Ovakvom fotografijom bi svaki dan trebalo da počne: Neopisivo čudo kosmosa u jednoj slici
Zvezdani grozd Pismis 24 leži u jezgru emisione magline NGC 6357 (u pitanju su difuzne magline sastavljene od gasa koji osvetljavaju veoma tople zvezde) koja se proteže preko jednog stepena na nebu u smeru sazvežđa Škorpije, blizu središta Mlečnog puta, na „tričavih“ 5.500 svetlosnih godina daleko od naše matične planete: praktično smo komšije.
Jedan deo ove magline je jonizovan od strane najmlađih masivnih zvezda Pismisa 24; to su one najplavlje. Intenzivno ultraljubičasto zračenje tih plamenih zvezda zagreva gas koji okružuje grozd i tako stvara mehur u NGC 6357. Prisustvo tih gasnih oblaka dodatno otežava ispitivanje čitave regije.
To je, u svakom slučaju, naučno objašnjenje fenomena koji se nalazi na slici i koji vam puca pred očima, i to svaki znatiželjni čovek voli da čuje. Neke dodatne informacije koje smo u prilici da vam pružimo tiču se datuma nastanka fotografije (u pitanju je 19. decembar 2006. godine) i teleskopa koji ju je snimio („vinovnik“ je Svemirski teleskop „Habl“ koji je nastao kao zajednički projekat Nase i Evropske svemirske agencije).
Ali, sve to je sporedno pred lepotom ovog prizora koji čoveka zaista ostavlja bez daha, ostavlja ga nemog i skrušenog pred silinom prirode i veličinom kosmosa. Možda bi svaki dan trebalo da nam uvek počne nekom slikom zvezdanog neba.
VIDEO: Ilon Mask, biznismen i genije koji planira da pravi grad na Marsu
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.