Dnevnik poljske Ane Frank: Zapisivala je svoje strahove i sumnje, a njene poslednje napisane reči slamaju srce
Čak sedam stotina stranica dugačak dnevnik iza sebe je ostavila devojka Renija Špigel. Počela je da ga piše kao 15-godišnjakinja u Poljskoj, 1939. godine, pa sve do 1942. kada je zbog svog imena i porekla ubijena ispred kuće u poljskom gradu Przemislu. Ona je imala samo 18 godina, kada su nacisti napali ovaj grad u jugoistočnoj Poljskoj i počeli da progone Jevreje.
Holokaust je preživela njena mlađa sestra Ariana Špigel, koja je kasnije promenila ime u Elizabet. U svoj je uredan i ilustracijama ukrašen dnevnik zapisivala svoja razmišljanja, strahove i sumnje - baš kao i Ana Frank, koja je kao 15-godišnjakinja umrla u logoru.
Za razliku od Ane čije je ime i pisanje poznato širom sveta, Renijin dnevnik je tek nedavno ugledao svetlo dana.
- Moj dragi dnevniče, prijatelju verni. Ti i ja smo prošli toliko toga zajedno, a čini se kako nam najgore tek sledi - zapisala je Renija u dnevnik. U detalje opisuje i kako joj u ratom zahvaćenoj Poljskoj nedostaje majka, o prvom poljupcu s mladićem kojeg voli (samo nekoliko sati pre nego što su Nacisti napali Sovjetski Savez), i svakodnevni život pod okupacijom.
Učenica jevrejskog porekla odvojena je od mlađe sestre i roditelja i sakrivena na tavan jedne kuće u jevrejskom getu.
- Neka nam Bog svima pomogne, u njegove se ruke predajem, ti ćeš nam svima pomoći - zapisala je u dnevnik svoje poslednje reči.
Samo nekoliko dana pre smrti u svesku je zapisala svoje poslednje reči. Dnevnik je "izronio" u Njujorku šezdesetih, ali nije pročitan sve do pre nekoliko godina. Renijina mlađa sestra, njujorška učiteljica u penzji, koja je pre rata u Poljskoj bila mlada nada filma i pozorišta, i nazivali su je "poljskom Širli Templ", odlučna je da sestrin dnevnik podeli sa svetom.
- I dalje mi je teško da ga čitam - kaže 87-godišnjakinja za Njujork post. Dnevnik je objavljen u Poljskoj gde je inspirisao čak i državno takmičenje u poeziji, a mnogi ga, naravno, upoređuju i s dnevnikom Ane Frank koja je umrla u logoru Bergen Belsen od tifusa. Dnevnik će biti preveden i na engleski jezik.
- To je neizmerno važan istorijski dokument, kao i zaista autentični umetnički rad. Veliko otkriće - kaže Ana Frajlih-Zajac sa Univerziteta Kolumbija.
Renija Špigel rodila se u selu Uhrinkovce. Njen otac Bernard bio je vlasnik obradive zemlje, a majka Rouz se brinula o deci. Živeli su u vili na imanju kraj reke Dnjestar.
- Nekada sam živela u prekrasnoj kući kraj reke. U krošnjama stabala gnezda su bile rode, jabuke su sazrevale u voćnjaku, a ja sam sadila cveće - prvo je što je Renija zapisala u svoj dnevnik. Idila je, piše Njujork post, prestala kada su se roditelji razišli, a majka je Reniju odvela u Przemisl da stanuje sa dedom i bakom. Ona je pak otišla u Varšavu u nadi da će još dodatno pogurati njenu glumačku i pevačku karijeru.
- Sada živim u Przemislu, kod bake, ali iskreno rečeno nemam dom, i zato ponekad moram da plačem. Ne plačem zbog haljina, slatkiša ili nečega takvog, plačem jer mi nedostaje majka - piše 15-godišnja devojčica koja osim o majci piše o zlim kolegicama iz školskih klupa.
- Učim francuski i da nema rata otišla bih u Francusku. Trebala sam već da odem, ali je onda Hitler zauzeo Austriju i Čehoslovačku, ko zna što će biti sledeće, a njegovi postupci utiču i na moj život - napisala je 1939. Renija ne znajući koliko je u pravu.
