Kako da ćiriličnim brojevima izrazite godinu svog rođenja, visinu ličnih primanja i milion razloga zbog kojih taj sistem više ne koristimo
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Tih deset jednostavnih simbola, cifara, omogućavaju nam da gradimo ogromne brojeve i da izrazimo beskrajno velike numeričke vrednosti. Zovemo ih arapskim brojevima jer su do Evrope u jedanaestom stoleću stigli preko muslimanskih Arabljana, iako su zapravo indijski izum; ali zovemo ih arapskim i zato što su im upravo arapski učenjaci iz Severne Afrike podarili njihov sadašnji oblik (postoji i istočnoarapski oblik koji je drugačiji).
Međutim, ti su arapski brojevi stigli do Zapadne Evrope; mi koji smo tada živeli u vizantijskom kulturnom krugu na Balkanu, neko vreme smo nastavili da koristimo sistem koji se razvio na tlu Prvog bugarskog carstva, na čijem se tlu razvila i ćirilica kao pismo. Ne slučajno, na temelju grčkog i rimskog uzora, upravo je to pismo korišćeno za izražavanje brojeva. U pitanju su ćirilični brojevi.
Sistem je bio zasnovan na grčkom, tačnije jonskom sistemu, kakav je korišćen u Romejskom carstvu, samo sa našim znakovima; poredak je takođe bio identičan grčkom i nije pratio redosled ćirilice. Ćirilični brojevi su kvazi-decimalni, što znači da su jedinice, odnosno cifre od 1 do 9, izražene zasebnim slovima, kao i desetice (10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 i 90) i stotine (100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900).
Brojevi su se pisali onako kako su se izgovarali, dakle sleva nadesno, osim brojeva između 11 i 19, koji su se pisali obrnutim redosledom, jer su naprosto tako izgovarani. Na primer, reč „petnaest“ kada se razgradi glasi „pet na deset“, pa je tako i pisana.
Za dobijanje vrednosti ćiriličnog broja čovek je morao da sabere vrednost svih slova, to jest brojeva. A da bi čitalac razlikovao slovo od broja, korišćen je titlo, „ ҃“, dijakritički simbol u obliku cik-cak-linije iznad teksta (koji nije korišćen isključivo u te svrhe), ili bi pak brojevi bili odvojeni tačkama.
Za brojeve veće od 999 postojao je simbol „҂“, koji se pisao ispred broja a koji je služio za množenje vrednosti. Tako je 6.000 bilo izraženo brojkom „҂Ѕ“, dok se „҂Л҂В“ raščlanjuje kao „30.000 + 2.000“ što znači da odgovara vrednosti 32.000. Evo još jednog primera: da izrazite 1758. godinu, napisaćete „҂АѰНИ“, što bukvalno znači „hiljadu sedamsto pedeset osam“ a ne „jedan sedam pet osam“. Za još veće vrednosti, simbolom je opasavan broj koji se množi.
Sve u svemu, skupa sa rimskim i grčkim bio je to jedan komplikovan i nepraktičan numerički sistem, koji je napušten u korist superiornijeg i praktičnijeg, koji je na globalnom nivou umnogome olakšao razvoj nauke, tehnologije i civilizacije.
U kom trenutku smo ga mi tačno prestali da koristimo teško je reći zbog ondašnjih nesrećnih prilika u kojima se naš narod nalazio, ali čini se da je to već bilo potkraj srednjeg veka ili početkom novog, budući da smo bili u neposrednom dodiru sa Italijom i Srednjom Evropom, sa kojima je postojala duboka društvena, kulturna i ekonomska saradnja i razmena.
Ali Rusi su ovaj sistem koristili sve do početka osamnaestog veka i reformi Petra Velikog, koji je u upotrebu uveo arapske cifre kao deo svojih opsežnih i opštih reformi ruske države i društva, sa ciljem da Rusiju u potpunosti uvede u zapadnoevropski kulturni krug a iščupa iz poluazijatskog. Ipak, sve do 1722. godine ćirilični brojevi korišćeni su na kovanicama; već je serija izdata 1725. bila sa arapskim ciframa.
(P. L.)
Video: Imale su ludu sreću: Autobus udario ženu sa bebom, malo je falilo da pregazi dete
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tole
Da je ostalo po starom bilo bi jos vise nepismenih I jos vise bi se nepotrebno razlikovali od komsija I sveta.
Podelite komentar