FOTO-DOKAZ: Najčuveniji podvig „Otpisanih“ stvarno se desio, neki Prle i Tihi su zapalili garažu Vermahta u Ruzveltovoj
Igrana serija „Otpisani“ jedna je od najgledanijih koje je Televizija Beograd, današnja Radio-televizija Srbije, proizvela u svojoj šest decenija dugoj istoriji. Igrana serija „Otpisani“ je po definiciji delo fikcije, ali izgleda da to mnogi nisu u stanju da razumeju jer ne mali broj ekstremista kritikuje ovo ostvarenje sa pozicije istinitosti, kao da je u pitanju dokumentarac; pritom je to legendarna, kultna serija, omiljena u narodu, u kojoj je briljirao cvet srpskog glumišta, i koju treba poštovati, odbacujući ideološke podele.
Ali nije u „Otpisanima“ baš sve fikcija, premda ima mnogo umetničke slobode i maštovitosti. Mnoge epizode inspirisane su stvarnim događajima, premda uz dosta preterivanja. Akcije komunističkih ilegalaca u okupiranom Beogradu tokom Drugog svetskog rata bile su mahom ograničene na likvidacije domaćih izdajnika, ljotićevaca, nedićevaca, običnih denuncijatora, Rusa u sastavu njihovog zaštitnog korpusa (o kojem smo opširno pisali), bivših komunista koji su izdali partiju.
Izdvaja se atentat na zboraša Đorđa Kosmajca, istaknutog kolaboracioniste i agenta Specijalne policije te zamenika upravnika logora na Banjici, koji je izvršen na Dorćolu 6. marta 1942. godine. Ali bilo je i nekih drugih, spektakularnih akcija. Recimo — akcija spasavanja Aleksandra Rankovića koji je uhapšen i mučen pa prebačen u Očnu bolnicu u Džordža Vašingtona, ondašnjoj Vidinskoj. Komunisti, njih šezdesetak, delujući po direktnom naređenju Josipa Broza koji je u tom trenutku i dalje bio u Beogradu, blokirali su 29. jula 1941. godine čitavu ulicu ne bi li oslobodili „Marka“, u čemu su i uspeli. Čak su i Nemci čekali u saobraćajnom krkljancu koji je nastao, ne znajući šta se dešava, a jedan od njih je tom prilikom i ubijen, kao i kvislinški stražar Aranđel Jovanović.
Zatim je tu takođe i akcija spasavanja Ivanke Muačević-Nikoliš i njene novorođene ćerke krajem januara 1942. godine; ove dve akcije, spasavanje „Marka“ i Ivanke, poslužile su kao inspiracija za prvu epizodu „Otpisanih“ koja nosi naziv „Bolnica“.
Zanimljivo, samo tri Nemca su tokom rata ubijena u Beogradu, i svu trojicu ubili su komunisti, iako su ravnogorci imali daleko razvijeniju ilegalnu mrežu u glavnom gradu; nakon ubistva Kosmajca okupator i njegovi saradnici počistili su komuniste iz prestonice, dok su pristalice Draže Mihailovića uglavnom izbegavale sukobe i „pripremale se za opšti ustanak“ koji je valjda trebalo da nastupi kada bi Nemci već krenuli da odlaze usled poraza na svim frontovima (što je bila pogrešna kalkulacija koja je dovela do pobede komnunista).
Vredna pomena je i komunistička akcija paljenja garaže Vermahta 26. jula 1941. godine u Ruzveltovoj ulici, ondašnjoj Grobljanskoj. Garaža, odnosno „Nemački auto-servis“, nalazila se, kažu, na mestu današnjeg Hotela „Zira“, a prema okupatorskim izveštajima vidi se da je tom prilikom uništeno devetnaest kamiona i automobila. Ovo je vrlo maštovito obrađeno u drugoj epizodi „Otpisanih“ koja nosi naziv — „Garaža“.
Komunisti su, inače, proračunato udarali na objekte i postrojenja koja su bila stavljena u službu mrskom okupatoru, pa su tako 1. avgusta 1941. godine postavili dve bombe u jednoj stolarskoj radionici, a dve sedmice kasnije u fabrici „Beometal“.
Što se ravnogorskih agenata tiče, to što nisu tukli po okupatoru ne znači da nisu imali akcije protiv njihovih saradnika. Imali su barem dve, u poznoj fazi okupacije Beograda. Zna se pouzdano da je od njihove ruke stradao šef Nedićevog kabineta pukovnik Miloš Masalović, kog su 8. marta 1944. godine ubile njegove predratne kolege, kapetan Dragutin Milivojević i poručnik Miroslav Nikolić. Ovaj atentat se odigrao u Braničevskoj ulici na Vračaru, dok se atentat na Cvetana Ceku Đorđevića, funkcionera Nedićevog ministarstva unutrašnjih poslova, odigrao 18. maja iste godine ispred njegove avalske kuće.
Pitanje je, međutim, u kojoj su oni meri delovali po uputstvima samog generala Mihailovića jer u je tim trenucima ovaj već bio u dosluhu sa Nedićem i Ljotićem, spremajući se za neminovni odlazak Nemaca i sudbonosnu bitku protiv partizana; po rečima samih Nemaca (recimo, Hermana Nojbahera) bio je u dosluhu i sa njima, doduše oportunističkom, proizašlom iz želje da prigrabi njihovo oružje i položaje kako bi lakše pobedio komuniste (Draža nije bio proosovinski nastrojen kao što je to predstavljeno nakon rata, mada njegove jedinice jesu ulazile u kolaboraciju iz koristi).
Ako su ipak delovali po njegovim naređenjima, što je vrlo moguće, to onda vrlo lepo ilustruje haos koji je vladao u zemlji. Ali u Beogradu i ne toliko, barem ne do oktobra 1944. godine. Beograd je, tokom nemačke okupacije, bio manje-više mirna oaza u vihoru uništenja.
(P. L.)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbo kabadahic
Jesu ubili 3 nemca i za njih trojicu streljano 300 Srba. Jako veliki podvig ljudi koji su došli iz Hrvatske da čiste Srbiju a ustase ostavili tamo da rade šta hoće!
Podelite komentar
Еро са онога света
У Београду за време трајања немачке окупације од 1941-1945 год. комунисти су се налазили у БГ само до Августа месеца када је немачки вермаxт отпочео акцију БАРБАРОСА јер су све до тада нацисти и комунисти били савезници због чега се комунисти и јесу налазили у окупираним српским градовима а након немачке инвазије на СССР нацисти почињу да xапсе комунисте због чега комунисти и беже из градова.За сво време у окупираном БГ од августа 1941 год. па до ослобођења БГ од стране црвене армије није било нити једног илегалца КПЈ и све акције у окупираном БГ су извели илегалци ЈВуО под командом Пуковника Жарка Тодоровића Валтера а комунистичка кинематографска пропаганда је све акције у БГ изведене од стране илегалаца ЈВуО приписала комунистима и окитили се туђим перијем.
Podelite komentar
Lazar
koji komunisti 1941 u Beogradu?
Podelite komentar