FOTO-UBOD: Odred JNA na Sinaju 1964. godine odaje počast zlosrećnim Hrvatima izbeglim pred Hitlerovom mašinerijom

  • 8
Odred JNA na Sinaju, kod spomenika "Majka Dalmatinka" podignutom u čast jugoslovenskih izbeglica koji su tu živeli krajem rata. Foto: Wikimedia Commons/bor.czp-vecer.si

Krajem 1943. i početkom naredne godine Nemci su pokrenuli veliku ofanzivu na Dalmaciju, prethodno zaposete od strane Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije.

Operacija je bila uspešna, zbog čega je oko 40.000 ljudi, velikom većinom Hrvata i delom Srba, otišla brodovima u zbeg na ostrvo Vis. Tamo, međutim, nije mogla da ostane jer se tu već nalazio Vrhovni štab, dosta vojske, kao i britanske jedinice.

Jedan deo tih civila prebačen je zato u Bari, pa u Taranto, dok je oko 30.000 završilo na Sinajskom poluostrvu, u delu pustinje koji se zove El Šat.

Obućarska radionica u logoru El Šat u Egiptu, gde su Jugosloveni, mahom Hrvati, tokom 1944-1946. boravili u zbegu. Foto: Znaci.net/Muzej revolucije naroda Jugoslavije

Život je pod šatorima bio težak tokom godinu i po dana koliko je trajalo izbeglištvo, ali su snalažljivi i dovitljivi Jugosloveni uspeli čak i da organizuju škole, bolnice, radionice, kulturno-umetničke priredbe, čak i ulice sa kućnim brojevima među šatorima, izazivajući divljenje Britanaca. U takvim uslovima rodilo se 481 dete, od kojih jedan deo iz vanbračnih veza Engleza i Hrvatica.

Pričao mi je otac da su Hrvati, čitave porodice, desetine hiljada ljudi, pobegli od Hitlera — rekao je jednom prilikom za "Dojče vele" neki lokalni beduin Hisen, pokazujući time da sećanje na ovaj zbeg živi u tamošnjem narodu.

Zbeg u logoru El Šat u Egiptu 1944. U jesen 1943. i početkom 1944. posle nemačke reokupacije bivše italijanske zone u Hrvatskoj i Sloveniji, nastali su brojni zbegovi u primorskim i priobalnim dalmatinskim područjima. Tako je početkom 1944. oko 30.000 žena, dece i ljudi, mahom Hrvata, prebačeno u logor El Šat u Egiptu. Foto: Znaci.net/Muzej revolucije naroda Jugoslavije

Nakon rata je u El Šatu podignut spomenik evakuisanim Jugoslovenima, pod nazivom "Majka Dalmatinka", koji se nalazi u sklopu groblja na kojem je pogrebeno 825 naših ljudi. I upravo je to monument na slici, nastaloj 1964. godine, pred kojim stoje pripadnici Jugoslovenske narodne armije, koji su se na Sinaj iskrcali osam godina ranije, u sklopu mirovne misije Ujedinjenih nacija (izvršene su 22 rotacije tog kontigenta), kojom je i započelo naše učešće u takvim operacijama.

Zanimljivo je što današnji hrvatski nacionalisti navodno odugovlačenje sa povratkom ovih izbeglica tumače tako, da kažu da se stiče utisak da su "jugokomunisti hteli da spreče povratak Hrvata u Hrvatsku", što je paranoja koja neodoljivo podseća na našu sopstvenu, posebno kada se govori o onome šta su komunisti radili "protiv Srba" posle Drugog svetskog rata.

(Telegraf.rs)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Milan

    28. maj 2019 | 15:08

    Kakva Titova propaganda pa hrvati su bili na strani svaba

  • JaoMing

    28. maj 2019 | 16:36

    Ha,Ha jel moguce hrvati proterani od nemaca,koje su ovo podvale?!

  • Wien

    28. maj 2019 | 19:22

    A gdje su bili do 1944....???...u ustasama...???...a onda nosioci partizanske spomenice od 1945....istorija copavog zagorca i njegovih crvenih ustasa...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA