u manastiru Krušedol.
Jedan od važnijih arhijereja SPC bio je i Sofronije Podgoričanin, koji je se zamonašio u Pećkoj patrijaršiji.
Umro je u 1711. godine u 43. godini i sahranujen je u Sabornoj Svetonikolajevskoj crkvi.
Mitropolit karlovački Vikentije, koji je preminio 1725. godine, takođe je sahranjen u manastiru Krušedol.
Mitropolit Vićentije Jovanović preminio je 1737. godine u Beogradu i sahranjen je u sabornoj crkvi koju je počeo da gradi.
Još jedan od pećkih patrijarha i karlovačkih mitropolita sahranjen je u Krušedolu. Reč je o Arseniju IV Jovanoviću Šakabenti. Umro je 1748. godine u Karlovcima. Tu se nalaze i mošti Jovana Georgijevića, karlovačkog mitropolita koji je preminio 1773. godine.
Mitropolit Vićentije Jovanović Vidak bio je na poziciji do svoje smrti 1780. godine. Sahranjen je u Crkvi Svetg Dimtrija u Dalju.
Nasledio ga je Mojsije Putnik koji je 1790. godine sahranjen u Sent Andreji u Uspenjskoj crkvi.
Stefan Stratimirović (karlovački mitropolit 1790-1836) kao i Stefan Stanković (1837-1841) sahranjeni su u karlovačkoj Sabornoj crkvi, pored mitropolita Pavla Nenadovića.
Josif Rajačić, mitropolit karlovački i patrijarh srpski, urmo je u decembru 1861. godine i sahranjen je u Sabornoj crkvi. Isto je i sa patrijarhom srpskim Samuilom Maširevićem koji je na toj poziciji bio od 1864. do 1870. godine.
Osim njih, u Sabornoj crkvi u Sremskim Karlovcima sahranjen je i mitropolit karlovački i patrijarh srpski Prokopije Ivačković.
Patrijarh srpski Georgije sahranjen je u Svetovavedenjskom hramu.
Srpski patrijarsi
Patrijarh srpski Dimtrije je bio poslednji beogradski mitropolit i prvi patrijarh ujedinjene Srpske pravoslavne crkve. Umro je 6. aprila 1930. godine u Beogradu i sahranjen u manastiru Rakovici.
Nasledio ga je patrijarh Varnava, koji je postao patrijarh u 50. godini.
Umro je već 1937. godine u Beogradu u momentu izglasavanja konkordata u Skupštini Jugoslavije. Privremeno je sahranjen u malom hramu Svetog Save na Vračaru.
Srpsku crkvu u razdoblju Drugog svetskog rata vodio je patrijarh srpski Gavrilo V Dožić koji je iznenada umro 7. maja 1950. u Beogradu, sahranjen je u beogradskoj Sabornoj crkvi, u južnom delu hrama, u neposrednoj blizini kneza Miloša i kneza Mihaila Obrenovića.
I patrijarh Vikentije je umro 5. jula 1958. pod zagonetnim okolnostima, neposredno neposredno posle sabora na kojem nije priznata Makedonska pravoslavna crkva. Grobnica patrijarha Vikentija se nalazi u Sabornoj crkvi u Beogradu, na severnom zidu priprate levo od grobnice mitropolita Mihaila.
Patrijarh srpski German koji je umro 1991. sahranjen je unutar Crkve svetog Marka u Beogradu.
Nasledio ga je patrijarh Pavle koji je za svoj večni dom izabrao malo crkveno groblje u Rakovici.
Video: Tuga ispred VMC Karaburma: Lekari špalirom ispratili telo patrijarha Irineja
(Telegraf.rs)
Video: Imale su ludu sreću: Autobus udario ženu sa bebom, malo je falilo da pregazi dete
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sara
Pa da,sto bi mu se uslisila zelja da bude sahranjen (SVOJEVOLJNO ) u Nisu kad moze u Beogradu,da sve tamo bude,da zatvorimo ostale gradove.
Podelite komentar