Jedini ćelavi Isus na svetu nalazi se u staroj srpskoj pećinskoj crkvi

 
  • 1

Kod sela Rsovci na Staroj planini, na dvadesetak kilometara od Pirota, nalazi se pećinska crkva posvećena svetima Petru i Pavlu. Jedinstvena je ne po tome što je u pećini, već po prikazu Isusa Hrista koji odstupa od kanona

Pećinska crkva Svetih Petra i Pavla kod sela Rsovci na Staroj planini. Foto: Wikimedia Commons/DjordjeMarkovic

Hrišćanska umetnost je nedvosmislena: Isus Hrist nije bio ćelav, imao je dugu kosu i bradu, produhovljeni pogled koji prodire u srž čovekovu, očinski blagi izgled. Novozavetna jevanđelja ne donose nam, istina, opis osobe koju hrišćanski vernici smatraju Sinom Božijim, ali sigurno je imao i kosu i bradu. Dakle, definitivno nije bio ćelav.

Pećinska crkva Svetih Petra i Pavla kod sela Rsovci, na oko 22 kilometra od Pirota, smeštena u pećini u brdu Kalik koji pripada Staroj planini — priča drugu priču. Crkva je verovatno podignuta tokom druge polovine trinaestog veka, i isposničke je prirode, zbog čega se nekada do nje dolazilo vrlo teško, gotovo neprohodnom stazom; danas je prilaz uređen sredstvima Svetske turističke organizacije. Ulaz u pećinu ujedno je ulaz u hram.

Ikonostas u Pećinskoj crkvi Svetih Petra i Pavla kod sela Rsovci na Staroj planini. Gore levo je freska Isusa bez kose. Foto: Wikimedia Commons/DjordjeMarkovic

Ono zbog čega je značajna u istoriji hrišćanske umetnosti nalazi se na severnom zidu pećine: u pitanju je freska na kojoj se nalazi prikaz Isusa Mladenca kao mladog muškarca bez kose.

Veruje se, mada nije zasigurno potvrđeno, da je oslikana tokom druge polovine četrnaestog veka, kada je veliki broj anahoreta sa Sinaja došao u Moravsku Srbiju, kojom je vladao knez Lazar Hrebeljanović; anahoret je posebna vrsta pustinjaka, osobe koja se iz verskih razloga povukla iz sveta da bi živela asketski i potpuno posvećena neprestanoj molitvi i pričešćivanju, ako dozvole okolnosti.

Međutim, nije samo ćelavost Isusa Hrista ono što upada u oči. Kako navodi Dragan Bosnić, srpski fotograf, novinar i autor knjige „Čudesna Srbija“, govoreći upravo o ovoj jedinstvenoj pojavi u srpskoj i uopšte hrišćanskoj umetnosti, Isus je prikazan “da čudo bude veće, u budističkoj odeždi u osmougaonoj mandorli ili zvezdi“. Nije stoga nemoguće, da su ondašnji živopisci bili pripadnici neke jeresi (možda bogumili?), ili barem pod uticajem ne-ortodoksnih struja hrišćanstva.

Isus Hrist bez kose na fresci u Pećinskoj crkvi Svetih Petra i Pavla kod sela Rsovci na Staroj planini. Foto: Wikimedia Commons/DjordjeMarkovic

— Freska Isus Hrist Mladenac je jedinstvena u srpskom freskoslikarstvu a i u hrišćanskom svetu. Nema preciznih podataka kako je ova čudesna freska nastala, ali se pretpostavlja da su je u vreme vladavine kneza Lazara oslikali isposnici sa Sinaja koji su dolazili u Srbiju. U to doba isposnice kao hramovi nisu bile podložne episkopskim kanonima, pa se veruje da su lik Isusa nacrtali na steni sami isposnici iz Pećinske crkve — piše on.

Hrist na ovoj fresci ima bucmaste obraze, plave oči i božanski oreol, ali takođe i gole grudi i ruke. Ne nosi krst, ali drži dva podignuta prsta kojima pravi krsni znak te osenjuje i blagosinja.

(P. L.)

Video: Radnika milimetar delio od smrti: Sam Bog ga je pogledao

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Bob Rock

    5. januar 2019 | 10:20

    Hristos je ovde predstavljen, pretpostavljam, kao dvanaestogodišnji dečak, a dečaci tog uzrasta nemaju bradu i brkove. Zašto baš kao dvanaestogodišnjak, e to nađite u Jevanđeljima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA