ISTORIJSKA MISTERIJA: Zašto je Lotaringija već hiljadu godina najbogatija zemlja Evrope (FOTO)
9. maja 1950. godine francuski ministar spoljnih poslova Robert Šuman pozvao je Nemačku i druge zemlje Zapadne Evrope da udruže svoje proizvodnje uglja i čelika. Kaže se da je prvobitna mističnost tog pokreta ujedinjenja Starog kontinenta najbolje oličena u imenu briselske zgrade koja je preko pedeset godina služila kao sedište Saveta ministara EU (i svih onih organizacija iz kojih je nastala): bila je to Zgrada Karla Velikog.
Da bismo shvatili šta se krije iza želja i ciljeva očeva Evropske unije, kao i odgovora na neka interesantna pitanja društvenog i ekonomskog razvoja pojedinih oblasti, zaista i treba otići u karolinška vremena.
Verdenskim sporazumom 843. godine jedinstvena Franačka imperija biva podeljena između Karla Ćelavog koji dobija Zapadnu Franciju (današnja Francuska) i Ludviga Nemačkog koji dobija zemlje istočno od Rajne (buduće Sveto rimsko carstvo, danas u suštini Nemačka).
Najstariji sin Ludviga Pobožnog, Lotar I, ovim sporazumom formalno nasleđuje carsku krunu, te dobija Severnu Italiju (odnosno Lombardiju) i uski pojas između Rone i Rajne. Taj uski pojas postaje po njemu poznat kao Lotaringija, odnosno Srednjefranačko kraljevstvo. Lotaringija je tako obuhvatala sever današnje Italije, kao i Holandiju, Belgiju, Luksemburg, Švajcarsku te zapadne delove današnje Nemačke i istočne delove današnje Francuske.
Nije bilo dugovečno ovo kraljevstvo. Naime, Lotar I je svoje posede podelio trojici sinova, pa je tako Ludvig II dobio Italiju, Karlo današnju Provansku (jugoistok Francuske) a Lotar II potez od Severnog mora do Alpa.
Taj udeo Lotara II nastavio je da postoji kao Lotaringija, ali pošto on nije ostavio zakonitog naslednika Karlo Ćelavi i Ludvig Nemački podelili su Lotaringiju među sobom. Nešto kasnije i Kraljevina Italija (u suštini samo severni deo tog poluostrva) pašće pod Sveto rimsko carstvo.
Međutim, pošto su sve te oblasti Srednjefranačkog kraljevstva bile na periferiji svojih država, dugi niz francuskih i nemačkih kraljeva nije uspevao da konsoliduje svoju vlast na tim područjima na način na koji je želeo. Efektivno su to bile nezavisne poludržavice, i to mnoštvo njih, od Brabanta i Flandrije na severu preko švajcarskih kantona u sredini, do Sijene, Milana, Venecije i Đenove na jugu.
Prilike nisu svuda bile iste, naravno, ali su bile dovoljno slične da se može pričati o Lotaringiji čak i onda kada ona više nije postojala. Sever Italije je tako imao otvorene gradske republike, dok su u Nizozemskoj (Belgija, Holandija i Luksemburg) postojali burgundski prinčevi koji se nisu mešali u poslove gradova poput Briža ili Antverpena (recimo, nisu mogli ni porez da povećaju bez dozvole svih 17 nizozemskih provincija).
Zapravo, savremena Holandija je i nastala iz otpora prema Španskim Habzburzima koji su nakon nasleđivanja trona Burgundije pokušali da ukinu drevne privilegije "Niskih zemalja" (dugo je Holandija čak bila i republika). Istovremeno, na alpskom području su počele da se razvijaju farmerske republike koje će kasnije stvoriti Švajcarsku.
Sofisticirane političke teorije i kapitalizam uopšte, nastali su na osovini Amsterdam-Sijena, koja se može tretirati kao "ekonomska kičma Evrope". Čak i danas se ovaj potez može nazvati najrazvijenijim delom Starog kontinenta, i u društvenom i u ekonomskom smislu.
Zašto je to tako? Neki kažu da su za to odgovorni upravo ograničena moć vlastodržaca, decentralizovana politička kultura bez središta koje totalitarno želi da sve uniformiše, kolektivna i individualna sloboda, samouprava, federalizam.
Čak i verska tolerancija, uprkos brojnim religijskim ratovima nakon protestantske reformacije: recimo, protestanti i katolici u Švajcarskoj kasapili su se međusobno kao pravoslavci i katolici na Balkanu, ali su oni na kraju našli način da se pomire i da nastave da postoje kao jedinstvena federacija.
Toliko je u tim oblastima sve što smo naveli ukorenjeno u kolektivnu svest, da čak ni apsolutizam i totalitarizam tokom poslednjih 300-400 godina, a posebno nakon Francuske revolucije, nisu uspeli da unište duh Lotaringije.
Konačno, skoro svi osnivači Evropske unije dolaze upravo sa teritorije bivšeg Srednjefranačkog kraljevstva: Robert Šuman je rođeni Luksemburžanin, Konrad Adenauer je iz Rajnske zemlje (čak se u nekom trenutku svog života igrao idejom nezavisne Rajnske republike).
(O. Š.)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
plastelin
zanimljiv tekst. čuo sam bio za lotara ali ne i za lotaringiju i kuda se protezala.
Podelite komentar
Srbin
A amebe, gde su amebe? A dinosaurusi?
Podelite komentar
use i u kljuse
kakve veze,Srbija sad treba sa ima a tom vekovnom tvorevinom
Podelite komentar