"Martovske ide" - dan kada je Brut izdao i ubio Julija Cezara
Grupa zaverenika je verovala da će Cezarova smrt dovesti do obnove Rimske Republike. Međutim, dogodilo se sasvim suprotno
Julije Cezar, čuveni rimski diktator, izboden je na smrt u kući Rimskog Senata od strane 60 zaverenika koje su predvodili Marko Junije Brut i Gaj Kasij Longin, 15. marta 44. g.p.n.e. Ovaj dan je kasnije postao poznat pod imenom "Martovske ide", piše History.
Cezar, rođen u Juliji, u drevnoj, ali ne baš posebno bogatoj rimskoj aristokratskoj porodici, započeo je svoju političku karijeru u 78 g.p.n.e kao tužilac za anti-plemićku narodnu stranku. U partiji je stekao uticaj zbog svojih reformističkih ideja i govorničkih veština, a doprineo je rimskim imperijalističkim težnjama stvaranjem privatne vojske za borbu protiv kralja Pontusa u 74. god p.n.e. Bio je saveznik Pompeja, priznatog glavešine Narodne stranke, a praktično je i sam preuzeo tu funkciju nakon što je Pompej napustio Rim 67 god. p.n.e. i na taj način je postao komandant rimskih snaga na istoku.
U 63. godine pre nove ere, Cezar je postao visoki sveštenik - pontifeks maksimus. Dve godine kasnije, postavljen je za guvernera daleke Španije, a 60. god. p.n.e. vratio se u Rim, zainteresovan za poziciju konzula. Konzulat je u osnovi bio najviša kancelarija u Rimskoj republici, a činila su ga dva političara. Konzuli su komandovali vojskom, predsedavali Senatom i izvršavali njegove uredbe i zastupali državu u spoljnim poslovima. Cezar je formirao politički savez - takozvani Prvi trijumvirat - sa Pompejom i Markom Licinijem Krasom, najbogatijim čovekom u Rimu, a 59. god. p.n.e. izabran je za konzula. Iako su se generalno kosile sa stavom većine rimskog Senata, Cezarove zemljišne reforme donele su mu popularnost kod mnogih Rimljana.
Cezar je 58. godine pre Hrista postao zapovednik četiri rimske legije u Cisalpinskoj Galiji ili Iliriku, a tokom naredne decenije demonstrirao je briljantne vojne veštine uvećavajući Rimsko carstvo, ali i svoju reputaciju. Između ostalih dostignuća, Cezar je osvojio čitavu Galiju, upisao prve rimske upade u Britaniju i u svojim legijama stekao odane pristalice. Međutim, njegovi uspesi takođe su probudili Pompejevu ljubomoru, što je dovelo do raspada njihovog političkog saveza u 53. godini pre nove ere.
Rimski senat je podržao Pompeja i zatražio od Cezara da se odrekne svoje vojske, što je on odbio da učini. U januaru 49. godine pre nove ere, Cezar je poveo svoje legije preko reke Rubikon iz Cisalpinske Galije u Italiju, objavivši tako rat protiv Pompeja i njegovih snaga. Cezar je beležio rane pobede u ovom građanskom ratu; pobedio je Pompejevu vojsku u Italiji i Španiji, ali je kasnije bio primoran da se povuče u Grčku. U avgustu 48. godine p.n.e dok ga je Pompejeva vojska progonila, Cezar je zastao u blizini Farsalusa i postavio je logor na dobroj strateškoj lokaciji. Kada su Pompejeve senatorske snage poražene od mlobrojnije Cezarovu vojske, Pompej je pobegao u Egipat, gde ga je ubio oficir egipatskog kralja.
Cezar je kasnije postavljen za rimskog konzula i diktatora, ali pre nego što se nastanio u Rimu, nekoliko godina je putovao po carstvu kako bi učvrstio svoju vladavinu. U Rim se vratio 45. godine pre Hrista, i postao je doživotni diktator. Kao jedini rimski vladar, Cezar je pokrenuo ambiciozne programe reformi unutar carstva.
Najdugovečnija od njih bila je reforma kalendara. Njegov Julijanski kalendar je, uz malu izmenu načinjenu u 16. veku, i danas u upotrebi. Planirao je i nova proširenja carstva u centralnoj Evropi i na istoku. U jeku ovih velikih planova, na njega je izvršen atentat 15. marta 44. godine pre nove ere.
Grupa zaverenika je verovala da će njegova smrt dovesti do obnove Rimske republike. Međutim, rezultat „Martovske ide“ bilo je uranjanje Rima u novi ciklus građanskih ratova, iz kojih je, kao pobednik, izašao Oktavijan Avgust, Cezarov unuk, prvi rimski car koji je zauvek uništio republiku.
(G.S.)
Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.