Najveći zločinac Trećeg Rajha uhvaćen zbog lažnog pečata: Kako su izgledali poslednji dani Himlera

 ≫ 
  • 4
Hajnrih Himler Foto: Wikimedia/German Federal Archives

Dokument koji je doveo do hvatanja naciste Hajnriha Himlera otkriven je u Velikoj Britaniji 75 godina nakon njegove smrti, objavio je BBC.

Naime, Himlera je odao pečat koji su mu njegovi ljudi stavili na dokument. Inkriminišući papiri su bili skriveni 75 godina, a sada se prvi put mogu videti nakon što su poklonjeni Muzeju vojne obavještajne službe u Šefordu, Bedfordšir.

Stvari koje su pripadale komandantu SS-a, a koje su bile kod jednog sudije, sada će biti izložene.

Patrola blizu kontrolnog punkta u Bremeverdeu, na severu Nemačke, primetila je 22. maja 1945. godine tri muškarca neobičnog izgleda.

To je bilo samo nekoliko nedelja nakon završetka Drugog svetskog rata, ali su mnogi Nemci i dalje bili na slobodi i postojao je strah da bi mogli da pokušaju da se regrupišu ili da pobegnu.

Adolf Hitler, Treći rajh, Nacisti, Nacizam, Nemačka istorija, Drugi svetski rat, Hitlerov rođendan Hajnrih Himler čestita Adolfu Hitleru 50. rođendan 20. aprila 1939. godine. Foto: Wikipedia/Bundesarchiv, Bild 183-H28988 / Hoffmann / CC-BY-SA 3.0

Dvojica muškaraca, u elegantnim dugačkim zelenim kaputima, išli su ispred trećeg. Figura koja je zaostajala, sa povezom preko oka, delovala je skrhano i neuredno. Dvojica koji su išli ispred stalno su se osvrtali kako bi se uverili da je i dalje tu.

Odvedeni su na kontrolni punkt, gde su britanski vojnici tražili da vide njihova dokumenta. Predali su lični dokument formata A4, koji su nemački vojnici dobili na kraju rata. Na njemu je pisalo njihovo ime, čin, datum rođenja i druge informacije. Na dokumentu trećeg muškarca pisalo je da je vodnik Hajnrih Hicinger.

Mora da se nadao da će mu taj dokument i niži rang osigurati da prođe kontrolu. Međutim, nije bio u pravu.

Stražari znali za pečat

Na dokumentu je bio zvanični pečat, a britanski vojni obavještajci su uočili da isti pečat i detalje o jedinici koriste pripadnici SS-a koji su pokušavali da pobegnu. Tako se pročulo da bi svakoga ko koristi te podatke trebalo privesti.

Sledećeg jutra, njih trojica su odvedeni u logor za zarobljenike. Hicinger je tako tražio da vidi nekog višeg oficira. Iako je njegov identitet i dalje bio nepoznat, bojao se da to neće trajati dugo, a možda je i gajio nadu da nagodbom može da pronađe izlaz iz situacije. Skinuo je povez sa oka i mirno otkrio ko je - bio je to Hajnrih Himler, zapovednik SS-a i ključni arhitekta holokausta.

Nakon Hitlerove smrti u bunkeru, postao je jedan od najtraženijih nacista koji je i dalje živ i čovek odgovoran za mnoge od najtežih zločina Trećeg rajha.

Britanski tim je počeo da ga ispituje kako bi potvrdio da li je zaista reč o njemu.

Nakon nekoliko sati, medicinskom oficiru, kapetanu Velsu, rečeno je da pregleda Himlera. Kada je krenuo da mu proveri usta, ugledao je mali predmet sa plavim vrhom, sakriven sa unutrašnje strane obraza. Kada je Vels pokušao da ga izvadi, Himler mu se suprotstavio, trgnuo glavu i zgnečio predmet zubima. U pitanju je bila kapsula cijanida. Bio je mrtav za nekoliko minuta.

Šta je sve ostalo od Himlera

Osim dokumenta koji je doveo do hapšenja Himlera, pronađeni su i tregeri  koje je nosio kad je uhvaćen.

BBC piše da je lov na suvenire bio uobičajen i da su mnoge Himlerove lične stvari razgrabljene. Jedan od narednika koji je izveo prvobitno hapšenje uzeo je Himlerove papuče, neko drugi njegovu penu za brijanje i žilete.

Što se tiče dokumenata, nedavno ih je donirala rođaka potpukovnika Sidnija Nouksa.

Nouks, rođen 1905, bio je pravnik koji se 1943. pridružio obaveštajnom korpusu, ali je premešten u MI6. Veći deo onoga čime se bavio i dalje je pod velom tajne, ali nakon rata se vratio karijeri advokata, da bi na kraju završio kao sudija okružnog suda. Umro je 1993. godine.

U dokumentima sa detaljima o hapšenju navodi se da su oficiri MI5 sproveli “blago ispitivanje” Himlera pre konačnog medicinskog pregleda. Ti oficiri, po pravilu, nisu imenovani, tako da nije sigurno ko su oni bili.

- Logična pretpostavka je da je on bio jedan od islednika MI5. Ne pada mi na pamet nijedan drugi način na koji je mogao da dođe do dokumenata - kaže Bil Stedman, kustos muzeja britanske vojske.

On veruje da je moguće da su nadređeni dali Nouksu dozvolu da zadrži papire pošto je iscrpljena svaka obaveštajna vrednost.

Stvari su bile kod Nouksa i njegove porodice dok nisu nedavno donirane, i biće izložene kada se muzej ponovo otvori, piše BBC.

Britanski javni servis ističe da su one više od kurioziteta i da takođe objašnjavaju kako je uhvaćen nacista visokog ranga.

- Bez tog inkriminišućeg pečata na dokumentu, moguće je da bi Himler uspeo da prođe kroz sistem neprimećen, i pobegne kao što su to učinili mnogi drugi traženi nacisti - kaže Bil Stedman.

- Ono što mi je najinteresantnije u vezi sa ovom pričom jeste da su sami Nemci učinili da njegovo raskrinkavanje bude apsolutno sigurno - zaključuje Stedman.

(Telegraf.rs)

Video: Automobil protiv tramvaja: Pogodite ko je izvukao deblji kraj?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Rata

    31. maj 2020 | 09:10

    Zvanična verzija je da se predao englezima a onda popio cijanid i kao nađen mrtav, a nezvanično otišao u južnu ameriku kao i gomila nacističkih i ustaških zločinaca!

  • eNL

    31. maj 2020 | 05:57

    imam jednog komšiju isti ovaj Himler po izgledu ...da uradim DNK?

  • Boban

    31. maj 2020 | 08:44

    Idao ga Himlija 😂

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA