Natalijina ramonda, cvet feniks koji vaskrsava poput naše vojske: Evo zašto je simbol Dana primirja

 ≫ 
  • 4

Natalijina ramonda (Ramonda nathalie) cvetnica je koja je u narodu poznata i kao "cvet feniks" jer i kada se potpuno osuši, može da oživi ukoliko se zalije. To je biljka koja je postala simbol iskušenja kroz koja je prošla Srbija tokom Prvog svetskog rata, a od pre šest godina i zvanično je simbol Dana primirja u našoj zemlji.

Cvet koji je živ i kada je na oko mrtav i koji može da vasrksne, baš kao i srpska vojska za vreme Prvog svetskog rata dobio je ime po jednoj od najlepših srpskih kraljica Nataliji Obrenović i opstaje na našim prostorima već milionima godina.

Raste na istoku Srbije i na planini Kajmačalan čiji je najviši vrh Sveti Ilija, na kome je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta, protiv Bugara, u Prvom svetskom ratu.

Natalijina Ramonda Simbol Dana primirja - Natalijina ramonda, Foto: Wikipedia

Natalijinu ramondu otkrio je u okolini Niša doktor Sava Petrović 1884. godine, a u literaturu je uveo Josif Pančić.

Reč je o endemskoj vrsti Zapadnog Balkana, a osim u Srbiji raste samo u Makedoniji i Grčkoj. Nalazi se na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je strogo zaštićena vrsta.U narodnom govoru se naziva i vaskršnji cvet jer pored toga što osušena kada se zalije oživi kao feniks, cveta u vreme Vaskrsa. U Evropi, osim ramondi, svega dve vrste imaju ovu sposobnost anabioze.

Neverovatna izdržljivost

Biolozi kažu da je Ramonda preživela još iz vremena ledenog doba, a utočište je našla u škrtom, planinskom tlu. Poznata je po svojoj neverovatnoj izdržljivosti - čak i potpuno osušena, uz sasvim malo vode, Natalijina ramonda može da oživi i nastavi svoj život.

"Cvet feniks" je tako odabran u znak sećanja na vaskrs Srbije, koja se iz pepela Prvog svetskog rata uzdigla i nastavila svoj put, a pozadina značke je zeleno-crna, što su boje Albanske spomenice.

Video: Da li je Nemanja trebalo da nosi simbol srpskih žrtava u Velikom ratu?

(Telegraf.rs)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Biljka

    11. novembar 2019 | 14:03

    Na Kosovu je nicalo cvece Kosovski bozur. Nisam sigurna da li ga jos ima, ali se secam da smo probali da ga premestimo na druga mesta, ali na zalost, nismo uspeli. Kazu da je sam nikao od krvi srpskih junaka boja na Kosovu i nigde ne uspeva.

  • Briga me za kraljicu Nataliju

    11. novembar 2019 | 14:02

    Cvet se zove Srpska ramonda ili Ramonda serbika (lat. Ramonda serbica)! Cvet je otkrio (prepoznao) i imenovao dr Josif Pančić 1874. godine.

  • petar

    11. novembar 2019 | 15:42

    sve ste lepo napisali samo mi nije jasno, cemu ono "milion godina"?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA