Rusija objavila fotografije iz Jalte pre 75 godina: Čerčil razgledao Krim, Ruzvelt salutirao zastavi
Rusija je uoči obeležavanja 75 godina od Krimske konferencije u Jalti objavila do sada neviđene fotografije iz Drugog svetskog rata. Na njima se vide američki i britanski lideri i zvaničnici kako stižu u Krim i obilaze Sevastopolj sa sovjetskim domaćinima.
Britanski premijer Vinston Čerčil i američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt otputovali su na Krim u februaru 1945. godine, kako bi se sastali sa sovjetskim liderom Josifom Staljinom u gradu Jalta na Crnom moru.
Zvanične fotografije sa same konferencije u Jalti snimili su američki fotografi u palati Livadia, u kojoj je odsela američka delegacija, prenosi Raša. Pre početka samita sovjetski fotografi zabeležili su dolazak savezničkih lidera i njihove aktivnosti u Sevastopolju.
Do sada neviđene fotografije objavilo je rusko ministarstvo odbrane kao deo velike grupe deklasifikovanja dokumenata, u koji spadaju i operativne mape i bezbednosni nalozi za crnomorsku flotu.
Čerčil i Ruzvelt su u Sevastopolj stigli avionom, a na aerodromu ih je pozdravio sovjetski ministar spoljnih poslova Vjačeslav Molotov.
Sovjetski domaćini organizovali su kordon automobila, koji je goste odvezao do smeštaja, prvo u Sevastopolju a onda u Jalti.
Sile Osovine okupirale su Krim 1941. godine, koji je oslobođen manje od godinu dana pre konferencije. Podsećanja na nedavni rat bila su svuda, s tim da su američke i britanske delegacije obišle visine iznad Sevastopolja i pregledale napušteni nemački bunker.
Čerčil i britanska delegacija takođe su posetili Sapun goru, britansko groblje i memorijalni kompleks Malakhov Kurgan, posvećen žrtvama Krimskog rata 1854-55. godine.
Nekoliko fotografija prikazuje američke mornare na neimenovanom sovjetskom brodu usidrenom u Sevastopolju i kako se druže sa kolegama sa Baltičke flote.
Na jednoj fotografiji vidi se večera u kući za mornaricu u Sevastopolju, na kojima je prikazano kako nekoliko afroameričkih mornara sedi pored sovjetskih kolega. Američka mornarica je u to vreme bila rasno odvojena.
Na Krimskoj konferenciji u Jalti saveznici su potvrdili svoju odlučnost na bezuslovnu predaju nacističke Nemačke i nacrtali su posleratne okupacione zone kao i nove granice u Evropi. Osnovani su sudovi za ratne zločine, a Sovjetski Savez je pristao da se pridruži Ujedinjenim nacijama.
Staljin je takođe obećao da će se Sovjetski Savez pridružiti američkom ratu protiv Japana u roku od tri meseca od završetka neprijateljstava u Evropi. Objava rata usledila je 8. avgusta.
Dva dana ranije Ruzveltov nasledik Hari Truman naredio je atomski napad na Hirošimu.
Sa vojskom koju su u Kini zarobili Sovjeti, a ostrva suočena sa novim američkim superoružjem, imperijalna japanska vlada odlučila je da se preda, završavajući Drugi svetski rat.
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.