Samo nekoliko nedelja nakon invazije od strane Nemačke, i Sovjeti su ušli u Poljsku a Przemisl je postao podeljeni grad. Rouz nije mogla da se vrati iz Varšave, a otac Bernard je ubijen. Renija i mlađa sestra ostale su u domu dede i bake. Do leta 1941. kada je Nemačka napala Sovjetski Savez, Renija se zaljubila u učenika Zigmunda Švarcera. Prvi put su se poljubili u junu 1941. godine.
- Bili smo sami, samo on i ja. Sunce je već zašlo i pojavile su se zvezde i mesec, a mi smo sedeli i razgovarali. Zbog mraka nismo mogli da pronađemo put do kuće, a onda me Zigo povukao i rekao "Renija, poljubi me", i pre nego što sam se snašla pao je prvi poljubac. Bilo mi je neugodno, tresla sam se kao prut, i otišla sam kući da sanjam - zapisala je Renija koja je nešto kasnije napisala par redova i o njihovom prvom odnosu koji je opisala "čarobnim". Ali ljubav je zasenio rat.
- Gde god pogledam je krvoproliće, ubistva i smrt. Bože, ponovo te molim da nam pomogneš, molim te da živimo, želimo da živimo. Moj je život bio tako neznačajan, nevažan i malen. Danas sam se brinula da nisam lepa, a sutra ću možda prestati da razmišljam zauvek - zapisala je 1942. godine i navela kako je "grad u panici jer se svi boje pogroma i deportacija".
Samo mesec dana kasnije Renija, malena Elizabet, deda i baka prebačeni su u geto. Zigmund je radio za lokalni pokret otpora, pa je uspeo nekoliko dana kasnije da izbavi Reniju i njenu sestricu iz geta, plašeći se likvidacija i odvoženja u nacistički logor. Prvo su se skrivali na groblju, a 12-godišnja Elizabet onda je odvedena kod katoličke porodice koja je brinula o njoj. Krštena je i sakrivena u samostan pre nego što ju je pronašla majka. Samo su njih dve preživele rat.
Renija je, uz Zigmundove roditelje, sakrivena na tavan njegovog ujaka Samuela Goligera. U svom poslednjem zapisu u dnevniku Renija je molila Boga da ih zaštiti.
- O Izraele spasi nas, spasi nas. Sačuvao si me od metaka i bombi, pomozi mi da preživim - napisala je Renija koju su samo dva dana kasnije pronašli i izvukli ispred zgrade. Svo troje su tamo i streljani.
- Tri pucnja i tri izgubljena života. To se dogodilo juče u 22.30, kada je sudbina odlučila da oduzme moje najdraže. Moj je život svršen. Sve što čujem su pucnji. Draga Renija, poslednje poglavlje tvog dnevnika je dovršeno - napisao je Zigmund kada se dan kasnije vratio.
I danas nije jasno ko je "otkucao" porodicu, da li su to bili susedi ili neko treći. Posle rata Elizabet je s majkom otišla u Njujork, a isto je uradio i Zigmund. Godinama kasnije pronašao je Renijinu porodicu i dnevnik vratio njima.
- Mama je bila jako srećna što ga ima, ali nismo mogle da ga čitamo. Ja sam tek nedavno počela - rekla je Elizabet.
Godine 1943. 11 meseci nakon Renijine smrti Zigmund je poslat u Aušvic gde je preživeo jer ga je za fizički rad odabrao Jozef Mengele. Zigmund je prvo studirao medicinu u Nemačkoj, a onda je emigrirao u Njujork sa suprugom Geniom Bucvalter, koja je takođe preživela Holokaust, a upoznali su se na fakultetu u Hajdelbergu.
U Kvinsu je radio kao pedijatar do smrti 1992. godine.
- Tata je bio opsednut dnevnikom. Imao je fotokopije svake stranice koje bi stavio na sto i pregledavao - rekao je njegov sin Mičel.
Reditelj Tomas Magijerski otputovao je u Poljsku kako bi još nešto naučio o Reniji Špigel.
- To je najbolja nikada ispričana priča - rekao je on.
(Telegraf.rs/ Izvor: Express.hr)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
eeeeeeeh
Ne verujem .....i ako je bilo ovo je preuvelicano,,,, da nadje toliko pâpira za pisanje????....koncetracija......uslovi pisanja,, hrana,,,voda,,,treba mnogo olovki za toliko pisanje,,,,osvetljenje????? i jos 13-14god imala ,,,,, PREVARA,,, da se istakne jedan narod napacen u ratu ,,,,a sta je sa drugima,,,,,,n
Podelite komentar